czwartek, 31 stycznia 2008

Sałatka indyjska

Składniki:

  • 100 g. długoziarnistego ryżu,
    100 g. czerwonej fasoli z puszki,
    mała cebula,
    kostka rosołowa,
    strąk czerwonej papryki (świeżej lub konserwowej ),
    50 g. kukurydzy z puszki,
    pomarańcza,
    łyżka soku cytrynowego,
    natka,
    3 łyżki oliwy,
    sól,
    pieprz.

Wykonanie:

Ryż opłukać i ugotować na sypko w dużej ilości wody z dodatkiem kostki rosołowej. Odcedzić. Dokładnie wystudzić. Fasolę i kukurydzę wyjąć z puszki, opłukać i osączyć. Paprykę pokroić na kawałki. Cebulę obrać i pokroić w plasterki. Pomarańczę obrać i pokroić na cząstki. Sok cytrynowy doprawić solą i pieprzem. Stopniowo dolewać oliwę cały czas ucierając. Do zimnego ryżu dodać wszystkie składniki, polać sosem i delikatnie wymieszać. Ewentualnie dosolić do smaku. Natkę drobno posiekać. Przed podaniem posypać nią sałatkę.

Sałatka z tuńczyka

Składniki:

  • 400 g. tuńczyka z puszki,
    1/2 grejpfruta (niekoniecznie ),
    banan,
    250 ml. majonezu,
    łyżeczka soku cytrynowego,
    3 jajka ugotowane na twardo,
    słodka papryka,
    sól,
    125 ml. chudego jogurtu,
    kilka liści sałaty do przybrania.

Wykonanie:

Rybę wyjąć z puszki, osączyć i pokroić na kawałki jednakowej wielkości. Banany obrać pokroić na plasterki, skropić sokiem z cytryny. Grejpfruta obrać, wyjąć miąższ z osłonek, podzielić na cząstki. Jajka obrać, dwa pokroić w kostkę, trzecie pokroić na ósemki. Majonez wymieszać z jogurtem. Dodać do smaku sól i odrobinę papryki. Liście sałaty dokładnie umyć, osuszyć i wyłożyć nimi salaterkę. Kawałki tuńczyka delikatnie wymieszać z cząstkami grejpfruta, jajkami pokrojonymi w kostkę, plasterkami banana. Zalać sosem. Sałatkę ułożyć na liściach sałaty, udekorować ósemkami jajek i posypać papryką

Sałatka śledziowa

Składniki:

  • 600 g. ziemniaków,
    250 g. filetów ze śledzi,
    duża cebula,
    sól,
    duże, kwaskowate jabłko,
    5 konserwowych buraczków,
    100 g. kiszonych ogórków,
    150 ml. majonezu,
    150 ml. chudego, naturalnego jogurtu,
    łyżka octu winnego,
    2 łyżki z zalewy po buraczkach ( niekoniecznie ),
    szczypta białego pieprzu.

Wykonanie:

Ziemniaki wyszorować szczoteczką pod bieżącą wodą i ugotować w mundurkach w osolonej wodzie przez 25-30 minut. Filety wymoczyć w zimnej wodzie, osuszyć, pokroić w kostkę. Cebulę obrać i pokroić w krążki, a obrane jabłko w kostkę. Buraczki osączyć, pokroić w kostkę, ogórki - w plasterki. Ziamniaki odcedzić, dokładnie wystudzić, obrać, pokroić w plasterki i delikatnie wymieszać z pozostałymi składnikami. Majonez wymieszać z jogurtem, octem i pieprzem. Jeśli sos będzie za mało kwaskowaty, dodać do smaku zalewę buraczaną. Sałatkę przełożyć na salaterkę i polać różowym sosem.

Sałatka tropikalna

Składniki:

  • 6 plastrów ananasa,
    2 pomarańcze,
    50 g. rodzynek,
    60 ml. soku ananasowego,
    łyżka miodu,
    sól,
    łyżka soku z cytryny,
    2 łyżki oleju,
    szczypta imbiru.

Wykonanie:

Ananasy wyjąć z puszki, dokładnie osączyć, pokroić na spore kawałki. Pomarańcze obrać i pokroić nad dużym talerzem żeby zebrać wyciekający sok. Rodzynki sparzyć. Gdy wystygną i obciekną, wymieszać z owocami. Sok zpomarańczy połączyć z ananasowym i cytrynowym. Dodać miód. Ukręcić razem wszystkie składniki i przyprawić. Gotowym sosem delikatnie skropić owoce

Sałatka z kurczaka I

Składniki:

  • 125 g. piersi z kurczaka,
    6 plastrów ananasa z puszki,
    30 g. rodzynków,
    100 g. kukurydzy z puszki,
    125 ml. majonezu,
    sól,
    pieprz,
    szczypta curry.

Wykonanie:

Piersi kurczaka ugotować w małej ilości posolonej wody. Gdy wystygną, pokroić w drobną kostkę. Ananasa wyjąć z puszki, osączyć, pokroić w grube kawałki. Rodzynki spażyć, odcedzić dokładnie na sicie, wystudzić. Kukurydzę przelać wodą, osączyć. Wszystkie składniki połączyć. Dodać majonez doprawiony do smaku curry, solą i pieprzem. Jeśli chcemy powiększyć objętość sałatki, możemy dodać 3-4 łyżki ugotowanego na sypko ryżu.

Sałatka z pomarańczy

Składniki:

  • 60 dag marchewki,
    cytryna,
    2 kwaskowate pomarańcze,
    kilka kropli olejku pomarańczowego,
    sól,
    cukier puder.

Wykonanie:

Marchewkę umyć, obrać, zetrzeć na tarce o grubych otworach. Pomarańcze sparzyć, obrać, podzielić na cząstki. Odłożyć 8-9 do dekoracji, pozostałe pokroić na małe kawałki. Wymieszać z utartą marchewką. Wycisnąć sok z cytryny, dodać olejek pomarańczowy, cukier puder do smaku i szczyptę soli. Sosempolać sałatkę. Wymieszać. Przełożyć na półmisek. Odstawić na 1/2 godz. w chłodne miejsce. Przed podaniem przybrać pozostałymi cząstkami pomarańczy. Podawać jako przystawkę lub na deser. Sałatka może być również dodatkiem do drobiu na ciepło lub na zimno.
RADA:
Marchewkę można zastąpić sałatą. Liście kroimy w paseczki, wkładamy do salaterki, dodajemy szczyptę soli, cukier, olejek pomarańczowy, sok z cytryny i pomarańczy, oliwę, dokładnie mieszamy. Przybieramy cząstkami pomarańczy.

Sałatka z białej kapusty

Składniki:

  • główka kapusty,
    4 ogórki kiszone lub korniszony,
    2 pomidory,
    10 dag sera owczego : solanu lub bryndzy,
    natka,
    1/2 kubka śmietany kremówki,
    sól,
    pieprz.

Wykonanie:

Kapustę umyć, poszatkować. Wrzuć do osolonego wrzątku, gotować przez 5 -6 minut, osączyć. Ogórki pokroić w krążki. Pomidory umyć, przekroić na pół, usunąć pestki, pokroić w kostkę. Ser pokruszyć. Wszystkie składniki włożyć do dużej miski, ewentualnie dosolić, dodać trochę białego pieprzu, wymieszać. Sałatkę przełożyć do salaterki. Polać śmietaną i posypać drobno posiekaną natką. Ocet lub sok z cytryny wymieszać z solą i pieprzem, następnie ubijając trzepaczką do piany dodać stopniowo oliwę i musztardę.Sos mieszać tak długo, aż wszystkie składniki dokładnie się połączą. Dodać bardzo drobno posiekaną papryczkę i zioła, sól i pieprz. Wymieszać. Sos podać osobno.

Bowle z brzoskwiniami

Składniki:

  • puszka brzoskwiń,
  • 1 butelka (0,7 l.) białego wytrawnego wina(np.Chardonnay),
  • 1/2 szklanki likieru pomarańczowego(np.Curacao TripleSec).

Wykonanie:

Brzoskwinie osączyć z zalewy, pokroić na cząstki i włożyć do dużego szklanego naczynia. Wlać wino, likier i wymieszać. Wstawić do lodówki na 2 godz. Do pucharków przełożyć cząstki brzoskwiń i zalać alkoholem.

Jajecznica dla smakoszy

Składniki:
  • 6 roztrzepanych jaj,

  • 5 łyżek mleka,

  • sól,

  • 6 pieczarek,

  • 3 przepołowione pomidory,

  • 4 łyżkistartego sera żółtego,

  • 12 kromek pszennej bułki lub 6 kromek żytniego chleba,

  • 3 łyżki oleju,

  • 4 łyżki masła.


Wykonanie:


Na patelni rozgrzać 3 łyżki oleju, dodać 2 łyżki masła, dobrze podgrzać, włożyć calepieczarki, smażyć do wyparowania soku, wyjąć łyżką cedzakową, następnie włożyćpomidory, smażyć na średnim ogniu przez 2 min, wyjąć, trzymać w ciepłe ( podobniejak pieczarki ), do tłuszczu dodać bułkę lub chleb, smażyć na złoty kolor, wyłożyć nagorący półmisek. Na drugiej patelni usmażyć na dwu łyżkach masła jajecznice z jaj imleka, osolić. Jajecznice ułożyć na bułce na wierzch położyć polówkę pomidora,następnie pieczarkę, posypać serem, podawać natychmiast z sałatą.

Zupa kalafiorowa

Składniki:

  • 50 dag kalafiora,
    25 dag włoszczyzny,
    1 3/4 l wody,
    1/4 l mleka,
    2 dag tłuszczu,
    3 dag mąki,
    sól,
    1-2 żółtka,
    1 łyżka siekanego koperku.

Wykonanie:

Warzywa umyć, oczyścić, opłukać, zalać wrzącą wodą, dodać tłuszcz, osolić, ugotować wywar. Kalafior obrać z zielonych liści, opłukać, podzielić na małe różyczki. Na przecedzony wywar włożyć kalafior, ugotować do miękkości. Podprawić mąką rozmieszaną z 1/8 l zimnego mleka. Zagotować. Połączyć z żółtkami rozmąconymi z mlekiem, osolić, dodać siekany koperek. Podawać z grzankami, lanym ciastem, groszkiem ptysiowym. Zupę kalafiorową można przyrządzić na wywarze z kości. Zamiast mąką z mlekiem, można podprawić zupę zasmażką lub śmietaną.

Zupa grzybowa

Składniki
  • 30 dag mięsa z kością,
    25 dag włoszczyzny,
    2 - dag suszonych grzybów,
    1 3/4 l wody,
    sól,
    pieprz,1 łyżka siekanej zielonej pietruszki

Wykonanie:

Grzyby umyć, zalać zimną wodą, namoczyć na 1 - 2 godz, gotować z pokrojoną cebulą pod przykryciem. Kości i mięso opłukać, zalać wodą, osolić, powoli gotować. Gdy mięso jest na pół miękkie, włożyć oczyszczoną i opłukaną włoszczyznę i gotować do miękkości. Przecedzić wywar i połączyć z odcedzonym wywarem z grzybów. Przyprawić do smaku solą i pieprzem, dodać siekaną zieloną pietruszkę. Podawać z pasztecikami, paluszkami kruchymi, ciastem lanym, kluseczkami francuskimi z grzybami, z uszkami z grzybów.

Flaki po lwowsku

Składniki:

  • 1 kg flaków wołowych lub cielęcych,
    20 dag kości wołowych,
    20 dag kapusty włoskiej,
    1 cebula,
    1/2 szklanki kwaśnej śmietany,
    2 łyżki masła,
    1/2 łyżki oleju,
    1/2 łyżki bułki tartej,
    1 łyżka mąki,
    1 łyżka parmezanu,
    1 łyżeczka słodkiej papryki,
    1/4 łyżeczki imbiru,
    1/8 łyżeczki mielonego kardamonu,
    1 listek laurowy,
    1/4 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu,
    sól.

Wykonanie:

Flaki dokładnie wyczyścić. Natrzeć solą i kilkakrotnie wypłukać pod bieżącą ciepłą wodą. Następnie zalać zimną wodą, zagotować i odcedzić. Powtórnie zalać zimną wodą, zagotować i odcedzić. Powtórnie zalać zimną wodą, zagotować i odcedzić. Następnie zalać zimną wodą i gotować do miękkości 3 - 4 godz. Następnie wystudzić i pokroić w cienkie paski. Włoszczyznę oczyścić, umyć, zetrzeć na tarce do jarzyn i podsmażyć na 1 łyżce masła. Kapustę umyć i pokroić w szerokie paski. W 3 szklankach wody ugotować włoszczyznę i kości. Kości wyjąć. Do wywaru z włoszczyzną dodać flaki i przyprawy. Gotować jeszcze ok. 1 1/2 godz. Cebulę obrać, opłukać, pokroić w cienkie krążki. Podsmażyć na oleju, oprószyć mąką, zrumienić, dodać do flaków i zagotować. Śmietanę rozprowadzić rosołem z flaków i wymieszać z potrawą.Na końcu dodać parmezan Na patelni zrumienić bułkę tartą i stopić pozostałą łyżkę masła. Tuż przed podaniem polać flaki stopionym masłem z bułką tartą.

Kartoflanka z zacierkami

Składniki:
ZUPA:
  • 40 dag ziemniaków,
    5 dag słoniny,
    1 cebula,
    1-2 ząbki czosnku,
    3 łyżeczki vegety lub 3 kostki rosołowe,
    1 listek laurowy,
    5 ziarenek ziela angielskiego,
    2 łyżki natki pietruszki,
    sól,
    pieprz.

ZACIERKI:

  • 2/3 szklanki mąki,
    jajko,
    sól.

Wykonanie:

Ziemniaki obrać, umyć, pokroić w kostkę i włożyć do garnka. Wlać 1,5 l wody, dodać vegetę, ziele angielskie, listek laurowy, sól i gotować 30 min. Przygotować zacierki : mąkę, jajko, sól i 2-3 łyżki wody wymieszać w małej misce, po czym zagnieść twarde ciasto. Skubać małe kawałki ciasta i formować w rękach podłużne wałeczki. Zacierki dodać do zupy, kiedy ziemniaki będą prawie miękkie, i gotować 5 min. Słoninę pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na patelni. Cebulę i czosnek obrać, posiekać dodać do słoniny i zrumienić, a następnie połączyć z zupą. Doprawić solą i pieprzem. Zupę podawać posypaną natką pietruszki.

Kartoflanka po wiedeńsku

Składniki:

  • 30 dag ziemniaków,
    1 porcja włoszczyzny,
    1 cebula,
    10 dag wędzonego boczku,
    1/3 szklanki kwaśnej śmietany,
    3 łyżeczki vegety lub 3 kostki rosołowe,
    1 łyżeczka mąki,
    1/2 łyżeczki kminku,
    1 łyżeczka majeranku,
    1 listek laurowy,
    3 ziarenka ziela angielskiego,
    2 łyżeczki octu 10-procentowego,
    2 łyżki szczypiorku,
    sól,
    pieprz.

Wykonanie:

Ziemniaki i włoszczyznę obrać, opłukać, pokroić w kostkę i włożyć do garnka. Wlać 1,5 l wody, dodać vegetę, sól i przyprawy. Gotować 35 min, pod koniec gotowania wlać ocet. Boczek pokroić w paski i podsmażyć na patelni. Cebulę obrać, drobno posiekać, dodać do boczku i zrumienić. Pod koniec smażenia oprószyć mąką, wymieszać, dodać do zupy i zagotować. Doprawić solą i pieprzem. Przed podaniem zupę zaprawić śmietaną i posypać szczypiorkiem.

Fińska zupa jarzynowa

Składniki:

  • kalafior,
    125 g marchewki,
    125 g groszku,
    3 ziemniaki,
    200 g fasolki szparagowej,
    5 rzodkiewek,
    cukier,
    sól,
    pieprz,
    125 g szpinaku,
    masło,
    mąka,
    filiżanka mleka,
    2 żółtka,
    1/2 filiżanki śmietany,
    200 g gotowanych krewetek lub ogonów raków,
    koperek.

Wykonanie:

Jarzyny umyć, obrać. Kalafior podzielić na różyczki. Ziemniaki i marchewkę pokroić w kostkę, fasolkę na kawałki, rzodkiewki przepołowić. 2 l wody zagotować z 2 łyżeczkami soli i łyżką cukru, włożyć warzywa bez szpinaku, przykryć, gotować 8 min,aż będą prawie miękkie Dodać szpinak, gotować 5 min. Wywar przecedzić. 3 łyżki masła stopić, dodać 3 łyżki mąki, rozprowadzić mlekiem, wlać do wywaru. Żółtka, śmietanę, 3 łyżki wywaru wymieszać, dodać do zupy, doprawić pieprzem i solą. Warzywa oraz krewetki lub ogony raków włożyć do zupy. Zupę podgrzać, lecz nie gotować. Posypać posiekanym koperkiem.

Zupa piwna II

Składniki:

  • l jasnego piwa,
    150 g czerstwego razowego chleba,
    500 g białego sera,
    250 ml śmietany,
    sól,
    cukier.

Wykonanie:

Chleb i ser pokroić w kostkę. Piwo wlać do garnka, podgrzać, posolić, osłodzić według smaku, dodać kostki chleba, wymieszać. Śmietanę ostrożnie wlewać do mocno ciepłego piwa. Tuż przed podaniem wrzucić kostki sera.

Zupa grochowa

Składniki:

  • 30 - 40 dag grochu,
    25 dag włoszczyzny,
    15 dag boczku wędzonego,
    1 - 1/2 l wody,
    5 dag cebuli,
    2 dag tłuszczu,
    2 dag mąki,
    majeranek,
    1-2 ząbki czosnku,
    sól.

Wykonanie:

Groch przebrać, opłukać, namoczyć na kilkanaście godzin w zimnej przegotowanej wodzie. Ugotować w tej samej wodzie, gdy jest miękki, osolić. Ugotować wywar z boczku i warzyw. Groch przetrzeć przez sito, przelewając odcedzonym wywarem. Cebulę obrać, pokrajać, usmażyć na jasnozłoty kolor,dodać zrumienioną mąkę. Zasmażkę rozprowadzić zimną wodą na jednolitą rzadką masę. Połączyć z zupą, zagotować. Przyprawić do smaku czosnkiem roztartym z solą i majerankiem. Włożyć boczek pokrajany w kostkę.Podawać z grzankami z bułki lub chleba.

Zupa migdałowa

Składniki:
  • 20 dag migdałów,
    2 l mleka,
    3 - 4 łyżki cukru,
    2 łyżki masła,
    5 dag rodzynek,
    4 - 6 kropli olejku migdałowego,
    2 szklanki ryżu ugotowanego na sypko.

Wykonanie:

Migdały sparzyć, obrać, zemleć i utrzeć z cukrem. Rodzynki przebrać, umyć i osączyć. Do wrzącego mleka dodać masło, migdały i rodzynki, krótko zagotować, doprawić olejkiem migdałowym. Podawać z ryżem.

Zupa chrzanowa

Składniki:

  • 70 dag białej kiełbasy lub 2,5 l wywaru po ugotowaniu
    szynki,
    1 korzeń chrzanu (15 dag),
    1 cebula,
    2 łyżki mąki,
    sok z 1 cytryny,
    1 szklanka kwaśnej śmietany,
    5 jajek na twardo,
    1 listek laurowy,
    5 ziarenek pieprzu,
    5 ziarenek ziela angielskiego,
    sól,
    pieprz mielony.

Wykonanie:

Do garnka wlać 2,5 l wody, wrzucić listek, ziele i pieprz. Cebulę obrać i włożyć do wody z przyprawami. Zagotować. Dodać kiełbasę i gotować 1 godz. na małym ogniu. Następnie wyjąć kiełbasę z wywaru. Chrzan obrać, opłukać, zetrzeć na tarce do jarzyn, dodać do wrzącego wywaru i gotować 5 - 10 min. Następnie wywar przecedzić. Mąkę rozmieszać z 2 łyżkami zimnej wody, wlać do zupy i zagotować. Po zdjęciu z ognia doprawić sokiem z cytryny, wlać śmietanę i zamieszać. Zupa zaraz po ugotowaniu powinna mieć ostry smak chrzanowy. Po odstawieniu garnka, zapach chrzanu stopniowo się ulatnia i smak zupy staje się łagodniejszy. Jajka obrać ze skorupek i drobno posiekać. Zupę podawać posypaną drobno pokrojonym jajkiem, z białą kiełbasą pokrojoną w półplasterki lub paseczki. Doprawić solą i pieprzem.

Zupa z jabłek i czarnego bzu

Składniki:

  • 5 kwaskowych jabłek (50 dag),
    25 dag dojrzałych owoców dzikiego bzu,
    1 łyżka mąki ziemniaczanej,
    cukier,1/3 szklanki śmietany.

Wykonanie:
Jabłka umyć, pokroić na kawałki (nie usuwać gniazd nasiennych) i ugotować w 1 l wody. Następnie przetrzeć przez sito. W pełni dojrzałe dojrzałe owoce bzu obrać z szypułek, wypłukać, zalać szklanką wody, rozgotować, przetrzeć przez sito i dodać do jabłek. Jeśli przecier jest zbyt gęsty, dolać wody i zagotować. Zupę podprawić mąką ziemniaczaną wymieszaną z 1/2 szklanki zimnej wody i posłodzić. Jeśli zupa będzie podawana na zimno, śmietanę wlać do zupy na talerzach, a jeśli na gorąco - do gorącej zupy w garnku. Zupę podawać z grzankami, groszkiem ptysiowym lub herbatnikami.

Zupa szpinakowa

Składniki:

  • 2 paczki szpinaku mrożonego (50 dag),
    4 kostki rosołowe lub warzywne,
    2 łyżeczki vegety,
    6 ziemniaków (80 dag),
    4 jajka,
    2 ząbki czosnku,
    sok z 1 cytryny,
    1 szklanka gęstej śmietany,
    2 łyżki mąki,
    sól,
    pieprz.

Wykonanie:
Ziemniaki obrać, umyć i pokroić w drobną koskę. Zagotować w garnku 2 l wody, dodać kostki rosołowe, vegetę i ziemniaki. Po 10 min gotowania włożyć szpinak i gotować jeszcze 7 - 10 min, aż ziemniaki będą miękkie. Czosnek obrać, opłukać i zmiażdżyć, wrzucić do zupy na 5 min przed końcem gotowania. Mąkę wymieszać ze śmietaną, dodać do zupy, zagotować i odstawić. Doprawić sokiem z cytryny, solą, pieprzem (zupa powinna mieć kwaskowy smak). Jajka ugotować na twardo, ostudzić, obrać, pokroić na ćwiartki lub posiekać i dodać do zupy.

Zupa pokrzywowa

Składniki:

  • 50 - 70 dag młodych pokrzyw,
    1,5 l wywaru z warzyw,
    5 dag bekonu,
    1 szklanka kwaśnej śmietany,
    5 dag ostrego żółtego sera,
    1 łyżka oleju,
    2 łyżki mąki,
    sól,
    pieprz.

Wykonanie:

Bekon drobno pokroić i podsmażyć na oleju, dodać mąkę i mieszając przyrządzić rumianą zasmażkę. Wywarem z warzyw zalać zasmażkę i zagotować. Dodać umyte, drobno posiekane pokrzywy i gotować 10 min. Wlać śmietanę, posolić i popieprzyć do smaku. Zupę podawać posypaną startym serem.

Zupa z tostami

Składniki:

  • 4 - 5 cebul,
    2 ząbki czosnku,
    4 kromki chleba tostowego,
    4 plastry żółtego sera (ementaler, gouda),
    4 szklanki bulionu z kostki,
    3 łyżki oleju,
    1 łyżka masła,
    2 krople sosu tabasco,
    pieprz,
    cukier,
    sól.

Wykonanie:

Cebule i czosnek obrać, opłukać, drobno posiekać, przełożyć do rondla i smażyć na oleju, aż się zrumienią. Bulion zagotować, dodać do cebuli, doprawić sosem tabasco, solą, cukrem, pieprzem i gotować jeszcze 25 min. Tosty posmarować masłem i posypać pieprzem, na wierzchu każdej kromki położyć po plasterku sera (ser w plasterkach można zastąpić serem stałym). Tosty ułożyć na blasze do pieczenia i zapiekać w piekarniku, w temp. 190 st.C, ok. 10 min, aż ser się zrumieni. Gorącą zupę podawać z tostami.

Zupa francuska

Składniki:

  • 4 - 5 cebul,
    1 porcja włoszczyzny,
    1/2 szklanki białego wytrawnego wina,
    5 dag sera (ementaler, gouda),
    1/2 bułki paryskiej,
    3 łyżki oleju,
    1 łyżka mąki,
    1/2 łyżeczki cukru,
    sól,
    pieprz.

Wykonanie:

Włoszczyznę obrać, opłukać, zalać 1 l wody, osolić, gotować 20 min, a następnie odcedzić. Naczynie z wywarem odstawić. Cebule obrać, opłukać i drobno posiekać. Na gorącym oleju zrumienić cebulę, oprószyć ją mąką, połączyć z wywarem i gotować 15 - 20 min. Następnie dodać wino, cukier, doprawić solą i pieprzem. Bułkę pokroić na drobne kromki, a ser zetrzeć na tarce o dużych otworach. Zupę przelać do żaroodpornego naczynia, przykryć kromkami bułki, posypać serem i zapiekać w piekarniku nagrzanym do temp. 200 st. C, aż ser się stopi i zrumieni (5 - 10 min).

Chłodnik z porów

Składniki:

  • 25 dag porów (tylko białe części),
    2 duże ziemniaki (25 dag),
    1 jabłko (20 dag),
    3/4 szklanki jogurtu,
    1 łyżka masła,
    1 łyżeczka szczypiorku,
    pieprz i sól.

Wykonanie:
Pory, ziemniaki i jabłko obrać, opłukać, pokroić na plasterki. W garnku rozgrzać masło, włożyć pory,jabłko i ziemniaki. Dusić na małym ogniu pod przykryciem 5 minut. Następnie wlać 1 l gorącej wody (albo wywaru z warzyw), posolić i gotować pod przykryciem na małym ogniu około 30 minut. Ostudzić i zmiksować, albo przetrzeć przez sitko. Wymieszać z jogurtem. Doprawić pieprzem i solą. Wstawić do lodówki. Przed podaniem posypać szczypiorkiem. Podawać z gorącymi grzankami .

Zupa koperkowa

Składniki:

  • pęczek koperku,
    masło,
    1/2 l rosołu z koncentratu,
    100g śmietany,
    wegeta,
    4 łyżki makaronu nitki.

Wykonanie:

Rosół przyrządzić z koncentratu wg przepisu na opakowaniu. Koperek posiekać, 3/4 podsmażyć w łyżeczce masła, dodać do zupy. Śmietanę rozprowadzić kilkoma łyżkami gorącej zupy, wlać do garnka. Zupę przyprawić wegetą, posypać pozostałym koperkiem. Makaron ugotować wg przepisu na opakowaniu, włożyć do zupy

Zupa szparagowa

Składniki:

  • 500g białych szparagów,
    3/4 l rosołu (może być z kostki),
    2 łyżeczki cukru,
    250g pomidorów,
    pęczek bazylii lub natki,
    łyżeczka soku z cytryny,
    50g masła,
    30g mąki,
    100 ml śmietany kremówki,
    sól i pieprz,
    gałka muszkatołowa.

Wykonanie:

Szparagi umyć, obrać. Obierzyny gotowac 10 minut w rosole z łyżeczką cukru. Rosół przecedzić. Szparagi przekroić na skośne kawałki, obgotować w rosole. Pomidory sparzyć, obrać, pokroić w ćwiartki, wyjąć pestki. Pokroić w kostkę, wymieszać z posiekaną bazylią lub natką, sokiem z cytryny i resztą cukru. Z mąki i masła zrobić zasmażkę, połączyć z zupą, gotować pod przykryciem 5 minut. Śmietanę wlać do zupy pilnując, by się nie zwarzyła. Zupę doprawić solą,pieprzem,startą gałką muszkatołową. Przed podaniem dodać pomidory wymieszane z zieleniną.

Krupnik gryczany

Składniki:

20 dag kaszy gryczanej,
20 dag surowego boczku,
włoszczyzna,
40 dag ziemniaków,
natka pietruszki,
sól.

Wykonanie:

Pokrojony boczek zalać w garnku zimną wodą, dodać kaszę, rozdrobnione warzywa. Gotować na małym ogniu.Gdy kasza będzie miękka, wrzucić pokrojone w kostkę ziemniaki, posolić i gotować jeszcze kilka minut.Przed podaniem posypać posiekaną natką pietruszki.

Zupa fasolowa

Składniki:
  • 20 dag pęczaku,
    marchewka,
    15 dag drobnej fasoli,
    2 cebule,
    4 pomidory świeże lub z puszki,
    10 dag świerzych lub mrożonych brokułów,
    2 ząbki czosnku,
    6 listków szałwi,
    pół kieliszka białego wytrawnego wina (niekoniecznie),
    2 łyżki oliwy lub oleju,
    szczypta ostrej papryki,sól i pieprz.

Wykonanie:
Fasolę namoczyć na noc, gotować godzinę podprzykryciem na małym ogniu.Pęczak wypłukać, odcedzić, jedną cebulę i marchewkęobrać. warzywa i kaszę dodać do gotującej się fasoli,gotować około 40 minut, mieszając od czasu do czasu.Pomidory sparzyć, obrać, pokroić na kawałki. Pozostałącebulę i czosnek obrać, wraz szałwią drobno posiekaći podmażyć na rozgrzanej oliwie. Zalać winem i chwilępoddusić.Dodać pomidory (bez sosu jeżeli są to pomidory z puszki),doprawić papryką i gotować aż do momentu, gdy soszgęstnieje. Połączyć z wywarem z fasoli z warzywami,dodać umyte i podzielone na różyczki brokuły. Gotować około 15 minut.Gotową zupę odstawić na kilka minut i doprawić do smakusolą i świeżo zmielonym pieprzem

Zupa chłopska z boczkiem

Składniki:

  • 300g marchwi,
    200g białej rzodkwi,
    3 pory,
    2 cebule,
    2 ziemniaki,
    130g wędzonego boczku,
    30g masła,
    2 listki laurowe,
    litr bulionu z kostki,
    duża szczypta tymianku,
    pęczek natki.

Wykonanie:
Marchewkę, pory i rzodkiew starannie obrać, umyć i pokroić w dość duże kawałki. Warzywa dusić w maśle przez 15 minut. Do warzyw wlać litr bulionu, dodać listki laurowe, pieprz i (jeśli trzeba) sól. Gotować jeszcze około 20 minut, aż warzywa będą miękkie. Na 10 minut przed końcem gotowania do zupy dodać obrane i pokrojone w małe kawałki ziemniaki. Boczek pokroić w paseczki, podsmażyć na patelni i dodać do zupy.Natkę przebrać, umyći drobno posiekać. Gorącą zupę rozlać na talerze i każdą porcję posypaćposiekaną natką.

niedziela, 20 stycznia 2008

Makaron z zielonym groszkiem

Składniki:

  • 1/2 kg makaronu wstążki,
    25 dag mrożonego groszku,
  • 5 łyżek gęstej śmietany,
    szklanka bulionu,
  • 5 dag sera rokpol,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 5 dag startego parmezanu,
    sól, pieprz, mięta.

Wykonanie:


Bulion zagotować, wrzucić groszek, gotować do miękkości (ok. 10 minut), osączyć. Śmietanę wymieszać z pokruszonym rokpolem i odrobiną bulionu, w którym gotował się groszek. Gotować 15 minut. Śmietanę wlać do groszku, zamieszać. Przyprawić solą, pieprzem i mięta. Czosnek obrać przecisnąć przez praske, dodać do sosu, chwilć gotować. Makaron ugotować w osolt nej wodzie, osaczyć. Kluski wymieszać z podgrzanym sosem, rozłożyć na talerz i posypać parmezanem.

Kolorowe świderki z wątróbką i boczkiem

Składniki:


  • 1/2 kg kolorowego makaromu świderki,
  • 30 dag wątróbki cielęcej,
  • 10 dag wędzonego boczku,
  • 2 marchewki,
  • łyżki _koncentratu pomidorowego,
  • 1/2 szklanki bulionu,
  • cebula 2-3 łyżki mąki,
  • 2 łyżki masła,
  • sól, pieprz.

Wykonanie:

Boczek pokroić w kostkę, przesmażyć na patelni. Wątróbkę opłukać, pokroić w paski, obtoczyć w mące, wrzucić do boczku. Smażyć razem ok. 5-6 minut. Marchewki obrać, umyć, pokroić w cienkie półplasterki. Cebule obrać, posiekać, zeszklić na maśle. Włożyć marchewkę, oprószyć solą, zalać bulionem, dusić ok. 10 minut.. Dodać koncentrat pomidorowy, dokładnie wymieszać. Wrzucić wątróbkę i boczek. Doprawić solą i pieprzem. Dusić 5 minut. Makaron ugotować w osolonej wodzie według przepisu na opakowaniu, osączyć. Rozłożyć na talerze, polać sosem.

sobota, 19 stycznia 2008

Zupa grzybowa z łazankami

Składniki:


  • 100 g suszonych grzybów,
  • 1 marchew,
  • 1 pietruszka,
  • kawałek selera,
  • 1 cebula,
  • liść laurowy,
  • ziele angielskie,
  • sól, pieprz,
  • 2 łyżki masła,
  • 1 łyżka mąki,
  • 200 g śmietany kremówki,
  • pot cytryny, 1 tyżka posiekanej natki pietruszki,
  • 250 g makaronu łazanki.

Wykonanie:

Suszone grzyby dokładnie umyć, zalać 1,5 l cieplej przegotowanej wody, odstawić na 2 godziny, a następnie ugotować do miękkości w wodzie, w której się moczyły. Warzywa obrac, opłukać, pokroić w kostkę i dodać do miękkich grzybów. Do zupy włożyć przyprawy i gotować razem jeszcze 30 minut. Wywar przecedzić. Grzyby pokroić w cienkie paseczki i włożyć z powrotem do wywaru. Na patelni roztopić masło, oprószyć mąką, zasmażyć na biato i dodać do zupy. Zupę ponownie zagotować. Na koniec doprawić śmietaną, sokiem cytrynowym i ewentualnie solą. Posypać pietruszką. Podawać z dodatkiem łazanek ugotowanych według przepisu na opakowaniu.

Pierogi z kapustą

Składniki:


  • ciasto:
  • 400 g mąki,
  • sól,
  • 1 jajko,
  • ok. 3/4 szklanki letniej wody;
    farsz:
  • 700 g kiszonej kapusty,
  • 200 g pieczarek,
  • 2 cebule,
  • 3 łyżki oleju,
  • sól, pieprz, oraz 50 g masła.

Wykonanie:


Mąkę przesiać ze szczyptą soli. Dodać jajko i wlać stopniowo wodę, zarabiając ciasto nożem. Zagnieść gładkie elastyczne ciasto i odstawić pod przykryciem na 30 minut. W tym czasie poszatkowaną kapustę ugotować pod przykryciem, podlewając niewielką ilością wody. Dodać posiekane pieczarki podsmażone z cebulą na oleju. Doprawić, ostudzić. Rozwałkować cienko ciasto, wyciąć szklanką kółka, nałożyć farsz, zlepić pierogi. Wkładać partiami do wrzącej wody. Przykryć i gotować, aż wypłyną. Odkryć i dogotować jeszcze 2 minuty. Wyjąć łyżką cedzakową, osączyć i polać stopionym masłem. Można pierogi przygotować wcześniej, a przed podaniem obło-żyć wiórkami masła i zapiec na złoto.

Tatar śledziowy

Składniki:


  • 300 g matiasów,
  • ok. 1/3 szklanki gęstej śmietany,
  • pieprz,
  • 2 cebule,
  • 3 kolorowe papryki,
  • 1 ogórek kiszony,
  • 1 pomidor,
  • 5-6 łyżek oliwek

Wykonanie:

Filety obrać ze skóry, drobno posiekać, wymieszać ze śmietaną, doprawić świeżo zmielonym pieprzem, włożyć do miseczki wyłożonej folią spożywczą, mocno ugnieść łyżką, wyłożyć na talerz. Wokół utożyć kopczyki drobno posiekanych warzyw.

Śledzie w różowej śmietanie

Składniki:


  • 1 cebula,
  • 1 szklanka gęstej kwaśnej śmietany,
  • 1 konserwowy buraczek,
  • 1 jabłko,
  • 300 g matiasów (1 opakowanie filetów śledziowych w zalewie z oliwą),
  • do dekoracji - perłowe cebulki i piórka czerwonej cebuli, sól, pieprz.

Wykonanie:

Obraną cebulę posiekać, sparzyć na sicie. Śmietanę wymieszać z drobno posiekanym buraczkiem konserwowym, posiekanym jabłkiem, sparzoną cebulą. Matiasy pokroić na porcje, utożyć na półmisku, zalać różową śmietaną, udekorować.

Karp smażony w dzwonkach z ziemniaczanymi kulkami

Składniki:


  • 1 karp (ok. 1 kg),
  • sól, pieprz,
  • 2- 3 tyżki mąki,
  • 2 jajka,
  • 100 g tartej bułki,
  • olej,
  • wiórki chrzanu,
  • 1 kg dużych ziemniaków.

Wykonanie:

Oczyszczonego karpia pokroić w dzwonka, oprószyć solą, pieprzem, mąką. Panierować w roztrzepanych jajkach tartej bułce. Smażyć na rumiano z obu stron na rozgrzanym oleju. Posypać wiórkami chrzanowymi. Z obranych ziemniaków specjalną łyżeczką wydrążyć kulki. Obgotować je 5 minut w osolonym wrzątku, osaczyć i obsmażyć na rozgrzanym oleju na ztoty kolor.

Kutia pszeniczno-makowa

Składniki:


  • 200 g pszenicy,
  • 300 g maku,
  • 200 g miodu,
  • po 50 g rodzynków, migdałów, orzechów, kandyzowanych wiśni, skórki pomarańczowej i cytrynowej, suszonych fig i śliwek, cukier waniliowy,
  • sok z 1 cytryny,
  • kruche ciasteczka.

Wykonanie:

Pszenicę umyć, namoczyć na noc, ugotować do miękkości, osączyć. Mak sparzyć, zemleć dwukrotnie, wymieszać z ugotowaną pszenicą, miodem i bakaliami. Doprawić sokiem cytrynowym i cukrem waniliowym. Podawać z ciasteczkami.

Wigilijna kapusta z grzbami

Składniki:


  • 50 g suszonych podgrzybków,
  • 50 g suszonych śliwek z pestkami (polskich),
  • 1 kg kiszonej kapusty,
  • 3-4 ząbki czosnku,
  • 1 kostka bulionu warzywnego,
  • 2-3 liście laurowe,
  • po kitka ziaren ziela angielskiego,
  • jagód jałowca i czarnego pieprzu,
  • 250 g grzybów leśnych mrożonych lub pieczarek,
  • 2 cebule,
  • 4-5 łyżek oliwy.

Wykonanie:

Suszone grzyby oraz suszone śliwki oddzielnie umyć, włożyć do miseczek i zalać letnią przegotowaną wodą tak, aby byty tylko przykryte. Odstawić na kilka godzin. Następnie grzyby pokroić na paseczki, a śliwki na połówki, usuwając przy tyrn pestki. Płyn z moczenia grzybów i śliwek zachować. Kapustę kiszoną poszatkować, wtożyć do garnka razem z suszonymi grzybami oraz śliwkami. Wlać wodę z moczenia grzybów i śliwek. Włożyć obrane i przekrojone na pół ząbki czosnku, pokruszoną kostkę bulionową, liście laurowe, ziele angielskie, jagody jałowca oraz czarny pieprz. Grzyby pokroić i podsmażyć na oliwie razem z obraną i posiekaną grubo cebulą. Dodać do gotującej się kapusty. Wymieszać, zagotować i gotować na wolnym ogniu przez około 1 godzinę. W czasie gotowania kapustę często mieszać i w razie potrzeby podlewać wodą, uważając, aby się nie przypaliła. Najlepiej smakuje odgrzewana następnego dnia po przyrządzeniu.

Karp faszerowany w galarecie

Składniki:


  • 1 karp (ok. 1,5 kg),
  • sok z cytryny,
  • liść laurowy,
  • ziele angielskie,
  • pieprz,
  • 1 litr wywaru z warzyw albo bulionu warzywnego z kostki,
  • 2 łyżki żelatyny,
  • farsz:
  • 100 g bułki pszennej bez skórki,
  • 100 g kremówki,
  • 100 g masła,
  • 200 g łagodnego chrzanu ze słoiczka,
  • do dekoracji: 1 pomidor,
  • 1 cytryna,
  • 2 tyżki oliwek nadziewanych papryką,
  • natka pietruszki

Wykonanie:


Karpia sprawić, opłukać, osuszyć, pokroić w dzwonka, skropić sokiem z cytryny, posolić i odstawić na 30 minut. Dzwonka karpia ułożyć w płaskim, szerokim rondlu, dodać liść laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu. Zalać zimnym wywarem warzywnym, zagotować i gotować na wolnym ogniu do miękkości przez około 20 minut, uważając, aby ryba się nie rozpadła. Ostrożnie wyjąć łyżką cedzakową, ostudzić,usunąć ości. Miąższ bułki zmiksować z kremówką. Miękkie masło utrzeć na puszystą masę. wymieszać z chrzanem i bułką zmiksowaną z kremówką. Ostudzone dzwonka napełnić farszem. ułożyć na półmisku. Wywar z gotowania ryby przecedzić, zagotować i rozpuścić w nim żelatynę. Gdy galareta zacznie tężeć zalać nią ułożone na półmisku dzwonka. Odstawić do zastudzenia. Udekorować cząstkami pomidora oraz plasterkami oliwek i listkami natki pietruszki.

Uszka do barszczu

Składniki:


  • 200 g mąki,
  • 1 cebula,
  • 1 tyżka oleju,
  • 50 g ugotowanych suszonych grzybów (tych z barszczyku},
  • 1 - 2 tyżki drobno posiekanych orzechów włoskich,
  • 1 łyżka posiekanej natki pietruszki,
  • 1 jajko, 1 - 2 tyżki tartej bulki,
  • sól, pieprz.

Wykonanie:

Z mąki, szczypty soli i około 1/3 letniej wody zagnieść gładkie, elastyczne ciasto. Przykryć i odstawić na 30 minut. Cebulę obrać, posiekać, zeszklić na oleju, połączyć z drobno posiekanymi, ugotowanymi, suszonymi grzybami, orzechami i natką pietruszki. Do farszu wbić jajko i wsypać tarttą bułkę. Doprawić solą, pieprzemi starannie wymieszać. Ciasto rozwałkować, pokroić na nieduże kwadraty o boku 2-3 cm. Na środek kwadratów nałożyć farsz. Sklejać boki po przekątnej i sklejać uszka. Włożyć do osolonego wrzątku, gotować 2 minuty od czasu wypłynięcia. Wyjąć łyżką cedzakową i osączyć.

Barszczyk czerwony

Składniki:


  • 50 g suszonych grzybów,
  • 1 pęczek włoszczyzny,
  • 1 cebula,
  • 500 g buraków ćwikłowych,
  • 5-6 ziaren ziela angielskiego,
  • 1 - 2 liście laurowe,
  • 1 - 2 goździki, sok z 1 cytryny,
  • 3-4 tyżki koncentratu buraczanego lub soku wyciśniętego z buraków (dla koloru),
  • sól, pieprz,
  • majeranek,
  • 1 - 2 ząbki czosnku.

Wykonanie:


Grzyby suszone namoczyć na noc w 2 szklankach wody, następnego dnia ugotować do miękkości, wywar odcedzić, a grzyby zostawić do uszek. Ugotować wywar z obranej i pokrojonej włoszczyzny oraz cebuti i 1,2 litra wody, przecedzić. Buraki zetrzeć na tarce wprost do wywaru z jarzyn, dolać wywar z grzybów. Włożyć przyprawy i gotować 30 - 45 minut. Barszczyk przecedzić, odciskając buraki. Zakwasić sokiem cytrynowym i zabarwić koncentratem buraczanym. Doprawić solą. pieprzem, majerankiem i przeciśnietym przez praskę czosnkiem.

Pikantna grochówka

Składniki:

  • 300 g żółtego grochu w połówkach,
    2-3 listki laurowe,
    3-4 ziarna ziela angielskiego,
    kminek, majeranek, imbir,
    4-5 średnich ziemniaków,
    2-3 duże cebule,
  • 2 tyżki masła,
    3-4 ząbki czosnku pieprz; sól.

Wykonanie:


Groch opłukać, zalać 2 litrami wody. Dodać listki laurowe, ziele angielskie oraz po łyżeczce majeranku, mielonego kminku oraz imbiru, Gotować na wolnym ogniu, aż groch będzie miękki około 50 minut, uzupełniając wyparowany w trakcie gotowania płyn. Dodać obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki i podsmażoną na maśle cebulę. Gotować około 20 minut, aż ziemniaki będą miękkie. Doprawić zupę zmiażdżonym czosnkiem, solą i pieprzem, Boczek pokroić w kostkę, podsmażyć na patelni na łyżce oliwy i na koniec dodać do zupy.

Węgierska zupa gulaszowa

  • Składniki:

    600 g łopatki wieprzowej,
    5 strąków papryki,
    2 cebule,
    3-4 ząbki czosnku,
    4 łyżki oleju,
    słodka i ostra mielona papryka,
    kminek,
    2 kostki bulionu warzywnego;
    4 ziemniaki,
    1 puszka pomidorów z puszki (bez skórki),
    pół szklanki śmietany,
    sól, pieprz,
    szczypiorek.

Wykonanie:


Mięso pokroić w kostkę. Oczyszczoną z pestek paprykę pokroić na krótkie paseczki. Cebulę i czosnek obrać, drobno posiekać, W dużym rondlu rozgrzać olej. Włożyć mięso i obsmażyć ze wszystkich stron na rumiano. Dodać cebulę, czosnek i paprykę, Smażyć razem przez 3-4 minuty, mieszając. Oprószyć mąką, słodką i ostrą mieloną papryką oraz kminkiem. Następnie wlać 1,5l wrzątku z rozpuszczonymi kostkami bulionowymi. Gotować pod przykryciem na wolnym ogniu około 40 minut. W tym czasie ziemniaki umyć, obrać, pokroić w niedużą kostkę i opłukać: Kiedy mięso będzie miękkie, dodać do rondla przygotowane ziemniaki, Zamieszać i gotować razem na małym ogniu jeszcze około 8 - 10 minut. Na koniec wlać rozgniecione widelcem pomidory razem z zalewą i śmietanę rozrobioną z łyżką mąki. Zupę zagotować, ponownie doprawić do smaku, Podawać posypaną zieleniną.

wtorek, 15 stycznia 2008

Pieczona wieprzowina w folii

Składniki:


  • 1 kg szynki wieprzowej
    tymianek,
    bazylia. majeranek
    3 ząbki czosnku,
    pieprz, sól.


Wykonanie:

Mięso natrzeć solą, pieprzem, naszpikować pokrojonymi w plasterki ząbkami czosnku, wtożyć do lodówki na ok. 1 godz. Rozgrzać piekarnik do 100°C. Wyjąć mięso. Włożyć do uciętego do odpowiedniej długości rękawa do pieczenia. Zapiąć oba końce klipsami, dodawanymi do folii, nakłuć igłą w 2 lub 3 miejscach i wsunac do piekarnika. Piec w temperaturze 200 st C 1,5 godziny. W innym rękawie upiec osolone, posypane ziołami ziemniaki. brokuły czy marchewkę jako dodatek do mięsa. Po wyjęciu z piekarnika zdjąć folię, pokroić na porcje. Podawać z surówką z kiszonej kapusty albo zieloną sałatą w stodkołkwaśnej śmietanie w sosie vinaigret. Można również podawać szynkę na zimno w plastrach.




Knedle podolskie

Składniki:

  • 1 kg ugotowanych w mundurkach ziemniaków,
  • 300 g mąki pszennej,
  • 1-2 jajka, sól.

Farsz:

  • 150 g słoniny,
  • 2 cebule,
  • 400 g białego sera
  • sól, pieprz.

Wykonanie:

Przygotować farsz: drobniutko pokrojoną słoninę stopić na patelni, dodać drobno pokrojoną cebulę, zeszklić, dodać sof i pieprz i chwilę smażyć mieszając, przestudzić i wymieszać z przepuszczonym przez maszynkę serem, doprawiając do smaku pieprzem. Ugotowane ziemniaki obrać, przepuścić przez maszynkę, wbić jajka, dodać mąkę, sól i szybko wyrobić ciasto, uformować wałek, pokroić na plastry. Każdy plaster ciasta rozpłaszczyć ręką, nadziać farszem, skleić, wrzucać na osolony wrzątek. Podawać polanę stopionym mastem ze zrumienioną tartą bułką.
Uwaga! Knedle przygotowywać natychmiast po zrobieniu ciasta. Długo leżące ciasto rzednie.


Knedle węgierskie

Składniki:

800 g chudego białego sera,
100 g kaszy manny,
2-3 łyżkiki mąki,
3_surowe jajka,
sól.
2 łyżki masła.

Wykonanie:

Twaróg przepuścić przez maszynkę. Utrzeć masło z jajkami i cały czas ucierając stopniowo dodawać twaróg, mannę i mąkę, posolić, doskonale wymieszać. Zwilżonymi rękami formować niewielkie knedle wrzucać na lekko osolony wrzątek, gotować ok. 15 min. Podawać polanę kwaśną śmietaną i posypane szczypiorkiem.

Knedle austriackie

Składniki:

  • 350 g wątroby wołowej,
  • 1 czerstwa paryska bułka, szklanka ciepłego mleka,
  • mała cebula,
  • łyżka masła,
  • 2 łyżki usiekanej zielonej  pietruszki,
  • 2 jajka,
  • sól,
  • po ćwierć łyżeczki majeranku i mielonego pieprzu,
  • 2-3 łyżki tartej bułki.

Wykonanie:

Czerstwą bułkę pokroić w cienkie kromki, ułożyć w salaterce, zalać polową mleka, lekko posolić, zostawić na 30-40 minut. Umytą wątróbkę zalać mlekiem, zostawić na pół godziny, po czym wyjąć, osuszyć, obrać z błon, przepuścić przez maszynkę. Drobno pokrojoną cebulę i natkę przesmażyć na maśle. Surowe jajka dokładnie roztrzepać z majerankiem, solą i pieprzem, połączyć z wątróbką, cebulką i namoczoną butką, doktadnie wymieszać, a jeśli ciasto jest zbyt rzadkie dodać tartej bułki. Z ciasta formować niewielkie knedle, gotować bez przykrycia w lekko osolonym wrzątku ok. 20 minut. Podawać polanę stopionym masłem.

Pierogi "kartacze" z nadzieniem

Składniki:
Ciasto:
  • 2 tyżki mąki ziemniaczanej,
  • jajko, sól.
Nadzienie z kapusty:
  • 50 dag kapusty białej tub kwaszonej.
  • cebula,
  • 10 dag boczku wędzonego,
  • pieprz, kminek, jajko.
Nadzienie z mięsa:
  • 40 dag mięsa wołowego lub wieprzowego,
  • cebula,
  • 4 łyżki oleju,
  • sól, pieprz,
  • jajko,
  • 2 tyżki tartej bułki.
Wykonanie:

Przygotować ciasto z surowych ziemniaków takie samo jak na pyzy. Na nadzienie, kapustę należy ugotować z bardzo małym dodatkiem wody, odcedzić, lekko wycisnąć. Drobno pokrajany boczek i cebulę podsmażyć, dodać dodatkowo posiekaną kapustę, pieprz, zmielony kminek do smaku, razem podsmażyć i po zestawieniu z ognia wymieszać nadzienie z surowum jajkiem. Ugotowane mięso zemleć w maszynce, włożyć na drobno pokrajaną, podsmażoną cebulę, mieszając przyprawić do smaku, zasmażyć. Do zestawionego z ognia mięsa wbić jajko, wsypać tartą bułkę, wymieszać. Ciasto ziemniaczane podzielić na 25 jednakowej wielkości porcji, uformować placuszki, na które rozłożyć nadzienie. Starannie uformować podłużne pierogi "kartacze". Jedne lub drugie gotować w dużej ilości osolonej wody. Ugotowane, odcedzone podać polanę stopionym tłuszczem ze skwarkami. Kartacze można odgrzewać w wodzie albo zapiec w piekarniku w plasterkach boczku.

Pyzy z surowych ziemniaków

Składniki:

  • 2 tyżki mąki ziemniaczanej,
  • 1 jajko, sól,
  • 8 dag słoniny lub 10 dag boczku wędzonego do okraszenia
Wykonanie:
Ziemniaki podzielić na 3 części, z czego jedną część po obraniu ugotować, a pozostałe dwie zetrzeć na tarce z drobnymi oczkami. Starte ziemniaki odcisnąć w ściereczce zbierając sok w czystym naczyniu. Po ustaniu płynu ostrożnie zlać go znad osadu, który tworzy mąka ziemniaczana. Wybrać mąkę i dofożyć razem z ziemniakami ugotowanymi i zmielonymi, dodaną mąkę ziemniaczaną i jajkiem, całość doktadnie wyrobić. Formować pyzy okrągłe lub podłużne i od razu wkładać do dużej ilości powolnie wrzącej osolonej wody. Gotować około 15-18 minut w zależności od wielkości pyzów. Odcedzone i osaczone podawać polanę tłuszczem z dodatkiem kapusty zasmażonej. Pyzy można odgrzewać w gorącej wodzie lub pokrajane w plasterki odsmażać na patelni.

poniedziałek, 14 stycznia 2008

Zupa jajarzynowa "Julienne"

(przepis „Babuni" z Lublina)

Składniki:

  • 25 dag chleba razowego,
  • 25 dag chleba pszennego,
  • 3 łyżki rodzynek,
  • 5 żółtek,
  • 1 szklanka wina wytrawnego,
  • cukier, sól, otarta skórka cytrynowa.

Wykonanie:

Chleb ususzyć, rozdrobnić i rozgotować w 3 litrach wody. Przetrzeć przez sito. Dodać rodzynki, Dotartą skórkę z cytryny, zagotować. Dodać wino, zaciągnąć żółtkami, doprawić do smaku solą i cukrem.
Uwagi:
Odmianą zupy chlebowej jest zupa z dodatkiem potartego sera żółtego w ilości 20 dag. Jeśli dodajemy ser żółty, nie dodajemy wówczas wina. Do proponowanego przez „Babunię" przepisu można zastosować ser twarogowy. Zmienia nieco smak i czyni zupę pożywniejszą. Twarożek w ilości 30 dag krajemy w kostkę porcjujemy wkładamy do talerzy i zalewamy gorącą zupą. Zupę można „wzmocnić" śmietaną (1 szklanka).

Przekąska na kolację

(przepis pani Aliny z Gdańska-Oliwy)
Składniki:

  • 4 jajka,
  • 1 szklanka wody,
  • 1 szklanka mleka,
  • 11/2 szklanki mąki,
  • 2 łyżki oleju, sól, pieprz,
  • 6 łyżek startego żółtego sera,
  • 20 dag wędliny (zwykła, serdelowa, mortadela) tłuszcz do smażenia (można wzbogacić potrawę dodając pieczarki i zielony groszek konserwowy).

Wykonanie:


Jajka lekko roztrzepać, dodać wodę i mleko, wolno dosypywać mąkę stale mieszając, aby nie powstały grudki. Ciasto powinno mieć konsystencję wiejskiej, dobrej śmietany. Wlać olej, doprawić do smaku solą i pieprzem. Wędlinę obrać ze skórki, drobno posiekać. Dodać do ciasta. Można dodać inne proponowane składniki. Jeśli dodajemy pieczarki należy je po oczyszczeniu, umyciu, osuszeniu pokrajać i podsmażyć na gorącym tłuszczu. Ciasto dokładnie wymieszać. Nabierać łyżką i kłaść na patelnię z bardzo niewielką ilością podgrzanego tłuszczu. Placuszki powinny być małe (o średnicy około 8 cm) i cienkie (ok 1 cm). Gdy na jednej stronie placuszki się usmażą, przewracamy na drugą stronę. Posypujemy po wierzchu żółtym, tartym serem, przykrywamy patelnię przykrywką i dosmażamy.
Pani Alina proponuje podawać placki z zieloną sałatą, ogórkiem kiszonym, papryką, kapustą kiszoną tub z sosem pomidorowym ewentualnie grzybowym.
Uwagi:
Bardzo smaczne są placki sporządzone według przepisu pani Aliny z dodatkiem wędzonego przesmażone-go boczku, osaczonego z tłuszczu, że świeżymi grzybami np. borowikami lub rydzami (wcześniej uduszonymi).

Jajecznica z ziemniakami boczkiem i serem

Składniki:

  • 8 ziemniaków/15 dkg żółtego twardego sera,
  • 5 dag boczku,
  • 7 jaj,
  • pieprz, sól,
  • 5 łyżek posiekanego szczypiorku,
  • 3-4 łyżki smalcu,
  • 1-2 łyżki masła.

Wykonanie:

Boczek pokrajać na plastry, usmażyć, wyjąć z patelni. Do wytopionego z boczku tłuszczu dodać smalec, rozgrzać. Ułożyć na tłuszczu ziemniaki, obrane, umyte, pokrajane w dość grube plasterki i odsączone, usmażyć. Po usmażeniu ułożyć na ziemniakach usmażony boczek i posypać je tartym, na tarce do ziemniaków, żółtym, twardym serem. Jajka rozbić, rozbełtać w miseczce widelcem, posolić do smaku, doprawić pieprzem i wymieszać ze szczypiorkiem. Masą jajeczną zalać ziemniaki, wstawić patelnię lub brytfannę do gorącego piekarnika i zapiec.

Rolada z sera salami

(przepis pani Wiery z Białegostoku)

Składniki:


  • 1/2 kg sera salami,
    3 małe serki topione,
    1/2 kostki masła,
    1 ogórek kiszony,
    3 jaja ugotowane na twardo,
    10 dag kiełbasy (parówka, mortadela, toruńska, krakowska parzona),
    1 łyżka natki pietruszki,
    pieprz, sól ewentualnie 2 łyżki grzybków marynowanych w nieostrej marynacie.

Wykonanie:

Z sera salami zdjąć parafinę i wrzucić go do wrzącej wody. Parzyć około 30 minut, aby zmiękł. Przyrządzić farsz: pokrajać bardzo drobno kiełbasę, ogórek, jaja, zieleninę i grzyby. Masło rozetrzeć w makutrze z serkami topionymi. Dodać do tego rozdrobnione składniki farszu i bardzo dokładnie wymieszać. Przyprawić do smaku pieprzem i solą.
Ser wyjąć z wody, osuszyć, wyłożyć na stolnicę i rozwałkować. Wyłożyć nań farsz i zwinąć roladę. Roladę zawinąć w folię, pergamin, gazę i przycisnąć deseczką, na której ułożyć ciężarek na około 1 godzinę. Później wstawić do lodówki. Podawać jako przekąskę lub zamiast wędliny do kanapek.

Uwagi:
Pani Marta Orlińska z Chrzanowa proponuje inny farsz do rolady: 2 serki topione, 2 jajka. 2 strąki czerwonej papryki, 1 ogórek konserwowy, 10 dag szynki konserwowej, 2 łyżki majonezu, 2 łyżki szczypiorku drobno pokrajanego.
Ser topiony utrzeć z żółtkami na twardo ugotowa nych jaj, szynkę, szczypiorek drobno pokrajać i wymieszać z masą z sera topionego i żółtek Bardzo dobrze wyrobić dodając w końcu majonez. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Tak przyrządzoną masą posmarować rozwałkowany ser salami. Dalej postępować jak w przepisie pani Wiery.

Kotlet nadnarwiański

Składniki:

  • 5 dag schabu z kością,
  • 25 dag podrobów drobiowych (skrzydełka, żołądki, serca, szyjki),
  • 2 jajka,
  • sól,
  • pieprz,
  • nać pietruszki,
  • szczypiorek,
  • 4 łyżki tartej bułki,
  • smalec lub olej do smażenia.
Wykonanie:

Podroby oczyścić, umyć, zalać gorącą wodą i gotować na małym ogniu do miękkości. Ostudzić, usunąć kości, drobno pokrajać. Ugotować dwa jaja, obrać ze skorupek, pokrajać w drobną kostkę. Jaja połączyć z podrobami, dodać posiekaną nać pietruszki i posiekany szczypiorek. Wymieszać, doprawić pieprzem i solą. Schab opłukać, osaczyć z wody, oddzielić od kości. Mięso pokrajać na plastry, lekko pobić młotkiem. Na każdy plaster mięsa posolonego i przyprawionego pieprzem nakładać farsz z podrobów, zawijać. Brzegi (zwiniętych w rulon) zrazów zbić mocno młotkiem. Całość panierować w tartej bułce i smażyć na mocno rozgrzanym tłuszczu. Pod koniec smażenia wstawić na 5 minut do nagrzanego piekarnika. Podawać z frytkami lub ziemniakami puree.

Kotlet Pasaka

Składniki:


  • 50 dag schabu z kością,
  • l duże jabłko,
  • 20 śliwek suszonych,
  • 2 jaja, 2 marchwie,
  • l łyżeczka kminku,
  • tarta bułka,
  • masło do polania,
  • smalec lub olej do smażenia,
  • sól, pieprz,
  • natka pietruszki,
Wykonanie:

Mięso opłukać, obkrajać z tłuszczu, odciąć kości, pokrajać na porcje, niezbyt silnie pobić tłuczkiem, posypać solą.
Przygotować farsz: ugotować umytą i obraną marchew, namoczyć i obgotować śliwki, usunąć z nich pestki. Ugotować jajo i namoczyć na kilka godzin kminek. Marchew pokrajać w cienkie słupki (jak zapałka). Jabłko obrać. pokrajać. Śliwki zaś pokrajać w drobne paski, posiekać ugotowane jajko. Połączyć wszystkiw składniki ze sobą, dodać napęczniały kminek, dobrze wymieszać, posolić doprawić pieprzem. Przygotowaną masę nakładać na płaty rozbitego mięsa.
Zawijać w kształcie cylindra. Spiąć wykałaczką. Kotlety panierować w rozbitym jajku i tartej bulce. Smażyć na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Przed podaniem wstawić na 5 minut do piekarnika. Podawać polanę masłem z frytkami, ziemniakami puree. Dekorować posiekaną natką pietruszki.

Kotlet podlaski

Składniki:


  • 75 dag schabu z kością,
    25 dag smalcu,
    2 jaja,
    2 łyżki mąki,
    10 dag kiełbasy toruńskiej,
    2 cebule, imbir,
    pieprz, sól.

Wykonanie:

Mięso oplukać, oddzielić od kości, okrajać z tłuszczu, pociąć na płaty. Pobić równomiernie, dość silnie tłuczkiem, nadać kształt owalny, posolić i przyprawić pieprzem. Pokroić w drobną kostkę kiełbasę. Posiekać drobno cebulę. Następnie cebulę podsmażyć, kiedy zrobi sią szklista dodać kiełbasę i rozbite dwa jajka przyprawę. Posolić i wystudzić. Farsz nakładać na płaty mięsa, zwijać w rulon, opanierować i smażyć na bardzo gorącym tłuszczu jak pączki. Podawać z ziemniakami puree lub frytkami.

Kotlet litewski

Składniki:

  • 70 dag szynki z kością,
  • l mały seler,
  • l cebula,
  • l pietruszka,
  • 2 jaja,
  • 4 łyżki smalcu (lub olej),
  • 2 łyżki masła,
  • 5 łyżek tartej bulki białej,
  • sól, pieprz.

Wykonanie:


Mięso, o ile jest tłuste, okrajać z tłuszczu. Opłukać, oddzielić od kości. Pokrajać na duże cienkie plastry, pobić ostrożnie tłuczkiem, posypać solą i mielonym pieprzem. Jarzyny pokrajać na drobne słupki, cebulę w talarki. Podsmażyć na smalcu. Pokoniec smażenia dodać masło, przyprawić solą i pieprzem. Farsz pozostawić do ostygnięcia. Na płaty mięsa nakładać wystudzony farsz. Zawijać w kształcie prostokąta. Kotlety obtoczyć w rozbitym jajku, a następnie w tartej bułce. Smażyć na dobrze rozgrzanym tłuszczu na złoty kolor, następnie na 5 minut wstawić do nagrzanego piekarnika. Podawać z ziemniakami puree lub frytkami.

Kotlet "baltija"

Składniki:

  • 70 dag schabu lub szynki z kością (frykando),
  • 3 cebule,
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego,
  • 6 łyżek smalcu (lub olej),
  • sól, pieprz,
  • 3 łyżki mąki.
Wykonanie:

Mięso, o ile jest tłuste, okrajać z tłuszczu. Opłukać, oddzielić od kości. Pokrajać na duże cienkie plastry, pobić ostrożnie tłuczkiem. Cebulą pokrajać w plasterki, przesmażyć na tłuszczu (2 łyżki), dodać koncentrat, przyprawić do smaku solą i pieprzem, pozostawić do ostygnięcia. Płaty mięsa posolić. Na środek każdego płata nakładać farsz, zawijać, formując kotlety w kształcie trójkąta. Kotlet oprószyć mąką. Smażyć na silnie rozgrzanym tłuszczu na rumiane z 2 stron. Podawać z frytkami,

niedziela, 13 stycznia 2008

Wątróbka wieprzowa a' la kawior

Składniki:

  • 40 dag wątróbki wieprzowej,
  • tłuszcz,
  • 15 dag cebuli,
  • 2 jajka ugotowane na twardo,
  • sól i pieprz do smaku.
Wykonanie:

Wątróbkę opłukać, usunąć błonę, pokrajać na kawałki, zrumienić - na silnie rozgrzanym tłuszczu razem z pokrajaną w kostkę cebulą. Następnie wystudzić, zemleć razem z jajkami, doprawić do smaku, uformować okrągłe gałki, ułożyć na półmisku wyłożonym liśćmi sałaty, udekorować.

Bułeczki drożdżowe

Składniki:

  • 1/2 kg mąki,
  • 10 dkg cukru pudru,
  • 10 dkg masła lub margaryny,
  • 200 ml mleka,
  • 2 jaja, 2 żółtka,
  • 3—4 dkg drożdży,
  • sól,
  • skórka cytrynowa,
  • cukier kryształ do posypania,
  • jajo do smarowania,
  • tłuszcz do blachy
Wykonanie:

Z mąki (5 dkg), cukru (2 dkg), drożdży i części ciepłego mleka zarobić rozczyn i pozostawić do podrośnięcia. Jaja i żółtka utrzeć z cukrem, połączyć z rozczynem, solą, startą skórką cytrynową, pozostałym mlekiem i przesianą mąką, zagnieść ciasto, dokładnie wyrobić, dodając pod koniec wyrabiania roztopiony tłuszcz. Następnie przykryć serwetką i pozostawić do wyrośnięcia. Potem uformować okrągłe bułki, ułożyć w pewnych odstępach na blasze wysmarowanej tłuszczem i pozostawić ponownie do wyrośnięcia. Wyrośnięte bułeczki posmarować rozmąconym jajkiem, posypać cukrem kryształem i upiec w średnio nagrzanym piekarniku.

Kalafior w cieście

Składniki:

  • Kalafior,
  • tłuszcz,
  • 10 dkg mąki,
  • 2 jaja, mleko,
  • tłuszcz,
  • sól, cukier i ocet do smaku.
Wykonanie:

Kalafior oczyścić, opłukać w lekko zakwaszonej octem wodzie. Następnie włożyć do wrzącej, osolonej wody z dodatkiem cukru, ugotować bez przykrycia. Miękki kalafior wyjąć, podzielić na cząstki. Mąkę przesiać, włożyć do miksera razem z jajami, wlać mleko w takiej ilości aby powstało gęste ciasto, posolić. Kalafior zanurzać w przygotowanym cieście, kłaść na silnie rozgrzany tłuszcz, zrumienić ze wszystkich stron, potem dosmażyć kilka minut na małym ogniu.

sobota, 12 stycznia 2008

Zalewajka

Składniki:


  • 1 kg ziemniaków.
    2 szklanki wywaru z szynki albo z białej kiełbasy,
    15 dag wędzonego boczku lub kiełbasy,
    włoszczyzna (bez kapusty),
  • łyżka oleju,
  • 2 duże cebule,
  • 4-5 ząbków czosnku,
  • kilka suszonych grzybów,
  • butelka lub słoik białego barszczu,
  • majeranek, curry, pieprz, sól
Wykonanie:

W wywarze z boczku, szynki lub białej kiełbasy ugotować ziemniaki, dość długo, aby trochę się rozgotowały, bo zupa powinna być gęsta). Grzyby namoczyć w małej ilości wody i pokroić. Włoszczyznę obrać i razem z grzybami dodać do gotujących się ziemniaków. Gdy warzywa będą miękkie, wyjąć je. Na patelni podgrzać tłuszcz, zrumienić cebulę pokrojoną w kostkę oraz pokrojony boczek lub kiełbasę. Dodać do ziemniaków, wlać biały barszcz, chwilę gotować. Przyprawić zupę solą, pieprzem, majerankiem i zmiażdżonym czosnkiem.

by Beata Andrzejczuk

Czeskie knedliki

Składniki:


  • l kg ziemniaków ugotowanych w mundurkach,
    jajo, żółtko,
    6 łyżek mąki krupczatki,
    6 łyżek kas/y manny,
    5 łyżek masła,
    mała kajzerka, sól
Wykonanie:

Bułkę pokroić w drobną kostkę, przesuszyć na rozgrzanej patelni. Obrane ziemniaki przepuścić
przez maszynkę. Ucierając masło z żółtkiem i całym jajem, stopniowo dodawać ziemniaki, mąkę i kaszę mannę, dobrze wyrobić ciasto. Dodać do ciasta przesuszone kostki bułki i dokładnie wymieszać. Formować podłużne knedliki, wrzucać je na osolony wrzątek, gotować ok. 20 minut. Są doskonałym dodatkiem do pieczonych mięs. Można je także podawać jako samodzielne danie, polanę stopionym masłem ze zrumienioną tartą bułką.

Parówki z boczkiem

Składniki:

  • 4 parówki,
  • 10 dag sera żółtego, np. tylżyckiego,
  • musztarda lub keczup,
  • 4 plasterki boczku lub bekonu,
  • olej
Wykonanie:

Z parówek zdjąć plastykowe osłonki. Naciąć każdą wzdłuż na głębokość 0,5 cm. Nacięcie posmarować musztardą lub keczupem i włożyć w środek odpowiednio przycięty pasek sera. Zawingć całość spiralnie plasterkiem boczku -i spiąć wykałaczką. Położyć na rozgrzanym na patelni tłuszczu i silnie obrumienić ze wszystkich stron.

Sałatka z wędzonego dorsza z pieczarkami

Składniki:

  • 2 małe dorsze lub inne ryby wędzone,
  • 10 dag młodych, białych pieczarek,
  • średnia cebula,
  • sok z cytryny,
  • olej,
  • sól,
  • pieprz,
  • natka pietruszki
Wykonanie:

Pieczarki umyć starannie w kilku wodach i osuszyć na durszlaku. Jeśli mają śnieżnobiałą skórkę, nie obieramy ich, tylko od razu siatkujemy w cieniutkie ploteczki. Trzeba je potem natychmiast skropić kwaskiem cytrynowym, żeby nie ciemniały. Rybę obrać z ości i podzielić na niewielkie, zgrabne kawałki. Cebulę pokrajać w kostkę, osolić i lekko wygniatać łyżką, aż zmięknie. Wymieszać wszystkie składniki, przyprawiajqc jeszcze solą, pieprzem, natką pietruszki,sokiem z cytryny oraz polewając dużą ilością oleju.

Ryba w piwnym cieście

Składniki:

  • 4 kostki ryby mrożonej lub odpowiednich porcji filetów z dorsza lub morszczuka,
  • 1 jajko,
  • 2 łyżki mąki,
  • piwo,
  • olej,
  • sól, pieprz, kwasek cytrynowy, gałka muszkatołowa
Wykonanie:

Rybę nieco rozmrozić, skraplając kwaskiem cytrynowym rozpuszczonym w przegotowanej wodzie lub octem winnym i soląc. Z jajka, mąki oraz piwa wyrobić ciasto. Ilość piwa należy regulować tak, by ciasto było gęściejsze niż na naleśniki. Doprawić je solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Każdą porcję ryby obsypać mąką, maczać w cieście z obu stron i kłaść na bardzo gorący olej. Po przyrumienieniu odwrócić na drugq stronę i zmniejszyć nieco płomień. Ryba smaży się około 20 minut.

Ziemniaczanka z ogórkiem

Składniki:

  • 1 marchewka,
  • l pietruszka,
  • kawałek selera,
  • pół pora,
  • 4 ziemniaki,
  • średni ogórek
  • kostka przyprawy do zup,
  • kitla łyżek śmietany,
  • sól, majeranek
Wykonanie:

Włoszczyznę umyć, obrać. Marchew zetrzeć na tarce jarzynowej, a resztę warzyw zostawić w całości. Zalać wszystko gorqcq wodq i gotować pod przykryciem przez 5 minut. Następnie dodać ziemniaki obrane i pokrajane w drobniutką kosteczkę. Gdy będą miękkie, wyjąć pietruszkę, seler i por, a włożyć do zupy ogórki, obrane i pokrajane na cienkie plasterki lub paseczki. Pogotować przez chwilę. Przyprawić zupę sokiem z kwaszonych ogórków, solą (ostrożnie, bo ogórki są kwaśne), ewentualnie kostką przyprawy do zup. odrobiną cukru i tartym majerankiem. Na końcu wlać śmietanę i raz zagotować. Podawać zupę posypaną nacią pietruszki.

Kiełbasa na gorąco z sosem chrzanowym

Składniki:

  • 50 dag kiełbasy
  • 1 łyżeczka masła roślinnego,
  • 1 łyżeczka mąki,
  • 5 łyżek mleka i ćwierć szklanki śmietany,
  • masło roślinne,
  • 1-2 łyżki chrzanu

Wykonanie:

W rondelku stopić masło, wsypać mąkę i stale mieszając za smażyć na biało. Dodać chrzan i jeszcze chwilę pogotować. Zestawić z ognia i wlewać powoli (po łyżce) mleko, a potem śmietanę, nie przerywajqc mieszania. Przyprawić sos do smaku solą i odrobiną cukru. Do gorqcego włożyć kiełbasę, podgrzać i podawać.

Żur białostocki

Składniki:

  • 20 dag kiełbasy tzw. białej lub zwyczajnej,
  • zakwas
    1 cebula,
    sól, pieprz,
    liść laurowy,
    czosnek,
    kilka łyżek śmietany,
    majeranek,
    2 kromki razowego chleba

Wykonanie:


Do garnka z zimną wodą (3 szklanki) włożyć umytą kiełbasę, dodając cebulę, 2 ziarnka pieprzu, 1 ziarnko ziela angielskiego i skrawek liścia laurowego. Gotować: kiełbasę białą - 30 minut, zwyczajną — 10 minut. Wyjąć i trzymać pod przykryciem. Do garnka z wywarem wlać odpowiednią ilość zakwasu kupionego w butelce; wystarczy raz zagotować. Przyprawić żurek do smaku zmiażdżonym ząbkiem czosnku i majerankiem. Tuż przed podaniem wlać śmietanę. Podawać z grzankami z czarnego chleba. Chleb kroimy w drobną kostkę, nacieramy ząbkiem czosnku i przyrumieniamy na tłuszczu.

Kalafior z resztkami mięsa z sosem

Składniki:

  • 1 średni kalafior lub 2 małe,
  • resztki mięsa z obiadu lub jakiejkolwiek wędliny,
  • łyżka mąki,
  • łyżka masła,
  • około szklanki mleka,
  • sól, pieprz,
  • gałka muszkatołowa,
  • trochę tartego sera,
  • kwasek,
  • posiekana zielenina
Wykonanie:

Kalafior ugotować na wpół miękko. W tym czasie przyrządzić sos. Masło stopić w małym rondelku, uważając, by się nie zrumieniło. Wsypać mąkę i zrobić białą zasmażkę, którą stopniowo rozprowadzić letnim mlekiem, energicznie mieszając. Gdy sos ma już gładką konsystencję, doprawić go do smaku podanymi przyprawami. W ogniotrwałym naczyniu ułożyć podzielony na cząstki kalafior, a między nimi umieścić mięso lub wędlinę pokrajane w paseczki. Zalać sosem, posypać po wierzchu serem i tartą bułką. Zapiec w piekarniku. Podając posypać posiekaną natką lub koperkiem.

Zupa piwna

Składniki:

  • 1 butelka piwa,
  • kawałek cynamonu lub 1 goździk,
  • 4 łyżki śmietany,
  • 15 dag białego sera,
  • łyżeczka mąki ziemniaczanej,
  • 1 żółtko,
  • łyżeczka cukru, sól
Wykonanie:

Zagotować w rondel ku szklankę wody z cynamonem lub goździkiem, Do wrzącej wlać piwo i natychmiast dodać śmietanę z rozmieszaną w niej uprzednio mąką ziemniaczaną Przyprawić do smaku solą i cukrem. Tuż przed podaniem roztrzepać w kubeczku żółtko i dodawać do niego po łyżce zupy stale mieszając. Następnie wlać całą zawartość kubeczka do zestawionego z ognia rondelka z prawie wrzącą zupą, zamieszać i już nie gotować. Ten sposób zagęszczania zupy nazywa się „zaciąganiem". Cala trudność polega tu na niedopuszczeniu do zagotowania się zupy z żółtkiem, gdyż wówczas wytworzą się nieapetyczne kłaczki, Zupa musi być jednak na tyle gorąca, by z żółtka powstała jednolita emulsja. Na talerzach rozkładamy pokrajany w kostkę ser; ważne, by nie byt zbyt kwaśny i nie kruszył się, musi więc być dobrze odciśnięty. Zalewamy go zupą i podajemy.
Uwaga! Jeśli chcemy, by zupa była bardziej sycąca, można podać do niej grzanki z białej bułeczki przysmażone na tłuszczu.

Zupa "nic"

Składniki:

  • 2 jajka,
  • 4 szklanki mleka,
  • cukier puder,
  • cukier waniliowy
Wykonanie:

Rozdzielić jajka, oddzielając białka na głęboki talerz. Ubijać je, a gdy piana będzie sztywna, dodać cukier puder, w ilości pół łyżeczki na jedno białko. Ubijać dalej, poruszając już trzepaczkq mniej energicznie, aż piana stanie się lśniąca i urywa się płatami od trzepaczki. W tym czasie w płaskim rondelku zagotować mleko i na wrzqce kłaść łyżką małe porcje piany (około 8 sztuk). Gdy pogotujq się przez minutę (na malutkim ogniu), prze wrócić je delikatnie na drugq stronę i po upływie następnej minuty ostrożnie wyjąć na talerz. Utrzeć żółtka z cukrem na bardzo gęsty i biały kogel--mogel, biorqc na każde żółtko - dwie płaskie łyżeczki cukru. Cukier musi się zupełnie rozpuścić. Na koniec wsypać cukier waniliowy i wlać do mogla--mogla kilka łyżek wrzącego mleka. Energicznie wymieszać i wlać całość do wrzącego mleka. Przez chwilę trzymać na ogniu, ale nie dopuścić do zagotowania. Podawać zupę w dużych filiżankach lub tzw. bulionówkach, na zimno lub na ciepło - jak kto woli. Do każdej porcji wkładać po kilka klusek z piany. Do tego kupne beziki.

Zielona sałata z cykorią

Składniki:

  • 1 duża główka zielonej sałaty,
  • 2 główki cykorii,
  • zqbek czosnku, nać pietruszki, kwasek cytrynowy, sól, olej, cukier

Wykonanie:

Sałatę starannie wypłukać i rozdzielając na poszczególne listki osuszyć w ściereczce lub zostawić w cedzaku, by woda ociekła. Podobnie postępujemy z cykorią, z tym, że piętkę znajdujqcą się u nasady główki należy wyciąć i wyrzucić, bo często bywa gorzka. Ząbek czosnku zmiażdżyć z solą, dodać rozpuszczonego kwasku cytrynowego, szczyptę cukru, kilka łyżek oleju i wymieszać starannie sos. Ułożone w salaterce liście sałaty i cykorii polać sosem tuż przed podaniem.

Fasola po egipsku

Składniki:
  • 1 puszka fasoli w ziarnach, tzw. flogeolet,
  • 1 cebula,
  • kilka pieczarek,
  • olej, sól,
  • pieprz, kwasek cytrynowy, cząber, nać pietruszki

Wykonanie:

Otworzyć puszkę i odcedzić fasolę, przeznaczając zalewę do zupy na następny dzień (należy ją przetrzymać w lodówce w szklanym naczyniu). Cebulę posiekać, osolić i lekko wygnieść łyżką. Dodać do niej pieczarki opłukane, obrane i poszotkowane w cienkie plasterki. Pieczarki mają być surowe. Jeśli są zdrowe i świeże, nikomu nie zaszkodzą. Dodać fasolę i przyprawić sałatkę do smaku solą, sokiem cytrynowym, pieprzem i cząbrem. Polać olejem i posypać zieleniną.

Zupa ogórkowa z kluseczkami z łososia

Składniki na 6 porcji:
- kluseczki:

  • 40 g filetów z łososia
    1 cebula
    1 jajko
    2-3 łyżki kaszy manny
    1-2 łyżki tartego chrzanu ze słoika
    sól, pieprz
    sok z cytrynu gałka muszkatołowa
- zupa:
  • 1_cebula
    1 jajko
    2 - 3 łyżki kaszy manny1 łyżka tartego chrzanuze stoika
    sól, pieprz
    sok z cytryny, gałka
    muszkatołowa

Wykonanie:

Filety opłukać i zmiksować razem z obraną cebulą. Dodać żółtko i kaszę mannę. Doprawić tartym chrzanem, solą, pieprzem, sokiem z cytryny i szczyptą świeżo zmielonej gałki muszkatołowej. Na koniec wymieszać z ubitym na sztywną pianę białkiem. Łyżką na­bierać masę, wkładać do wrzącej wody i gotować 5 minut, Kluseczki wyjąć łyżką cedzakową. Włosz­czyznę obrać, oczyścić, opłukać, pokroić w za­pałkę, poddusić przez 5 minut na maśle. Wlać 1,2 litra wrzątku. Dodać liść laurowy, obrany czosnek, kilka ziaren zie­la angielskiego i czarne­go pieprzu. Doprawić solą i gotować na wol­nym ogniu 30 minut. Ogórki obrać, zetrzeć na tarce o grubych oczkach, dodać do zupy. Wlać sok z ogórków, zagotować. Zupę doprawić śmietaną rozmieszaną z mąką. Włożyć kluseczki i moc­no podgrzać w zupie, Po­sypać koperkiem,

Kapuśniak z kiszonej kapusty na wędzonce

Składniki na 4 porcje:


  • 100 g wędzonego boczku
    1 duża cebula
    3 ząbki czosnku
    2 łyżki oleju
    1 łyżka koncentratu pomidorowego
    2-3 suszone grzybki
    2 listki laurowe
    ziele angielskie
    1 marchew
    1 pietruszka
    kawałek selera
    4 średnie ziemniaki
    2 kostki bulionu warzywnego kminek
    ostra mielona papryka
    sól, pieprz, cukier
    2 łyżki posiekanej nitki pietruszki
    500 g kiszonej kapusty

Wykonanie:

Boczek pokroić w kostkę. Cebulę i czosnek obrać, opłukać, posiekać. W dużym rondlu rozgrzać olej. Włożyć boczek z cebulą i czosnkiem. Podsmażyć, mieszając, na rumiano, Dodać pokrojoną kiszoną kapustę, koncentrat pomidorowy, suszone grzyby, listki laurowe oraz po 4 - 5 ziarenek ziela angielskiego i czarnego pieprzu. Podlać szklanką wody i dusić pod przykryciem na wolnym ogniu 30 minut, aż kapusta będzie miękka. Marchew, pietruszkę, seler i ziemniaki obrać, opłukać, pokroić w kostkę. Warzywa korzeniowe zalać l litrem wrzątku z rozpuszczonymi kostkami bulionowymi, gotować 15 minut i przelać do duszącej się kapusty. Zupę wymieszać i gotować jeszcze 10 minut, Doprawić do smaku mielonym kminkiem, papryką, cukrem, solą i pieprzem. Na talerzach posypać posiekaną natką pietruszki.