niedziela, 2 sierpnia 2009

Gulasz drobiowy z ziemniakami

Składniki na 4-6 porcji:

400 g filetów z kurczaka lub indyka
sos sojowy
sok z potowy cytryny
3-4 cm kawałek imbiru
400 g małych ziemniaków
marchew
2 czerwone cebule
4-5 ząbków czosnku
1 czerwona papryka
ostra papryczka chili
100 g fasolki szparagowej
100g różyczek brokułów \_4łyżki oliwy
100 g kukurydzy (mrożonej ]ub z puszki)
słodka mielona papryka
rozmaryn, kolendra,
kminek
sól, pieprz
1,5 szklanki bulionu (z kostki)

Wykonanie:

Mięso z kurczaka pokroić w kostkę, skropić sosem sojowym i sokiem cytrynowym, posypać obranym i posiekanym imbirem, odstawić na 30 minut. Ziemniaki i marchew obrać, opłukać, pokroić w plasterki. Cebulę i czosnek obrać, pokroić w kostkę. Paprykę oraz papryczkę chili umyć, oczyścić z pestek i posiekać. Fasolkę szparagową umyć, odciąć końce, pokroić na 3 cm kawałki. Różyczki brokułów opłukać, osaczyć. Na dużej, głębokiej patelni lub w szerokim rondlu o grubym dnie rozgrzać oliwę. Włożyć kawałki mięsa i obsmażyć na rumiano. Wyjąć, odłożyć w ciepłe miejsce. Następnie włożyć ziemniaki, marchew i cebulę. Smażyć razem 3-4 minuty, aż cebula stanie się szklista, a ziemniaki zaczną przywierać do ścianek naczynia. Dodać pozostałe warzywa oraz obsmażonego kurczaka. Doprawić ziołami, solą, pieprzem. Wymieszać i podlać bulionem. Przykryć i dusić jeszcze na małym ogniu 10-75 minut.

Placki ziemniaczane

Składniki na 4 porcje:

800 g dużych ziemniaków
1 jajko
cebula
pół strąka papryki
2-3 ząbki czosnku
sól, pieprz
oliwa do smażenia

Wykonanie:

Ziemniaki obrać, opłukać, osuszyć i zetrzeć na grubej tarce. Dodać roz-kłócone jajo, startą na drobnej tarce cebulę, pokrojoną w cienkie pa-seczki paprykę, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz sól i pieprz do smaku. Na ciężkiej patelni rozgrzać oliwę. Na gorącą oliwę kłaść łyżką porcje przygotowanej masy ziemniaczanej i lekko ugniatać łyżką, formując okrągłe placki. Smażyć na dużym ogniu, aż placki nabiorą od spodu złotobrązowego koloru. Zmniejszyć ogień, odwrócić placki na drugą stronę i dosmażyć na rumiano. Gotowe placki osaczyć na papierowym ręczniku kuchennym z nadmiaru tłuszczu i trzymać w cieple. Podawać z jajkiem sadzonym i sezonowymi surówkami.

Tortilla z młodymi ziemniakamii botwinką

Składniki na 4 porcje:

4 średnie ziemniaki (300 g)
1 marchew (100 g)
pęczek młodej botwinki
pęczek dymki
4 łyżki oliwy
2 ząbki czosnku
tymianek, sól, pieprz
6 jajek
3-4 łyżki kremówki

Wykonanie:

Ziemniaki i marchew obrać, opłukać, pokroić w kostkę. Młode buraczki oskrobać i dokładnie umyć razem z liśćmi, pokroić. Dymkę ze szczypiorem oczyścić, opłukać, osączyć, posiekać. Na dużej patelni rozgrzać oliwę. Włożyć ziemniaki, marchew oraz dymkę ze szczypiorem i podsmażyć przez 5 minut, mieszając. Dodać botwinkę oraz posiekane ząbki czosnku. Doprawić tymiankiem, solą, pieprzem. Podlać kilkoma łyżkami wody i dusić pod przykryciem przez kolejne 5 minut. Jajka wbić do miski, dodać kremówkę, sól i pieprz do smaku. Masę jajeczną roztrzepać widelcem i zalać nią warzywa na patelni. Potrząsnąć patelnią, aby masa jajeczna równomiernie się rozlała. Smażyć na średnim ogniu pod przykryciem, aż spód się zetnie. Zdjąć z ognia, odstawić na 5 minut a następnie pokroić na porcje.

Placek śliwkowy z bezą

Składniki:
500 g mąki
1 torebka drożdży instant (7 g)
szczypta soli
1 szklanka mleka
150 g cukru
4 żółtka
1 łyżeczka skórki otartej z cytryny
100 g masła
700 g śliwek (mogą być mrożone,bez pestek) ,
I tłuszcz i tarta bułka do formy
beza:
4 białka
250 g cukru
100 g drobno posiekanych orzechów laskowych
cukier puder i cynamon do posypania

Wykonanie:
Mąkę przesiać, wymieszać z drożdżami instant i szczyptą soli. Dodać letnie mtako,cukier, żółtka, skórkę cytrynową i wyrobić ciasto, dodając pod koniec roztopione i ostudzone masło. Ciasto odstawić do wyrośniecia. Śliwki umyć, osuszyć, przekroić na połówki, usunąć pestki. Blachę natłuścić, posypać tartą bułką. Ciasto wyłożyć na blachę, rozciągnąć je na całą jej powierzchnię, odstawić do wyrośnięcia. Białka ubić na sztywną pianę, dosypując pod koniec cukier. Ubijać dalej, aż cukier się rozpuści, a beza będzie lśniąca. Wsypać na koniec posiekane orzechy i lekko wymieszać. Bezę rozsmarować na placku. Na wierzchu ułożyć połówki śliwek przekrojem do góry. Placek wstawić do piekarnika o temp. 180°C. Piec około 45 minut. Posypać cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem.

Tarta owocowa z bezą

Składniki: kruche ciasto:
300 g mąki, szczypta soli
pół kostki masła
50 g cukru
1 torebka cukru waniliowego
1 łyżeczka skórki otartej z cytryny
3 żółtka
obłożenie:
500 g owoców leśnych jagodowych (maliny, jagody, jeżyny)
i lOOg cukru (w zależności od kwaśności owoców)
i 3-4 łyżki pokruszonych biszkoptów
beza:
3 białka
200 g cukru

Przygotowanie:
Mąkę przesiać ze szczyptą soli. Obłożyć pokrojone na plasterki masłem, posiekać, aż powstaną małe grudki. Dodać cukier, cukier waniliowy, skórkę nową oraz żółtka. Składniki wymieszać nożem, a gdy się połączą, szybko zagnieść kruche ciasto, uformować w kulę, zawinąć, schłodzić w lodówce. Wyjąć z lodówki, rozwałkować na placek o grubość 0,5 cm, ułożyć w natłuszczonej formie na tarte (o średnicy - 25 cm). Wylepić dokładnie brzegi formy. Ciasto ponakłuwać widelcem, przykryć pergaminem, obsypać suchym grochem, aby zapobiec opadnięciu na pionowych brzegów. Wstawić do piekarnika o temp. 200°C i upiec na złoty kolor przez około 20 minut. Usunąć papier z grochem. Owoce posłodzić do smaku. Na dno tarty nasypać warstwę pokruszonych biszkoptów (wsiąknie w nie sok, by spód pozostał kruchy). Białka ubić z cukrem na sztywną bezę, ułożyć łyżką warstwie owoców, tworząc kopczyki. Tarte wsławić piekarnika o temp. 160°C i piec jeszcze 20 minut, aż beza nabierze koloru słomkowego.

Szarlotka z bezą

Składniki ciasta:
300 g mąki
pół kostki masła (125 g)
> 4 łyżki cukru
łyżka cukru waniliowego I 3 żółtka
1 - 2 łyżki kwaśnej śmietany
1łyżeczka skórki otartej z cytryny
nadzienie:
1 kg musu z prażonych jabłek
50 g rodzynków
1 kieliszek rumu
1 łyżeczka mielonego cynami
szczypta mielonych goździków
1OOg cukru (do smaku, w za. od kwaśności jabłek)
1 łyżka soku z cytryny
beza zaparzana syropem:
4 białka
200 g cukru
1 torebka cukru waniliowego

Wykonanie:

Mąkę przesiać ze szczyptą soli. Obłożyć pokrojonym na płatki dość miękkim masłem i posiekać nożem, aż powstaną małe grudki. Dodać cukier, cukier waniliowy, żółtka oraz śmietanę. Składniki wymieszać siekając nożem, a następnie szybko zagnieść. Ciasto podzielić na dwie nierówne części (1/3 i 2/3). Większą część uformować w cegiełkę (będzie je potem łatwiej rozwałkować do wymiarów formy), zawinąć w folię, włożyć do lodówki. Mniejszą porcję uformować w kulę (łatwiej będzie ją zetrzeć na tarce), zawinąć, włożyć do zamrażalnika. Mus jabłkowy wymieszać z umytymi i namoczonymi w rumie rodzynkami, zmielonym cynamonem, zmielonymi goździkami i doprawić do smaku cukrem i sokiem cytrynowym. Formę wysmarować tłuszczem. Schłodzone w lodówce ciasto rozwałkować na prostokąt o bokach 2 - 3 cm dłuższych niż wymiary formy. Nawinąć na wałek, włożyć do formy. Wylepić nim boki formy. Nadzienie wyłożyć na ciasto, rozsmarować. Szarlotkę wstawić do piekarnika o temp. 180°C i podpiec przez 30 minut. Zagotować 100 ml wody z dodatkiem 200 g cukru. Białka ubić na pianę. Nie przerywając ubijania wlać stopniowo wrzący syrop. Wsypać cukier waniliowy i ubijać razem, aż masa ostygnie i będzie gładka i lśniąca. Szarlotkę wyjąć z piekarnika i przykryć pianą. Ciasto z zamrażalnika chwycić przez grubą warstwę folii aluminiowej (by pozostało zimne) i zetrzeć na tarce o grubych oczkach wprost na bezę, równomiernie przykrywając całą powierzchnię. Wstawić szarlotkę do piekarnika o temp. 180°C i piec jeszcze 20 minut, aż wierzch się zarumieni. Pokroić na kwadraty. Podawać na gorąco lub na zimno. Udekorować wiśniami kandyzowanymi i skórką cytrusową.

sobota, 23 maja 2009

Szaszłyki z dorsza w porzeczkowej glazurze

Składniki:
200 g czerwonych porzeczek
1 łyżka cukru
1 kostka bulionu warzywnego (z oliwy z oliwek z ziołami)
1 łyżeczka skórki otartej z cytryny
3 łyżki wermutu
1 plaska łyżeczka mączki ziemniaczanej
sól, pieprz
4 świeże filety z dorsza (bez skóry i ości)
1 młoda cukinia
1 pęczek dymki
4 łyżki oliwy

Wykonanie:

Porzeczki opłukać, osaczyć, oderwać z gałązki, włożyć do rondelka, rozgnieść, posypać cukrem. Wkruszyć kostkę bulionową. Dodać skór­kę cytrynową oraz pół szklanki wody. Gotować na wolnym ogniu 5-6 minut, mieszając, aż porzeczki się rozgotują. Ostudzić, przetrzeć przez sito, wymieszać z winem i połączyć z mączką ziemniaczaną. Doprawić cukrem, solą oraz pieprzem. Filety z dorsza opłukać, osuszyć, przekro-ić wzdłuż na pół, posmarować z obu stron porzeczkową glazurą. Cuki­nię umyć, odciąć końce, pokroić wzdłuż na paski. Paski cukinii zblan-szować przez 2 minuty w lekko osolonym wrzątku, przelać na sicie zim­ną wodą, osaczyć. Dymkę umyć, oczyścić, odciąć szczypior, pokroić na ćwiartki. Na filetach rybnych ułożyć paski cukinii, zwinąć w ruloniki i na­bić na przemian z ćwiartkami dymki na długie bambusowe patyczki. Szaszłyki posmarować oliwą, ułożyć na tackach do grillowania, umie­ścić nad żarzącymi się węglami. Piec prze/ około 15 minut. W czasie pieczenia szaszłyki często obracać i smarować glazurą oraz oliwą.

Łosoś w ziołowej marynacie

Składniki:

cytryna
1 limonka
1 cebula szalotka lub dymka
I-2 ząbki czosnku
I łyżka drobno posiekanych ziół (bazylii, rozmarynu, tymianku)
1/4 szklanki bulionu warzywnego
3-4 łyżki sosu sojowego
10-12 łyżek oliwy
sól, pieprz
4 filety z łososia po ok. 200 g

Wykonanie:

Przyrządzić marynatę: cytrynę i limonkę umyć w gorą­cej wodzie, osuszyć, otrzeć ze skórki i wycisnąć sok, odrzucając pestki. Obraną szalotkę i ząbki czosnku posiekać. Zmiksować zioła z bulionem warzywnym, sokieki skórką z cytrusów, sosem sojowym oraz szalotką i czosnkiem. Na koniec dolać oliwę i doprawić szczyptą soli i dużą szczyptą mielonego pieprzu. Filety z łososia opłukać, osuszyć, wyjąć ości i z obu stron posmarować marynatą ziołową. Odstawić do lodówki na 30 minut. Ułożyć na tackach do grillo-wania. Umieścić nad żarzącymi się węglami. Piec po 7-8 minut z obu stron. W czasie pieczenia filety kilka­krotnie posmarować marynatą.

Pstrąg z rusztu

Składniki:

2 cytryny
5-6 łyżek oleju
1 tyżka suszonych ziół prowansalskich
2-3 ząbki czosnku
sól, pieprz
4 sprawione pstrągi (po ok. 350 g)
po 4 gałązki rozmarynu, estragonu i natki pietruszki
2 łyżki masła
mielona papryka

Wykonanie:
Przygotować marynatę: cytryny umyć, osuszyć. Z jednej cytryny otrzeć skórkę i wycisnąć sok. Olej wymieszać z sokiem cytrynowym i skórką startą z cy­tryny. Dodać zioła prowansalskie, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz sól i pieprz do smaku. Ryby opłukać, osuszyć, posmarować w środku i na ze­wnątrz marynatą. Odstawić pod przykryciem do lo­dówki na 30 minut. Następnie do środka każdej ryby włożyć po kilka plasterków cytryny oraz po ga­łązce przygotowanych ziół. Wysmarować masłem 4 odpowiedniej wielkości kawałki folii aluminiowej i oprószyć mieloną papryką. Ryby ułożyć na środku kawałków folii i szczelnie zawinąć. Pakieciki poło­żyć na ruszcie grilla. Piec nad żarzącymi się węgla­mi po około 15 minut z każdej strony.

Szaszłyki z cukini z pieczarkami w marynacie czosnkowej

Składniki:

250 g małych pieczarek
2 małe cukinie (każda po 150 g)
8 gałązek rozmarynu
2 ząbki czosnku
50 ml oliwy z oliwek
sól, czarny pieprz
śmietana 18%

Wykonanie:

Czosnek obierz, wyciśnij przez praskę, po czym wymieszaj z posiekanym rozmarynem, oliwą z oliwek , solą i pieprzem . Tak przygotowaną marynatą posmaruj szaszłyki i odstaw w chłodne miejsce pod przykryciem na co najmniej godzinę. Przed grillowaniem osacz szaszłyki z nadmiaru marynaty i grilluj obracając przez około 6-8 minut, co jakiś czas smarując pozostałą marynatą.

Kiełbaski pieprzowe w otulinie z boczku

Składniki:

500 g kiełbasek pieprzowych Pikok
bekon w plastrach
2-3 cebule
oliwa z oliwek
przyprawa do dań z grilla

Wykonanie:

Cebulę obierz, pokrój w plastry i podsmaż na oliwie. Kiełbaski pieprzowe Pikok pokrój na połówki, każdą ponacinaj z wierzchu ostrym nożem i posyp odrobiną przyprawy do dań z grilla . Następnie każdą kiełbaskę owiń kawałkiem bekonu(na jedną kiełbaskę wystarczy 1/2 plastra) i delikatnie zepnij całość dwiema wykałaczkami. Tak przygotowane kiełbaski griluj na rozgrzanym grilu przez około 10 minut z każdej strony, gotowe podawaj z ulubionym sosem i podsmażoną na oliwie z oliwek cebulą.

Kotleciki nadziewane grilowanymi warzywami

Składniki:

4 kotlety schabowe
2 kawałki konserwowej czerwonej
papryki
1/2 małej cukinii
2-3 plastry małego bakłażana
2 ząbki czosnku
sól,pieprz
olej rzepakowy
folia aluminiowa
drewniane wykałaczki

Wykonanie:

Cukinię umyj, pokrój na mniejsze kawałki. Plastry bakłażana i kawałki cukinii posmaruj olejem rzepakowym , przypraw do smaku solą i pieprzem , po czym zawiń warzywa w folię aluminiową i upiecz na gorącym grillu. Kiedy będą gotowe, pokrój je w kostkę i przełóż do miseczki. Tak przygotowane wymieszaj z pokrojoną w kostkę papryką konserwową, drobno posiekanym czosnkiem i odrobiną oleju rzepakowego . Jeśli będzie taka potrzeba możesz doprawić nadzienie do smaku solą i pieprzem. Kotlety schabowe umyj, osusz i z obu stron rozbij tłuczkiem. Tak przygotowane mięso posmaruj odrobiną oleju rzepakowego , oprósz solą i pieprzem. Następnie na każdy kotlet nałóż odrobinę nadzienia, zawiń mięso i zepnij wykałaczką. Kotleciki grilluj na rozgrzanym ruszcie po około 6-8 minut z każdej strony.

Żeberka po teksańsku

Składniki:

600 g żeberek ekstramięsnych
150 ml pikantnego sosu pomidorowego
50 ml soku ananasowego
oliwa z oliwek
2 ząbki czosnku
ostra papryka
sól , pieprz
Wykonanie:

Żeberka umyj, osusz i pokrój na mniejsze części. W misce dokładnie wymieszaj pikantny sos pomidorowy z sokiem ananasowym , oliwą z oliwek , roztartym czosnkiem i ostrą papryką. Następnie dopraw marynatę do smaku solą oraz pieprzem i zanurz w niej przygotowane mięso dokładnie nacierając każdą porcję. Tak przygotowane żeberka odstaw na około 1,5 godz. w chłodne miejsce. Po tym czasie piecz żeberka na gorącym grillu z obu stron przez około 10 minut, aż mięso stanie się rumiane. Gotowe żeberka podawaj z podpieczonym pieczywem.

piątek, 22 maja 2009

Karkówka w marynacie miodowej z dodatkiem aromatycznego pieprzu

Składniki:

600 g karkówki wieprzowej (po 100 g na 1 kotlet)
5 łyżek płynnego miodu
1 łyżka musztardy
2 łyżki oliwy z oliwek
ziarnisty pieprz Mikado, sól

Wykonanie:

Mięso umyj, osusz, pokrój na 6 kotletów. Każdy kotlet lekko rozbij. W misce wymieszaj miód z oliwą z oliwek , musztardą i grubo zmielonym czarnym pieprzem Mikado. Całość dopraw do smaku solą i tak przygotowaną marynatą dokładnie natrzyj mięso, po czym odstaw na około 1-2 godziny w chłodne miejsce. Następnie piecz karkówkę na gorącym grillu z obu stron do chwili, aż mięso się zarumieni. Gotowe kotlety podawaj z sosem do steków , z ryżem ugotowanym na sypko lub ulubioną sałatką.

czwartek, 21 maja 2009

Szaszłyki z wieprzowiny

Składniki:

500 g łopatki
150 g wędzonego boczku
1-2 cebule
1-2 małe cukinie
1 zielona papryka
2 ząbki czosnku
oliwa z oliwek
sól, pieprz

Wykonanie:
Łopatkę umyj, osusz i pokrój w kostkę, wędzony boczek pokrój w niezbyt grube paski. W misce wymieszaj roztarty czosnek z solą , pieprzem i oliwą z oliwek . W tak przygotowanej marynacie zamarynuj kawałki łopatki i odstaw na około 30 minut w chłodne miejsce.Paprykę umyj, osusz usuń gniazdo nasienne i pokrój na kawałki. Cukinię umyj i pokrój plastry o grubości około 1 cm. Obraną cebulę przetnij wzdłuż na 6-8 części, po czym każdą przekrój jeszcze na pół. Wszystkie przygotowane składniki ponadziewaj na przemian na uprzednio zwilżone wodą szpadki. Następnie grilluj szaszłyki na gorącym grillu przez około 20 minut często je obracając. Gotowe możesz podawać z ryżem i ulubionym sosem.

piątek, 3 kwietnia 2009

Spaghetti po bolońsku

Składniki:

2 cebule
2 łyżki oleju
300 dag mielonej wołowiny
1 kieliszek czerwonego wytrawnego wina (150 ml)
1 puszka pomidorów bez skóry 
3-4 łyżki marynowanych oliwek
3-4 łyżki posiekanej bazylii
2-3 ząbki czosnku
suszony tymianek, mielona papryka
sól, pieprz
400 g makaronu spaghetti  
50 g tartego parmezanu

Wykonanie:

Cebulę obrać, posiekać, zeszklić na oleju. Dodać mielone mięso i smażyć aż będzie brązowe. Wlać wino. Wymieszać z pomidorami rozgniecionymi widelcem z zalewą oraz pokrojpnymi na plasterki oliwkami i posiekaną bazylią. Dusić na małym ogniu pod przykryciem przez 20 minut. Mięsne raragout doprawić pikantnie prezeciśniętym przez praskę czosnkiem, tymiankiem, mieloną papryką oraz solą i pieprzem. Makaron ugotować na półtwardo w dużej ilosci osolonego wrzątku, osączyć i wymieszać  z mięsnym sosem. Posypać starym parmezanem i posiekaną bazylią.

Wołowina duszona w warzywach

Składniki:

500 g małych ziemniaków
2 marchwie
500 g wołowiny
3-4 łyżki mąki
2-3 ząbki czosnku
200 g małych pieczarek
2 gałązki rozmarynu
I 2 listki laurowe
I 2 szklanki bulionu warzywnego
I 4 łyżki oleju > 2 cebule
2-3 ząbki czosnku
200 g małych pieczarek
2 gałązki rozmarynu
2 listki laurowe
2 szklanki bulionu warzywnego
4 łyżki oleju
2 cebule
2 łyżki posiekanej natki pietruszki

Wykonanie:

Ziemniaki i marchew obrać, opłukać, pokroić na plasterki. Mięso pokroić w kostkę, oprószyć mąką, obsmażyć na oleju razem z obraną i posiekaną cebulą oraz czosnkiem. Przełożyć do żaroodpornej formy. Tak samo obsmażyć ziemniaki i marchew oraz pokrojone na cząstki pieczarki. Warzywa i pieczarki dodać do mięsa. Włożyć gałązki rozmarynu i listki laurowe. Wlać gorący bulion. Przykryć i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°C Piec około 50 minut. Posypać posiekaną natką pietruszki.

poniedziałek, 9 marca 2009

Kotlety schabowe w kiszonej kapuście


Składniki: 
4 kotlety ze schabu
100 g boczku
200 g kapusty kiszonej
50 g suszonych śliwek bez pestek
2 ząbki czosnku
1 cebula
2 jabłka
5 łyżek oleju
majeranek, sól, pieprz
Wykonanie:
Kapustę przelewamy wodą, odciskamy i drobno siekamy. Boczek i cebulę kroimy w kostkę i przesmażamy na oleju. Dodajemy kapustę, mieszamy, podlewamy niewielką ilością wody i dusimy pod przykryciem. Jabłka obieramy, kroimy w cząstki i usuwamy gniazda nasienne. Dodajemy do kapusty razem ze śliwkami. Kotlety nacieramy roztartym czosnkiem, oprószamy solą i pieprzem. Obsmażamy na oleju z obu stron na złoty kolor i przekładamy do kapusty. Doprawiamy majerankiem i pieprzem. Dusimy całość do miękkości. Podajemy z ziemniakami lub kluskami. Na deser polecamy soczyste pomarańcze. Smacznego!

sobota, 7 marca 2009

Medaliony w galaretce z korniszonami i winogronami

Składniki:
1 kromka pieczywa tostowego
1 mała cebula
1 jajko
30 dag mielonego mięsa
sól
pieprz
słodka papryka
70 dag schabu
3 łyżki oleju
2 łyżeczki żelatyny
pół marchewki
200 ml rosołu
3 łyżki sherry
5 korniszonów
3 marynowane cebulki
kilka winogron i truskawek
trochę mandarynek z puszki
kilka gałązek natki pietruszki i majonez do dekoracji
Wykonanie:
Chlebek tostowy namoczyć w zimnej wodzie. Cebulę obrać, posiekać. Chlebek odcisnąć, zagnieść z mięsem, jajkiem, cebulką, solą, pieprzem i słodką papryką. Uformować 10 małych krążków. Schab pokroić na 15 grubych plasterków, smażyć je 4 minuty na oleju. Przyprawić solą i pieprzem, zdjąć z patelni. Na ten sam tłuszcz przełożyć krążki mielonego mięsa, smażyć 6 minut, wystudzić. Żelatynę rozpuścić. Marchewkę obrać, pokroić w plasterki. Rosół zagotować, dodać marchewkę, gotować 4 minuty, wyjąć. Do rosołu wlać sherry i 1 łyżkę zalewy z ogórków, przyprawić. Zdjąć z ognia. Dodać żelatynę, wystudzić. Korniszony osączyć, pokroić w wachlarzyki. Cebulki pokroić na ćwiartki, winogrona na połówki, truskawki w plasterki. Krążki z mielonego mięsa obłożyć korniszonami, cebulkami, marchewką i listkami natki. Plastry schabu obłożyć winogronami, truskawkami, mandarynkami i natką. Całość posmarować tężejącą galaretką, włożyć na 30 minut do lodówki. Bezpośrednio przed podaniem udekorować kleksami majonezu i gałązkami natki pietruszki. Posypać słodką papryką.

Złowione na:
Gery.pl

Śledź w oliwie

Składnki:
50 dag filetów w oleju
2 cebule
3 kiszone ogórki
1/2 szklanki oliwy
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka natki pietruszki
1 łyżeczka ziół prowansalskich
pieprz
Wykonanie:
Śledzie opłukać w zimnej wodzie, osuszyć, pokroić na paski, skropić sokiem z cytryny oraz połową oliwy i odstawić na 1 godz. Cebule obrać i posiekać. 
Ogórki pokroić w kostkę. Wymieszać cebulę, ogórki, natkę, pokruszone zioła z pozostałą oliwą, przyprawić pieprzem. 
Na środku półmiska położyć śledzie w oliwie, dookoła ułożyć cebulę z ogórkiem i przyprawami.

Złowione na: 
Gery.pl

Świąteczny sernik

Składniki:
2 szklanki mąki
0,5 szklanki cukru pudru
3 żółtka
ok. 10 dag margaryny
3 łyżki śmietany
1 łyżeczka proszku do pieczenia
kilka połówek brzoskwiń z puszk
20 dag rodzynek
Masa serowa: 
0,5 kilograma twarogu
5 jajek
1 szklanka cukru
1 cukier waniliowy
1 łyżka mąki ziemniaczanej 
Masa kokosowa: 
20 dag wiórków kokosowych
pół kostki margaryny
0,5 szklanki cukru
Wykonanie:
Ciasto: Z mąki, cukru, żółtek, margaryny, proszku do pieczenia oraz śmietany zagnieść ciasto i włożyć je do formy wcześniej wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą. Brzoskwinie pokroić na kawałki i wyłożyć na ciasto, zasypać wcześniej sparzonymi rodzynkami. 
Masa serowa: Żółtka utrzeć z cukrem, a następnie wymieszać z wcześniej dwukrotnie zmielonym serem. Dodać cukier waniliowy, mąkę ziemniaczaną oraz wcześniej ubitą na sztywno pianę z białek. Wszystko delikatnie wymieszać i wyłożyć na owoce.
Masa kokosowa: Margarynę utrzeć z cukrem na puch. Dodać wiórki kokosowe, wymieszać, a następnie tak przygotowaną masę wyłożyć na ser. Sernik wstawić do piekarnika (ok. 200 st. C) i piec około godziny. 

Gulasz wieprzowy z kaszą gryczaną

Składniki:
500 g łopatki wieprzowej
2 cebule
2 marchwie  2 pietruszki
pół selera
4 fyżki oliwy
2-3 ząbki czosnku
2 liście laurowe
3-4 ziarna ziela angielskiego
słodka i ostra mielona papryka
mielony kminek
sól, pieprz
3 szklanki bulionu warzywnego (z kostki)
250 g kaszy gryczanej
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
Przygotowanie:
Mięso umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem kuchennym, oczyścić, pokroić w kostkę o boku 2 cm. Warzywa obrać, oczyścić, pokroić w kostkę. Na głębokiej patelni rozgrzać oliwę. Włożyć czosnek, usmażyć na brązowo, wyjąć i wyrzucić. Na czosnkowej oliwie podsmażyć kawałki mięsa razem z cebulą. Dodać przyprawy, wlać pół szklanki bulionu i dusić pod przykryciem na małym ogniu, aż mięso będzie miękkie. Dodać kaszę oraz warzywa. Wlać resztę bulionu, aby kasza była przykryta. Doprawić do smaku ziołami. Gotować razem na małym ogniu pod przykryciem jeszcze przez 20 minut. Posypać posiekaną natką pietruszki.

Pieczeń z kaszy gryczanej z papryką i pieczarkami

Składniki:
250 g kaszy gryczanej
200 g startego żółtego sera 
0,51 bulionu grzybowego z kostki
3 jajka
3 kolorowe papryki
tymianek, bazylia, mielona papryka
cebula
sól, pieprz
2- 3 ząbki czosnku
2 pomidory
300 g pieczarek
2 łyżki masła
2 łyżki oliwy
tłuszcz i tarta bułka do formy
Przygotowanie:
Kaszę przebrać, opłukać, dokładnie osaczyć i wsypać do garnka z gorącym bulionem. Kaszę zamieszać, zagotować i gotować na wolnym ogniu przez około 15 minut, aż wchłonie cały płyn. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do napęcznienia. W tym czasie umyte strąki papryki opiec w piekarniku nagrzanym do 200°C, ostudzić, zdjąć skórkę, oczyścić z pestek i pokroić na paski. Cebulę i czosnek obrać, posiekać. Pieczarki oczyścić, umyć i osuszyć. Połowę pieczarek odłożyć, a resztę pokroić w drobną kostkę.Na patelni rozgrzać oliwę, włożyć rozdrobnione pieczarki, cebulę i czosnek. Smażyć razem przez 5 minut, mieszając. Do ostudzonej kaszy gryczanejdodać pieczarki podsmażone z cebulą, starły żółty ser oraz jajka. Doprawić ziołami, mieloną papryka, solą oraz pieprzem i dokładnie wymieszać. Naczynie do zapiekania natłuścić, posypać tartą bułką. Połowę przygotowanej kaszy włożyć do formy, wyrównać łyżką. Na warstwie kaszy ułożyć paski papryki i przykryć resztą kaszy. Wierzch obłobłożyć pokrojonymi na plasterki pieczarkami i pomidorami. Posypać wiórkami masła oraz startym żółtym serem. Wstawić piekarnika nagrzanego do 180°C. Piec około 40 minut.

Pilaw z pęczaku

Składniki:
200 g pęczaku
cukinia
cebula
marchew
papryka
3 łyżki oliwy 
2 filety z piersi kurczaka
200 g pieczarek
puszka pomidorów bez skórki w soku własnym
2 - 3 ząbki czosnku
zioła prowansalskie
sól, pieprz
Wykonanie:
Pęczak opłukać, zalać 3 szklankami wody i gotować do miękkości na małym ogniu przez około 30 minut, aż wchłonie cały płyn. Warzywa umyć, oczyścić, obrać. W rondlu o grubym dnie rozgrzać oliwę, włożyć posiekaną cebulę oraz pokrojone w kostkę mięso i paprykę. Usmażyć na złoty kolor, mieszając. Dodać pokrojone w plasterki pieczarki, marchew i cukinię. Smażyć razem, mieszając przez 2 - 3 minuty. Dodać pomidory z puszki wraz z zalewą. Włożyć ugotowany pęczak. Całość doprawić czosnkiem przeciśniętym przez praskę, ziołami, solą oraz pieprzem. Wymieszać i gotować pod przykryciem na wolnym ogniu 15 minut, dolewając w razie potrzeby trochę wody. Posypać ziołami.

piątek, 6 marca 2009

Babka drożdżowa

Składniki: 
0,5 kilograma mąki
ponad pół szklanki mleka
15 dag cukru, 10 dag masła
6 żółtek
5 dag drożdży
1 cukier waniliowy
rodzynki
skórka pomarańczowa
pół łyżeczki soli
Wykonanie:
Drożdże włożyć do miski, dodać łyżkę cukru, 2 łyżki mąki, trochę ciepłego mleka i wszystko razem dokładnie wymieszać i odstawić do wyrośnięcia. 
Do żółtek dodać sól, cukier i cukier waniliowy, dokładnie utrzeć. 
Do miski przesiać mąkę, wlać podrośnięte drożdże, dodać utarte żółtka i wyrabiać ciasto, aż będzie odstawać od ręki. Przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia. Kiedy ciasto podrośnie, przełożyć do formy natłuszczonej masłem i wysypanej mąką. Przykryć i odstawić do wyrośnięcia. Gdy ciasto wypełni 2/3 formy, włożyć do piekarnika o temp. 180 st. C, piec ok. 50 minut. Po wyjęciu z piekarnika posypać cukrem pudrem lub polukrować.
Lukier do babki
Składniki:
1 szklanka cukru pudru, 2 łyżeczki wody, kilka kropli soku z cytryny
Wykonanie:
Wszystkie składniki utrzeć na jednolitą masę i od razu posmarować lukrem babkę. 

Zupa pieczarkowa z łazankami

Składniki:
30 dag pieczarek
po 1 cebuli, marchewce i pietruszce
kawałek selera
2 kostki rosołowe
30 dag łazanek
łyżka posiekanego koperku
łyżka masła

Wykonanie:
Umyć i obrać pieczarki, a następnie pokroić na paski i poddusić razem z cebulą na maśle.
W garnku zagotować wodę (ok. 6-7 szklanek) ze startą na tarce o grubych oczkach marchewką, pietruszką i selerem. Dodać pieczarki z cebulą. Gotować kilkanaście minut. Na koniec dodać ugotowane wcześniej łazanki i kostki rosołowe. Podawać z koperkiem i przyprawą włoską.

Kotlety schabowe po meksykańsku

Składniki: 
6 kotletów (z kością)
1 duża puszka koncentratu pomidorowego
6 ząbków czosnku
1 łyżeczka chili lub ostrej papryki w proszku
4 łyżeczki cukru pudru2 łyżki oliwy
tłuszcz do smażenia
sól

Wykonanie:
W salaterce wymieszać koncentrat pomidorowy, oliwę, cukier, sól, rozdrobniony czosnek oraz chili. Zalać tym sosem kotlety i pozostawić na około pół godziny. Smażyć na patelni z obu stron ok. 10 minut lub lepiej piec w średnio nagrzanym piekarniku albo na rożnie. Kotlety podawać z ryżem i jarzynami.

Kurczak w owocach

Składniki:
0,5 kg piersi z kurczaka
2-3 cebule
1 ząbek czosnku
2 papryki chili1 mango
1 łyżeczka oleju
sól, pieprz
2 łyżeczki curry
0,5 szklanki wywaru z warzyw
1 szklanka śmietany kremówki,
3  łyżki konfitury morelowej
2-3 łyżeczki soku z cytryny
zielenina do dekoracji

Wykonanie:
Mięso z kurczaka umyć, osuszyć, a następnie pokroić w paski. Mocno rozgrzać olej na patelni i podsmażyć na nim mięso. Cebule oraz czosnek obrać, a następnie pokroić w plasterki. Paprykę chili oczyścić, przekroić wzdłuż na pół, usunąć gniazda nasienne. Miąższ dokładnie opłukać, osuszyć, pokroić w cienkie paseczki. Cebulę, czosnek oraz paprykę chili dorzucić do mięsa. Smażyć kilka minut, posypać curry, podlać wywarem z warzyw oraz śmietaną. Dodać konfiturę i gotować pięć minut na wolnym ogniu. Mango umyć, obrać, wyjąć pestkę, a miąższ pokroić na plasterki. Kilka kawałków odłożyć, a resztę pokroić w paski. Do mięsa dodać mango i dusić jeszcze kilka minut. Przyprawić według uznania. Przed podaniem udekorować kawałkami mango oraz zieleniną. Podawać z ryżem.

poniedziałek, 23 lutego 2009

Sałatka kalifornijska

Składniki na 4 porcje:
pół pieczonego kurczaka
4 pomarańcze
1 biały grejpfrut
4 plastry ananasa z puszki 
2-3 łodygi selera naciowego
mała sałata masłowa
4 łyżki oliwy
2 łyżki soku cytrynowego 
1-2 ząbki czosnku
1 łyżeczka płynnego miodu
1 łyżeczka skórki otartej z cytryny
2 łyżki posiekanej natki pietruszki 
tabasco, czerwony pieprz, sól


Wykonanie:

Z pieczonego kurczaka zdjąć skórę i usunąć kości. Mięso pokroić na kawałki. Umyte pomarańcze i grejpfruta obrać ze skórki, usunąć białą warstwę, wykroić spomiędzy błonek miąższ i przekroić go na połówki. Wyciekający sok zlać do miseczki. Plastry ananasa pokroić w kostkę. Łodygi selera naciowego umyć, oczyścić z włókien, pokroić na plasterki. Liście sałaty opłukać, osuszyć, rozerwać na kawałki. Chili oczyścić z pestek, drobno posiekać. Przygotowane składniki sałatki włożyć do miski.
Sos:
Wymieszać oliwę z sokiem cytrynowym, miodem, sokiem z pomarańczy i grejpfruta oraz 2-3 łyżkami zalewy z ananasów. Doprawić przeciśniętym przez praskę czosnkiem, skórką cytrynową, tabasco, solą i pieprzem. Sałatkę polać sosem, posypać natką pietruszki, wymieszać i odstawić na 20 minut.

Sałatka koktajlowa

Składniki: (4 porcje)
2 ugotowane filety z piersi kurczaka
20 dag krewetek (z zalewy)
2 pomarańcze
1cienki por sałatkowy
2 pomidory
15 dag małych pieczarek
3 - 4 gałązki melisy

dressing śmietankowy

pól szklanki śmietany sałatkowej
sok z 1 pomarańczy
3 łyżki keczupu
łyżki octu jabłkowego
łyżka likieru pomarańczowego
tabasco
sól, pieprz

Wykonanie:

Przyrządzić dressing mieszając śmietanę z sokiem pomarańczowym, ketchupem, octem jabłkowym. Doprawić do smaku likierem pomarańczowym, kilkoma kroplami tabasco, solą oraz pieprzem. Ugotowaną pierś kurczaka pokroić w kostkę. Krewetki osaczyć z zalewy. Pomarańcze obrać, oczyścić z białej warstwy. Wykroić miąższ. Por oczyścić z zewnętrznych liści, odciąć korzonki i przyciąć ciemnozielone końce liści, opłukać. Pokroić na plasterki i sparzyć przelewając wrzątkiem na sicie. Dokładnie osaczyć i ostudzić. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w kostkę odrzucając pestki. Pieczarki opłukać, oczyścić, pokroić na plasterki. Wszystkie składniki sałatki włożyć do miski, polać dressingiem i wymieszać. Sałatkę przełożyć do szklanych pucharków, udekorować listkami melisy oderwanymi z gałązek. Przed podaniem schłodzić w lodówce.

Kotlety schabowe duszone w kiszonej kapuście

Składniki na 4 porcje:

4 kotlety schabowe po ok. I50g
2 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy
2 cebule
600 g kiszonej kapusty
1/2 strąka papryki
1 łyżka miodu
2 listki laurowe, kminek, ziele angielskie, jagody jałowca
1 kostka bulionu warzywnego
natka pietruszki
sól, pieprz

Wykonanie:

Kotlety schabowe umyć, osuszyć, natrzeć przekrojonymi ząbkami czosnku. W szerokim rondlu o grubym dnie rozgrzać oliwę, włożyć kotlety, obsmażyć z obu stron na rumiano, wyjąć. Na tłuszcz ze smażenia włożyć obraną i pokrojoną w talarki cebulę, usmażyć ją na złoty kolor. Kiszoną kapustę pokroić, włożyć do cebuli. Dodać pokrojoną w drobną kostkę paprykę, miód, listki laurowe, po kilka ziaren ziela angielskiego, jałowca i czarnego pieprzu oraz I łyżeczkę kminku. Podlać 2 szklankami wrzątku z rozpuszczoną kostką bulionową. Gotować na wolnym ogniu, az kapusta będzie wystarczająco miękka (przez około 30 minut), Na wierzchu ułożyć kotlety, posolić, przykryć i dusić razem jeszcze 20 minut. Kapustę ułożyć wraz z kotletami na półmisku, posypać posiekaną natką pietruszki i podawać z dodatkiem ziemniaków z wody lub pieczonych.

Sałatka z awokado i mandarynkami

Składniki na 4 porcje:

2 dojrzałe awokado
20 dużych krewetek (mrożonych)
5-6 mandarynek
2-3 gałązki koperku
sok z cytryny, 1 łyżka winiaku

Sos Tysiąc Wysp:

5-6 łyżek majonezu
2-3 łyżki keczupu
sok z cytryny, tabasco
sól, pieprz

Wykonanie:

Krewetki rozmrozić. Gdy są w pancerzykach, ściągnąć je delikatnie. Usunąć z grzbietu ciemną nitkę przewodu pokarmowego. Następnie krewetki opłukać, odsączyć na sitku. W płaskim rondlu zagotować osoloną wodę. Włożyć krewetki i obgotować przez 2-3 minuty. Ostrożnie wyjąć łyżką cedzakową, osaczyć, ostudzić. Oprószyć solą i pieprzem. Skropić winiakiem i sokiem z cytryny. Mandarynki obrać, podzielić na kawałeczki. Awokado przekroić na pół i usunąć pestki. Łyżeczką wyjąć miąższ tak, aby nie uszkodzić skórki. Miąższ pokroić w kostkę. Pokrojone awokado włożyć do miski razem z cząstkami mandarynek i krewetkami. Polać sosem, delikatnie wymieszać. Sałatkę włożyć do wydrążonych połówek awokado. Udekorować piórkami koperku oderwanymi z łodyżek.

Pikantna tarta z kiszoną kapustą

Składniki na 6 porcji:

300 g mąki
200 g masła
4 jajka
300 g kiszonej kapusty
listek laurowy, ziele angielskie
2 jabłka
1 duży por
100 g wędzonego boczku
2 łyżki oliwy
tymianek, rozmaryn
0,25 l śmietany
3-4 łyżki startego parmezanu

Wykonanie:

Mąkę posiekać z pokrojonym na płatki miękkim masłem. Dodać 1 jajko, 2-3 łyżki zimnej wody i szczyptę soli. Składniki połączyć siekając nożem, a następnie szybko zagnieść kruche ciasto. Uformować w kulę, zawinąć w folię i schłodzić przez 30 minut w lodówce. W tym czasie przygotować nadzienie. Kapustę pokroić, podlać kilkom łyżkami wody, dodać listek laurowy, ziele angielskie i pieprz. Dusić przez 30 minut. Jabłka umyć, obrać, wykroić gniazda nasienne, pokroić na plasterki. Por oczyścić, przyciąć ciemnozielone końce liści, dokładnie opłukać, posiekać. Boczek pokroić w kostkę. Na patelni rozgrzać łyżkę oliwy, włożyć boczek, zrumienić. Dodać por i jabłka, doprawić do smaku ziołami, solą i pieprzem. Podsmażyć, mieszając, przez 5-6 minut i dodać do kapusty. Ostudzić. 
Schłodzone ciasto cienko rozwałkować, wyłożyć nim natłuszczoną łyżką oliwy formę na tarte o średnicy ok. 28 cm. Wyłożyć nadzienie. Zalać śmietaną rozmieszaną z 3 jajkami i parmezanem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C i piec 45 minut.

Fasolka po bretońsku

Składniki na 4 porcje:

200 g fasoli Piękny Jaś
1 - 2 liście laurowe
3-4 ziarna ziela angielskiego
100 g chudego wędzonego boczku
200 g kiełbasy
3 łyżki koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka cukru
sól, pieprz
1 łyżeczka suszonego majeranku
1 łyżka mąki
2 łyżki masła
2-3ząbki czosnku

Wykonanie:

Fasolę zalać wodą i odstawić na całą noc. Na drugi dzień odlać wodę, w której się moczyła, zalać świeżą wodą i gotować fasolę do miękkości razem z liściem laurowym, zielem angielskim, pokrojonym boczkiem i kiełbasą. Gdy fasola będzie zupełnie miękka, dodać koncentrat pomidorowy i dokładnie wymieszać. Doprawić do smaku cukrem, solą, pieprzem i majerankiem. Zasmażyć mąkę na maśle, dodać do fasolki, przyprawić zmiażdżonym czosnkiem.

Cassoulet

Składniki:

300 g białej perłowej fasoli
1 marchew
3 cebule
5 -6 ząbków czosnku
3 goździki
2 liście laurowe
200 g boczku wędzonego
2 bukiety aromatyczne (związane po 2 - 3 gałązki natki, tymianku, rozmarynu, szałwii)
400 g karkówki wieprzowej
300 g jagnięciny (łaty bez kości, łopatki)
4 fyżki oliwy
300 g mięsa z udek kurczaka 
1 -2 łodygi selera naciowego
3-4 pomidory
0,5 l bulionu wołowego (z kostki}
sól, pieprz
300 g kiełbasy czosnkowej

Wykonanie:

Umytą fasolę namoczyć na noc w zimnej wodzie, następnego dnia osączyć. Obrać i opłukać marchew, cebulę i czosnek. W jedną cebulę wbić goździki oraz listki laurowe. Marchew oraz połowę wędzonego boczku pokroić w kostkę. Do garnka włożyć osaczoną fasolę, marchew, naszpikowaną cebulę oraz 3 ząbki czosnku i jeden bukiet aromatyczny. Zalać zimną wodą, posolić i gotować 1 godzinę na bardzo małym ogniu. W tym czasie wieprzowinę i jagnięcinę umyć, pokroić w grubą kostkę. W dużym rondlu rozgrzać oliwę. Kolejno obsmażyć na rumiano kawałki mięsa z udek kurczaka, wieprzowinę oraz jagnięcinę. Do podsmażonego mięsa dodać 2 posiekane cebule, pokrojone na plasterki łodygi selera naciowego, obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory oraz 2 - 3 rozgniecione ząbki czosnku i drugi bukiet aromatyczny. Podlać bulionem wołowym, doprawić solą i pieprzem. Dusić pod przykryciem około 40 minut, dolewając od czasu do czasu trochę bulionu. Dodać pokrojoną na kawałki kiełbasę czosnkową i dusić jeszcze 10 minut. Ugotowaną fasolę odcedzić, dodać do potrawy. Całość przełożyć do natłuszczonej żaroodpornej formy kamionkowej. Wierzch przykryć pozostałym boczkiem pokrojonym na plasterki. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i zapiekać około 45 minut.

Info: Słownik wyrazów obcych Wladysława Kopalińskiego

środa, 11 lutego 2009

Naleśniki z bananami

Składniki:
4 banany
2 jajka
20 dag mąki
1 szklanka mleka
1 łyżeczka cukru waniliowego
4 łyżeczki masła
2 łyżeczki soku z cytryny i cukier puder
oliwa

Wykonanie:

Jajka wymieszać ze szklanką mleka, szklanką wody (może być gazowana, ciasto będzie wtedy bardziej delikatne), mąką oraz szczyptą soli. Rozgrzaną patelnię posmarować oliwą i wlewać łyżką wazową ciasto w takiej ilości, żeby pokryło cienką warstwą powierzchnię patelni. Usmażyć naleśniki. Obrane banany pokroić w grube plasterki i skropić sokiem z cytryny. Na rozgrzanej patelni rozpuścić masło i umieścić pokrojone banany. Smażyć chwilę, po czym obrócić na drugą stronę. Na każdym naleśniku ułożyć plasterki bananów i dokładnie zawinąć. Gotowe naleśniki położyć na patelni i pozostawić na ogniu, aż lekko się zrumienią. Naleśniki można posypać cukrem pudrem lub udekorować bitą śmietaną.

Pikantne tortille z wieprzowiną

Składniki:
40 dag wieprzowiny
2 ziemniaki
2 kolorowe papryki
1 cebula, 2-3 ząbki czosnku
papryczka chili
6-8 tyżek pikantnego sosu pomidorowego 9 3-4 gałązki tymianku
2 łyżki posiekanej kolendry
liść laurowy
ziele angielskie
sól, pieprz
8 gotowych tortilli kukurydzianych

Wykonanie:

Mięso umyć, włożyć do garnka razem z obraną i krojoną w kostkę cebulą oraz ząbkami czosnku. Zalać wodą tak, aby było tylko przykryte. Dodać tymiak,  listek laurowy, ziele angielskie oraz sól i pieprz smaku. Gotować pod przykryciem na wolnym ogniu aż mięso będzie miękkie. Wówczas dodać obrane ziemniaki i gotować razem jeszcze 20 minut, uważając, by ziemniaki się nie rozgotowały. Na koniec włożyć oczyszczoną z pestek i pokrojoną na paski paprykę. Gotować jeszcze przez 3 minuty. Odstawić gar z ognia, odcedzić, ostudzić. Mięso i ziemniaki pokroić w kostkę, wymieszać z paskami papryki. Toi podsmażyć na suchej patelni lub podgrzać w piekarniku. Następnie posmarować pikantnym sosem pomidorowym i wyłożyć na nie farsz. Posypać posiekaną kolendrą i papryczką chili. Zwinąć tortille w rulony i podawać.

Naleśniki z kurczakiem i porem

Składniki:
20 dag mąki
2 jajka
250 ml mleka
4 jabłka
1 por
chili
2 filety z piersi kurczaka
5 dag startego żółtego sera
Dodatki:
oliwa do smażenia,
sok z cytryny,
tymianek,
natka pietruszki, sól, pieprz
Wykonanie:
Jajka wymieszać ze szklanką mleka, szklanką wody, mąką oraz szczyptą soli. Ciasto odstawić na 30 minut. W tym czasie przyrządzić nadzienie. Filety z piersi kurczaka opłukać, zawinąć w folię aluminiową i upiec w piekarniku nagrzanym do 200 st. C przez około 20 minut. Por oczyścić, opłukać, pokroić na plasterki. Jabłka obrać, wykroić gniazda nasienne, pokroić na kawałki, skropić sokiem z cytryny. Chili umyć, oczyścić z pestek, posiekać. Na patelni rozgrzać łyżkę oliwy, zeszklić plasterki pora. Dodać jabłka i chili, posypać tymiankiem, solą oraz pieprzem. Smażyć razem 5 minut, aż jabłka lekko zmiękną. Dodać pokrojone w kostkę upieczone piersi kurczaka, tarty żółty ser i łyżkę posiekanej natki pietruszki. Ciasto naleśnikowe zamieszać. Rozgrzaną patelnię posmarować oliwą i wlewać łyżką wazową ciasto w takiej ilości, żeby pokryło cienką warstwą powierzchnię patelni. Usmażyć kolejno naleśniki. Naleśniki obłożyć farszem, zwinąć, zapiec w piekarniku.

niedziela, 11 stycznia 2009

Fasola i bekon

Składniki:
puszka fasoli białej
sól, cebula, pociętą w półplasterki
bekon, pokrojony w duże kawałki ( 6 plastrów pociętych w szerokie paski)
400 g puszka pomidorów, poszatkowanych
200 ml wywaru warzywnego lub mięsnego
400 g pieprzu, łyżka cukru brązowego, odrobina papryki
olej 

Wykonanie:


Na łyżce oleju przesmażyć cebulę z bekonem. Po ok. 10 minutach, gdy cebula zmięknie dodać cukier, pomidory i bulion i gotować 5 minut. Dorzucić fasolę, zostawić na ogniu kolejne 5 minut. Doprawić i podawać z pieczywem. Szybkie, sycące i smaczne.

Złowione na: Galeria potraw

autor: Pani Serwusowa

Ruloniki, nadziewane dżemem lub jabłkami w Patrynea’i

Składniki:
1 kg mąki
1/2 kg margaryny
4 żółtka
4 łyżki cukru
1 szkl. mleka
10 dag drożdży
duży cukier waniliowy

Wykonanie:
Do mąki wsypać cukier i posiekać z margaryną, dodać żółtka i drożdże rozmieszane w zimnym mleku. Wszystko zagnieść, gdyby było twarde dodać więcej mleka. Ciasto po kawałku rozwałkowywać, nie za cienko, wykrawać kwadraty, na róg nakładać nadzienie i zwijać po przekątnej tak jak. rogale tylko nie podwijać rogów, niech wyjdą ruloniki. Układać na blasze i do gorącego pieca. Po upieczeniu polukrować.
LUKIER
2 białka
2 szkl cukru pudru
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
2 łyżki spirytusu
Wszystkie składniki utrzeć.

Złowione na: Forum Polki.pl

Ryżowa zapiekanka z boczkiem wg Patrynea'i

Składniki:

3 woreczki ryżu
40 dag wędzonego boczku
1 cebula
3 ząbki czosnku
2 pomidory
10 dag żółtego sera
1 szklanka rosołu
4 łyżki śmietany 18%
majeranek
sól
pieprz
ketchup
Wykonanie:

Ryż wrzucić do wrzącej osolonej wody. Gotować pod przykryciem na małym ogniu około 5 minut i ostudzić. Boczek pokroić w kostkę i zrumienić na patelni. Cebulę pokroić w kostkę. Czosnek przecisnąć przez praskę. Cebulę z czosnkiem dodać do boczku i razem smażyć. Ostudzić. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Żółty ser zetrzeć na tarce o dużych oczkach.

Do dużej miski przełożyć ryż, zrumieniony boczek, pomidory wraz z sokiem i starty ser. Do tego dodać rosół, śmietanę i majeranek. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Wszystko dokładnie wymieszać i przełożyć do wysmarowanego masłem naczynia do zapiekania.

Zapiekać około 30 minut w temperaturze 180 °C. Gorącą zapiekankę polać ketchupem.

Składniki wystarczą na około 4 porcje.

Złowione na: Forum Polki.pl

Karkówka wg Patrynea'i

Składniki:
ok. 1 kg karkówki bez kości,
2 średnie papryki,
2 cebule,
30 dkg pieczarek,
2 małe sloiki keczupu,
vegeta,
około pół szklanki oleju 
Wykonanie:
Mieso kroimy w plastry grubości palca, przyprawiamy tylko vegetą i ukladamy w naczyniu żaroodpornym, wlewamy olej, ukladamy cebulę pokrojoną w piórka tak aby zakryć mięso, na to pieczarki pokrojone w plastry, na pieczarki papryka pokrojona w paski. Wylewamy na to keczup tyle, aby zakryć paprykę.Wstawiamy do piekarnika i pieczemy w 180 stopniach przez okolo 1,5 godz. Mieso ma byc miekkie, rozpadajace sie. Doskonale! Malo przy tym pracy a efekt gwarantowany. Żaroodporne naczynie ma byc przykryte.

Złowione na: Forum Polki.pl

Tournedos o la Rossini (befsztyki na grzance)

Składniki na 6 porcji:
6 befsztyków grubości 2,5 -3 cm ze środkowej części polędwicy wołowej
3 cienkie podłużne plasterki boczku
2 łyżki oliwy
sól
pieprz
50 g masła
6 kromek chleba tostowego
100 g pasztetu z wątróbki drobiowej
2-3 łyżki madery
Przygotowanie:
Befsztyki opłukać, osuszyć papierowym ręcznikiem kuchennym. Cienkie i długie plasterki boczku przekroić wzdłuż na połówki. Kra­wędzie befsztyków owinąć plasterkami boczku, przebić szpadką lub związać nicią kuchenną. Na patelni rozgrzać oliwę, włożyć befsztyki i usmażyć na rumiano z obu stron. Oprószyć je solą i pieprzem i od-, stawić w ciepłe miejsce. Na patelni rozgrzać masło i usmażyć na zło­ty kolor kromki chleba tostowego. Pasztet z wątróbek drobiowych rozetrzeć na krem z dodatkiem madery. Na gorących grzankach uło­żyć usmażone befsztyki, udekorować je wątróbką drobiową i poda­wać. Befsztyki można przybrać połówką czarnej oliwki lub klasycznie plasterkiem trufli.

Bigos staropolski

Składniki:
100 g suszonych grzybów
5-6 ziaren ziela angielskiego
sól, pieprz
1,5 kg kiszonej kapusty
2-3 ząbki czosnku
100 g suszonych wędzonych śliwek (polskich)
mielona papryka, rozmaryn, jałowiec
3-4 listki laurowe
1 kg wieprzowiny (karkówki, łopatki)
2-3 cebule
4 łyżki oleju
0,5 kg wędzonej kiełbasy,
pół szklanki czerwonego wytrawnego wina

Wykonanie:
Suszone grzyby opłukać, zalać 2 szklankami przegotowanej wody tak, żeby były zakryte i odstawić do namoczenia na kilka godzin. Kapustę kiszoną pokroić, włożyć do rondla razem z obranymi ząbkami czosnku, suszonymi śliw­kami i przyprawami. Dodać namoczone grzyby razem z wodą, w której się moczyły. Kapustę dusić na wolnym ogniu do miękkości. W tym czasie mięso umyć, osuszyć, pokroić w kostkę. Cebulę obrać, posiekać. Na patelni rozgrzać olej, włożyć mięso, przesmażyć razem z posiekaną cebulą i dodać do duszącej się kapusty. Dusić razem przez około 50 minut, aż mięso będzie miękkie, podlewając w razie potrzeby niewielką ilością wrzątku. W czasie duszenia kapustę często mieszać, żeby się nie przypaliła. Gdy kapusta będzie już miękka, dodać pokrojoną na-pla­sterki kiełbasę i wlać wino. Dusić razem jeszcze przez około 30 minut. Odstawić pod przykryciem na kilka godzin, aby bigos nabrał smaku.

Strogonoff

Składniki:
800 g polędwicy wołowej
pieprz
2-3 cebule
400 g pieczarek
sok z cytryny
4 łyżki masła
sól
1 łyżka mąki pszennej
3 łyżki pasty pomidorowej
1 szklanka śmietany 30%
 mielona słodka i ostra papryka

Wykonanie:
Umytą, oczyszczoną z resztek tłuszczu i błon polędwicę pokroić w poprzek włókien na dwucentymetrowe plastry, a te następnie na paski szerokości 1 cm. Paski mięsa oprószyć świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Cebulę obrać, opłukać, drobno posiekać. Pieczarki umyć, oczyś­cić, pokroić na plasterki, skropić sokiem z cytryn dużej, głębokiej patelni o grubym dnie rozgrzać mocfł masło uważając, aby nie zaczęło dymić i się przypalać. Włożyć paski mięsa i podsmażyć ze wszystkich stron. Do­dać posiekaną cebulę i smażyć razem, aż cebula stanie się szklista. Do podsmażonego z cebulą mięsa włożyć plasterki pieczarek. Posolić i smażyć razem, mieszając dopóki pieczarki nie zmiękną i nie puszczą soku. Skład­niki w patelni orószyć lekko mąką, wymieszać. Zmniejszyć ogień i dusić razem, cały czas mieszając aż potrawa zgęstnieje. Dodać pastę pomidorową i śmietanę. Doprawić mieloną papryką. Całość dobrze wymieszać i dusić na małym ogniu 10 minut. Ponownie doprawić do smaku i podawać z pieczywem, ryżem, kluskami, ziemninknmi z wody lub frytkami.