niedziela, 11 stycznia 2009

Fasola i bekon

Składniki:
puszka fasoli białej
sól, cebula, pociętą w półplasterki
bekon, pokrojony w duże kawałki ( 6 plastrów pociętych w szerokie paski)
400 g puszka pomidorów, poszatkowanych
200 ml wywaru warzywnego lub mięsnego
400 g pieprzu, łyżka cukru brązowego, odrobina papryki
olej 

Wykonanie:


Na łyżce oleju przesmażyć cebulę z bekonem. Po ok. 10 minutach, gdy cebula zmięknie dodać cukier, pomidory i bulion i gotować 5 minut. Dorzucić fasolę, zostawić na ogniu kolejne 5 minut. Doprawić i podawać z pieczywem. Szybkie, sycące i smaczne.

Złowione na: Galeria potraw

autor: Pani Serwusowa

Ruloniki, nadziewane dżemem lub jabłkami w Patrynea’i

Składniki:
1 kg mąki
1/2 kg margaryny
4 żółtka
4 łyżki cukru
1 szkl. mleka
10 dag drożdży
duży cukier waniliowy

Wykonanie:
Do mąki wsypać cukier i posiekać z margaryną, dodać żółtka i drożdże rozmieszane w zimnym mleku. Wszystko zagnieść, gdyby było twarde dodać więcej mleka. Ciasto po kawałku rozwałkowywać, nie za cienko, wykrawać kwadraty, na róg nakładać nadzienie i zwijać po przekątnej tak jak. rogale tylko nie podwijać rogów, niech wyjdą ruloniki. Układać na blasze i do gorącego pieca. Po upieczeniu polukrować.
LUKIER
2 białka
2 szkl cukru pudru
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
2 łyżki spirytusu
Wszystkie składniki utrzeć.

Złowione na: Forum Polki.pl

Ryżowa zapiekanka z boczkiem wg Patrynea'i

Składniki:

3 woreczki ryżu
40 dag wędzonego boczku
1 cebula
3 ząbki czosnku
2 pomidory
10 dag żółtego sera
1 szklanka rosołu
4 łyżki śmietany 18%
majeranek
sól
pieprz
ketchup
Wykonanie:

Ryż wrzucić do wrzącej osolonej wody. Gotować pod przykryciem na małym ogniu około 5 minut i ostudzić. Boczek pokroić w kostkę i zrumienić na patelni. Cebulę pokroić w kostkę. Czosnek przecisnąć przez praskę. Cebulę z czosnkiem dodać do boczku i razem smażyć. Ostudzić. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Żółty ser zetrzeć na tarce o dużych oczkach.

Do dużej miski przełożyć ryż, zrumieniony boczek, pomidory wraz z sokiem i starty ser. Do tego dodać rosół, śmietanę i majeranek. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Wszystko dokładnie wymieszać i przełożyć do wysmarowanego masłem naczynia do zapiekania.

Zapiekać około 30 minut w temperaturze 180 °C. Gorącą zapiekankę polać ketchupem.

Składniki wystarczą na około 4 porcje.

Złowione na: Forum Polki.pl

Karkówka wg Patrynea'i

Składniki:
ok. 1 kg karkówki bez kości,
2 średnie papryki,
2 cebule,
30 dkg pieczarek,
2 małe sloiki keczupu,
vegeta,
około pół szklanki oleju 
Wykonanie:
Mieso kroimy w plastry grubości palca, przyprawiamy tylko vegetą i ukladamy w naczyniu żaroodpornym, wlewamy olej, ukladamy cebulę pokrojoną w piórka tak aby zakryć mięso, na to pieczarki pokrojone w plastry, na pieczarki papryka pokrojona w paski. Wylewamy na to keczup tyle, aby zakryć paprykę.Wstawiamy do piekarnika i pieczemy w 180 stopniach przez okolo 1,5 godz. Mieso ma byc miekkie, rozpadajace sie. Doskonale! Malo przy tym pracy a efekt gwarantowany. Żaroodporne naczynie ma byc przykryte.

Złowione na: Forum Polki.pl

Tournedos o la Rossini (befsztyki na grzance)

Składniki na 6 porcji:
6 befsztyków grubości 2,5 -3 cm ze środkowej części polędwicy wołowej
3 cienkie podłużne plasterki boczku
2 łyżki oliwy
sól
pieprz
50 g masła
6 kromek chleba tostowego
100 g pasztetu z wątróbki drobiowej
2-3 łyżki madery
Przygotowanie:
Befsztyki opłukać, osuszyć papierowym ręcznikiem kuchennym. Cienkie i długie plasterki boczku przekroić wzdłuż na połówki. Kra­wędzie befsztyków owinąć plasterkami boczku, przebić szpadką lub związać nicią kuchenną. Na patelni rozgrzać oliwę, włożyć befsztyki i usmażyć na rumiano z obu stron. Oprószyć je solą i pieprzem i od-, stawić w ciepłe miejsce. Na patelni rozgrzać masło i usmażyć na zło­ty kolor kromki chleba tostowego. Pasztet z wątróbek drobiowych rozetrzeć na krem z dodatkiem madery. Na gorących grzankach uło­żyć usmażone befsztyki, udekorować je wątróbką drobiową i poda­wać. Befsztyki można przybrać połówką czarnej oliwki lub klasycznie plasterkiem trufli.

Bigos staropolski

Składniki:
100 g suszonych grzybów
5-6 ziaren ziela angielskiego
sól, pieprz
1,5 kg kiszonej kapusty
2-3 ząbki czosnku
100 g suszonych wędzonych śliwek (polskich)
mielona papryka, rozmaryn, jałowiec
3-4 listki laurowe
1 kg wieprzowiny (karkówki, łopatki)
2-3 cebule
4 łyżki oleju
0,5 kg wędzonej kiełbasy,
pół szklanki czerwonego wytrawnego wina

Wykonanie:
Suszone grzyby opłukać, zalać 2 szklankami przegotowanej wody tak, żeby były zakryte i odstawić do namoczenia na kilka godzin. Kapustę kiszoną pokroić, włożyć do rondla razem z obranymi ząbkami czosnku, suszonymi śliw­kami i przyprawami. Dodać namoczone grzyby razem z wodą, w której się moczyły. Kapustę dusić na wolnym ogniu do miękkości. W tym czasie mięso umyć, osuszyć, pokroić w kostkę. Cebulę obrać, posiekać. Na patelni rozgrzać olej, włożyć mięso, przesmażyć razem z posiekaną cebulą i dodać do duszącej się kapusty. Dusić razem przez około 50 minut, aż mięso będzie miękkie, podlewając w razie potrzeby niewielką ilością wrzątku. W czasie duszenia kapustę często mieszać, żeby się nie przypaliła. Gdy kapusta będzie już miękka, dodać pokrojoną na-pla­sterki kiełbasę i wlać wino. Dusić razem jeszcze przez około 30 minut. Odstawić pod przykryciem na kilka godzin, aby bigos nabrał smaku.

Strogonoff

Składniki:
800 g polędwicy wołowej
pieprz
2-3 cebule
400 g pieczarek
sok z cytryny
4 łyżki masła
sól
1 łyżka mąki pszennej
3 łyżki pasty pomidorowej
1 szklanka śmietany 30%
 mielona słodka i ostra papryka

Wykonanie:
Umytą, oczyszczoną z resztek tłuszczu i błon polędwicę pokroić w poprzek włókien na dwucentymetrowe plastry, a te następnie na paski szerokości 1 cm. Paski mięsa oprószyć świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Cebulę obrać, opłukać, drobno posiekać. Pieczarki umyć, oczyś­cić, pokroić na plasterki, skropić sokiem z cytryn dużej, głębokiej patelni o grubym dnie rozgrzać mocfł masło uważając, aby nie zaczęło dymić i się przypalać. Włożyć paski mięsa i podsmażyć ze wszystkich stron. Do­dać posiekaną cebulę i smażyć razem, aż cebula stanie się szklista. Do podsmażonego z cebulą mięsa włożyć plasterki pieczarek. Posolić i smażyć razem, mieszając dopóki pieczarki nie zmiękną i nie puszczą soku. Skład­niki w patelni orószyć lekko mąką, wymieszać. Zmniejszyć ogień i dusić razem, cały czas mieszając aż potrawa zgęstnieje. Dodać pastę pomidorową i śmietanę. Doprawić mieloną papryką. Całość dobrze wymieszać i dusić na małym ogniu 10 minut. Ponownie doprawić do smaku i podawać z pieczywem, ryżem, kluskami, ziemninknmi z wody lub frytkami.