poniedziałek, 29 grudnia 2008

Kalmary w cieście piwnym

Składniki:
150g mąki
1 szklanka jasnego piwa
1 łyżka oliwy
sól, pieprz
500 g pierścieni kalmarów (mrożonych)
sok z cytryny
2 białka
olej do głębokiego smażenia
koperek
Wykonanie:

Na ciasto wymieszać przesianą mąkę z piwem, łyżką oliwy oraz solą i pieprzem do smaku. Odstawić ciasto na 30 minut, aby mąka napęczniała. Mrożone kalmary rozmrozić, opłukać, osuszyć i skropić sokiem z cytryny. Przed smażeniem kalmarów ubić pianę z białek, dodać do ciasta i lekko wymieszać. Pierścienie kalmarów zanurzać w cieście, wkładać partiami do gorącego oleju i smażyć na złoty kolor z obu stron. Wyjąć, osaczyć na papierowym ręczniku kuchennym z nadmiaru tłuszau. Posypać piórkami koperku. Podawać z pikantnymi dipami, cząstkami cytryny i grzankami czosnkowymi.

Rolmopsy z jabłkiem

Składniki:
4 winne jabłka 2 cebule
4-5 łyżek oleju1 mały koncentrat pomidorowy sól, pieprz, cukier
8 filetów z matiasów
marynata:
5 cytryn 1 łyżeczka ziaren gorczycy
pół łyżeczki ziaren ziela angielskiego i czarnego pieprzu
2 liście laurowe
1 łyżka cukru
do dekoracji:
pomidorki koktajlowe czerwona cebula
cząstki jabłka
gałązki pietruszki, liście sałaty

Wykonanie:

Trzy jabłka obrać, zetrzeć na grubąj tarce. Jedno jabłko pokroić na półplasterki. Cebulę obrać, posiekać. Na patelni rozgrzać połowę oleju, włożyć cząstki jabłek, podsmażyć z obu stron, wyjąć. Na patelnię wlać resztę oleju, włożyć cebulę ze startymi jabłkami i dusić na wolnym ogniu, mieszając, aż cebula zmięknie. Dodać koncentrat pomidorowy i doprawić do smaku. Filety śledziowe opłukać, osuszyć, przekroić wzdłuż na pół i posmarować jabłkową masą. Zwnąć w ruloniki, wkładając do środka cząstki podsmażonego jabłka, spiąć wykałaczką i ułożyć ciasno w słoiku. Z cytryn wycisnqć sok i wymierzać pół na pół z wodą. Dodać przyprawy, zagotować. Zalewę ostudzić, zalać nią rolmopsy. Przykryć, odstawić do lodówki na 2 - 3 dni. Przed podaniem osaczyć z marynaty, ułożyć na wyłożonym, sałatą, półmisku, udekorować.

Kaszubska sałatka śledziowa

Składniki:
600 g filetów śledziowych matiasów
4 ziemniaki
2 czerwone buraki
czerwona cebula
1 duże winne jabłko (szara reneta)
1 pomarańcza
4-5 łyżek gęstej kwaśnej śmietany lub jogurtu naturalnego
2 - 3 łyżka majonezu
sok z cytryny, cukier, sól, pieprz
2 łyżki posiekanej natki pietruszki

Wykonanie:

Umyte i osuszone filety śledziowe pokroić w kawałki na jeden kęs, posypać grubo mielonym pieprzem, odstawić na godzinę. Ziemniaki i buraki ugotować w mundurkach, ostudzić, obrać, pokroić w kostkę lub w słupki. Cebulę obrać, pokroić w piórka. Jabłko obrać, wykroić gniazdo nasienne, posiekać w drobną kostkę. Pomarańczę obrać, oczyścić z białej warstwy, wykroić fileciki miąższu i przekroić na połówki. Składniki sałatki ułożyć w salaterce. Śmietanę wymieszać z majonezem i sokiem z cytryny. Doprawić do smaku szczyptą cukru, soli i pieprzu. Sałatkę polać sosem i posypać posiekaną natką pietruszki. Przykryć i odstawić do lodówki na 1 - 2 godziny.

sobota, 20 grudnia 2008

Angielski keks świąteczny

Składniki:
100 a suszonych owoców (jabłka, gruszki, morele, daktyle)
75 g suszonych śliwek bez pestek
300 g mieszanki owoców kandyzowanych
4 łyżki soku pomarańczowego
125 g mąki pszennej
2 łyżeczki suszonych drożdży
1 płaska łyżeczka przyprawy do piernika
łyżeczki imbiru w proszku
szczypta białego pieprzu
100g masła.
50 g miodu
aromat waniliowy
2 duże jaja
100 g rodzynek
50 g migdałów pokrojonych w słupki
lukier:
2 łyżki cukru pudru
2 łyżki soku cytrynowego
1 łyżeczka brandy

Wykonanie:

Wszystkie suszone owoce drobno pokroić. Wymieszać z owocami kandyzowanymi i sokiem pomarańczowym, odstawić pod przykryciem na 2 godziny w temperaturze pokojowej. Piekarnik rozgrzać do temp. 1 70°C. Mąkę wymieszać z drożdżami, przyprawą do piernika, imbirem i pieprzem. Masło utrzeć miodem na pulchną, jasnobrązową masę. Dodać aromat waniliowy. Następnie na przemian dodawać porcje mąki z dodatkami i jaja, stale mieszając. Na koniec dodać mieszankę owoców, rodzynki i migdały, wymieszać rękami. Formę dł. 30 cm natłuścić, włożyć ciasto, wyrównać powierzchnię. Umieścić na dolnej półce piekarnika, piec 1 godzinę. Po 40 minutach ciasto przykryć folią, by za bardzo nie ściemniało. Upieczony keks wyjąć z pieca i po godzinie wyjąć z formy. Cukier puder utrzeć z sokiem cytrynowym i brandy na gładką masę. Lukrem posmarować ciasto, udekorować kandyzowanymi owocami.

Strucla makowo-jabłkowa

Składniki:
450 g mrożonego ciasta francuskiego
6 łyżek mielonych migdałów V600 g jabłek
5 łyżek cukru
trochę soku jabłkowego
3-4 łyżki soku z cytryny
75 rodzynek
50 g posiekanych migdałów
50 g kandyzowanej skórki cytrynowej
1 łyżeczka cynamonu
1 opakowanie cukru waniliowego
starta skórka cytrynowa
1 opakowanie masy makowej
2 łyżki rumu
1 żółtko

Wykonanie:

Zamrożone ciasto rozwinąć i rozmrażać ok. 10 minut. Następnie umieścić między dwoma płatami folii spożywczej i rozwałkować na prostokąt o wymiarach 40 na 28 cm. Ciasto posypać zmielonymi migdałami. Jabłka pokroić na ćwiartki, obrać, usunąć pestki, pokroić w plastry grub. 1 cm. W rondlu roztopić cukier, by powstał jasny karmel, włożyć kawałki jabłek, wlać trochę soku, dusić razem 2-3 minuty, ostudzić. Rodzynki, migdały, cynamon, cukier waniliowy, skórkę cytrynową, masę makową i rum wymieszać z jabłkami. Piekarnik rozgrzać do temp. 220°C. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Nadzienie rozłożyć na cieście, pozostawiając wolny brzeg. Żółtko zmieszać z odrobiną wody i posmarować brzeg ciasta. Struclę zwinąć i umieścić na blasze „szwem" do dołu. Ciasto na końcach podwinąć pod spód. Powierzchnię ciasta ponakłuwać gęsto widelcem i posmarować pozostałym żółtkiem. Struclę włożyć na środkową półkę piekarnika. Piec 10 minut w temperaturze 220°C. Następnie zmniejszyć temperaturę do 200°C i piec struclę jeszcze 20-25 minut.

Makowiec

Składniki:
60 g drożdży
100 g cukru
pół szklanki śmietany
4 żóftka
500 g mąki, sól
200 g masła
1 torebka cukru waniliowego
400 g maku
2 szklanki mleka
3 jajka
200 g cukru
3 łyżki miodu
100 g rodzynek
2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
I łyżeczka skórki startej z cytryny
250 g cukru pudru
sok z 1 cytryny
5-6 łyżek wrzątku
100 g posiekanej kandyzowanerj skórki pomarańczowej

Wykonanie:

Drożdże rozetrzeć z łyżką cukru, a gdy się rozpuszczą, wymieszać ze śmietaną roztrzepaną z żółtkami. Mąkę przesiać ze szczyptą soli. Obłożyć pokrojonym na płatki niezbyt twardym masłem, posiekać nożem. Dodać cukier, cukier waniliowy i drożdże rozpuszczone w śmietanie z żółtkami. Składniki posiekać nożem, a gdy się połączą, krótko zagnieść ciasto. Odstawić do wyrośnięcia.
Mak opłukać, zalać mlekiem tak, aby był przykryty i gotować na małym ogniu 30 minut, odcedzić, ostudzić, zemleć 2 razy. Żółtka utrzeć z cukrem i miodem, dodać do maku. Rodzynki opłukać, osuszyć, dołożyć do maku razem ze skórką startą z cytryny i skórką pomarańczową. Na koniec domieszać ubite na sztywną pianę białka. Ciasto podzielić na 2 części, obie cienko rozwałkować, formując prostokąty. Na każdym prostokącie ciasta rozsmarować połowę masy makowej. Zwinąć makowce, włożyć do 2 foremek keksowych wyłożonych pergaminem. Odstawić do wyrośnięcia. Wstawić do piekarnika o temp. 180°C i piec około 50 minut. Makowce wyjąć, ostudzić. Przesiany cukier puder utrzeć z sokiem cytrynowym i dolewanym po łyżce wrzątkiem tak, aby uzyskać gęsty lukier. Makowce polukrować, ozdobić skórką pomarańczową i odstawić, by lukier zastygł.

Karp faszerowany w galarecie

Składniki:

1karp (ok. 1,5 kg)
sok z cytryny, sól
liść laurowy, ziele angielskie, pieprz
1litr wywaru z warzyw albo bulionuwarzywnego z kostki
2 łyżki żelatyny
farsz:
100 g bułki pszennej bez skórki
100 g kremówki '
100 g masła
200 g łagodnego chrzanu ze słoiczka
do dekoracji:
pomidor
cytryna
2 łyżki oliwek nadziewanych paprykg
natka pietruszki

Wykonanie:

Karpia sprawić, opłukać, osuszyć, pokroić w dzwonka, skropić sokiem z cytryny, posolić i odstawić na 30 minut. Dzwonka karpia ułożyć w płaskim, szerokim rondlu, dodać liść laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu. Zalać zimnym wywarem warzywnym, zagotować i gotować na wolnym ogniu do miękkości przez około 20 minut, uważając, aby ryba się nie rozpadła. Ostrożnie wyjąć łyżką ce-dzakową, ostudzić, usunąć ości. Miąższ bułki zmiksować z kremówką. Miękkie masło utrzeć na puszystą masę, wymieszać z chrzanem i bułką zmiksowaną z kremówką. Ostudzone dzwonka napełnić farszem, ułożyć na półmisku. Wywarz gotowania ryby przecedzić, zagotować i rozpuścić w nim żelatynę. Gdy galareta zacznie tężeć, zalać nią ułożone na półmisku dzwonka. Odstawić do zastudzenia. Udekorować cząstkami pomidora i cytryny oraz plasterkami oliwek i listkami natki pietruszki.

Zupa grzybowa z łazankami

Składniki:

100 g suszonych grzybów
marchew, pietruszka, kawałek selera,
1 cebula
liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz
łyżki masła, łyżka mąki
200 g śmietany kremówki
pół cytryny, I łyżka posiekanej natki pietruszki
250 g makaronu łazanki

Wykonanie:


Suszone grzyby dokładnie umyć, zalać 1,5 l ciepłej przegotowanej wody, odstawić na 2 godziny, a następnie ugotować do miękkości w wodzie, w której się moczyły. Warzywa obrać, opłukać, pokroić w kostkę i dodać do miękkich grzybów. Do zupy włożyć przyprawy i gotować razem jeszcze 30 minut. Wywar przecedzić. Grzyby pokroić w cienkie paseczki i włożyć z powrotem do wywaru. Na patelni roztopić masło, oprószyć mąką, zasmażyć na biało i dodać do zupy. Zupę ponownie zagotować. Na koniec doprawić śmietaną, sokiem cytrynowym i ewentualnie solą. Posypać pietruszką. Podawać z dodatkiem łazanek ugotowanych według przepisu na opakowaniu.

Kapusta z grzybami

Składniki:

50 g suszonych podgrzybków
50 g suszonych śliwek z pestkami (polskich)
1 kg kiszonej kapusty
3 - 4 ząbki czosnku
kostka bulionu warzywnego
2-3 liście laurowe
po kilka ziaren ziela angielskiego, jagód jałowca i czarnego pieprzu
250 g grzybów leśnych mrożonych lub pieczarek
2 cebule
4 - 5 łyżek oliwy

Wykonanie:

Suszone grzyby oraz suszone śliwki oddzielnie umyć, włożyć do miseczek i zalać letnią przegotowaną wodą tak, aby były tylko przykryte. Odstawić na kilka godzin. Następnie grzyby pokroić na paseczki, a śliwki na połówki, usuwając przy tym pestki. Płyn z moczenia grzybów i śliwek zachować. Kapustę kiszoną poszatkować, włożyć do garnka razem z suszonymi grzybami oraz śliwkami. Wlać wodę z moczenia grzybów i śliwek. Włożyć obrane i przekrojone na pół ząbki czosnku, pokruszoną kostkę bulionową, liście laurowe, ziele angiel skie, jagody jałowca oraz czarny pieprz. Grzyby pokroić i podsmażyć na oliwie razem z obraną i posiekaną grubo cebulą. Dodać do gotującej się kapusty. Wymieszać, zagotować i gotować na wolnym ogniu przez około 1 godzinę. W czasie gotowania kapustę często mieszać i w razie potrzeby podlewać wodą, uważając, aby się nie przypaliła. Najlepiej smakuje odgrzewana następnego dnia po przyrządzeniu.

niedziela, 7 grudnia 2008

Schab z morelami

Składniki:
1,2 kg schabu bez kości
3 dag suszonych moreli
2 łyżki masła
sól, pieprz

Wykonanie:
Suszone morele dokładnie umyć w ciepłej wodzie, włożyć do miski, zalać alkoholem, odstawić pod przykryciem do napęcznienia. Mięso umyć, osuszyć, natrzeć pokruszonym rozmarynem, solą oraz pieprzem. Ostrym i cienkim nożem zrobić w mięsie wzdłuż włókien, mniej więcej pośrodku kawałka schabu otwór. schabu, otwór. Włożyć morele w mięsie. Schab obwiązać nicią kuchenną, aby zachował ładny, owalny kształt przekroju. Na patelni rozgrzać masło i obsmażyć schab ze wszystkich stron. Mięso przełożyć do brytfanny. Polać tłuszczem ze smażenia i wlać około 10 ml wody. Przykryć i piec 1 godz. 40 min. w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni. Pod koniec pieczenia zdjąć przykrywkę i dopiec mięso tak, aby ładnie się zrumieniło. W trak­cie pieczenia często polewać mięso powstałym sosem. Z upieczonego mięsa usunąć nici. Ułożyć pieczeń na półmiski, udekorować paseczkami 2-3 odłożonych moreli oraz igiełkami rozmarynu. Pokroić w plastry. Podawać z pieczonymi ziemniakami, ry­żem na sypko lub kluskami francuskimi.

Spaghetti z sosem tuńczykowym

Składniki:
400 g spaghetti
pół szklanki gęstego jogurtu naturalnego (albo kwaśnej śmietany)
2-3 łyżki keczupu
1-2 łyżki sosu sojowego
sok z I cytryny
1-2 ząbki czosnku
mielona papryka
sól, pieprz
1 puszka tuńczyka w sosie własnym
200 g pomidorków czereśniowych
1 zielona papryka
1 zioła prowansalskie (bazylia, szałwia, tymianek, rozmaryn)

Wykonanie:
Makaron ugotować zgodnie z przepisem na opakowaniu. W tym czasie wymieszać jogurt z keczupem, sosem sojo­wym i sokiem wyciśniętym z cytryny. Doprawić przeciśniętym przez praskę czosnkiem, mieloną papryką, solą i pieprzem. Dodać tuńczyka z puszki wraz z zalewą i wy­mieszać. Pomidory umyć, przekroić na połówki. Paprykę oczyścić z pestek, pokroić na cienkie paseczki, sparzyć wrzątkiem z odcedzanego makaronu, osaczyć. Makaron włożyć do sosu, dodać paprykę i pomidory. Lekko wymieszać, posypać świeżymi ziołami.

Kokardki z sosem curry

Wykonanie:
400 g makaronu kokardki
1-2 czerwone papryki
2-3 szalotki lub dymki
1-2 ząbki czosnku
100 g chudego wędzonego boczku
2 łyżki oliwy
pól szklanki śmietany do zup
1 łyżeczka łagodnej przyprawy curry
1 łyżeczka startego kłącza imbiru
sól, pieprz
2 łyżki posiekanego szczypiorku

Przygotowanie:
Makaron ugotować zgodnie z przepisem na opakowa­niu, W tym czasie oczyszczoną z pestek paprykę, obra­ną cebulę i czosnek oraz boczek pokroić w kostkę. Roz­grzać 2 łyżki oliwy i podsmażyć rozdrobnione składniki. Śmietanę wymieszać z curry, startym imbirem, solą oraz pieprzem. Wlać do podsmażonych składników i raz za­gotować. Makaron odcedzić, włożyć do sosu, wymie­szać, posypać posiekaną zieleniną.

Rurki z sosem pomidorowym i rukolą

Składniki:
400 g makaronu rurki (np. penne)
1-2 cebul
1-2 ząbki czosnku
1 papryczka chili
2-3 łyżki oliwy
1 puszka pomidorów bez skórki
1 kostka bulionu warzywnego
1 opakowanie rukoli (200g)
sól, pieprz


Wykonanie:
Makaron ugotować zgodnie z przepisem podanym na opakowaniu. W tym czasie obraną cebulę, czosnek i oczyszczoną z pestek chili drobno posiekać, podsmażyć na oliwie. Dodać pomidory z puszki zmiksowane wraz z zalewą. Wkruszyć kostkę bulionową, zagotować. Do sosu włożyć odcedzony makaron, wymieszać, posypać rukolą.