piątek, 21 listopada 2008

Kapusta gotowana

Składniki:

1 główka kapusty
1 łyżka masła
1 cebula
2 marchewki
sól, kwasek cytrynowy,kminek, pieprz, wegeta
koperek zielony
1 łyżka mąki
śmietana

Wykonanie:
Kapustę zszatkować, obgotować ok. 10 min. Udusić na maśle posiekaną marchewkę z cebulą. Dodać do kapusty. Doprawić solą, kwaskiem cytrynowym kminkiem, pieprzem, wegetą dusić.Pod koniec duszenia dodać koper, zagęścić łyżką mąki (i śmietaną do kapusty młodej).

Przepis Pani Beaty

sobota, 15 listopada 2008

Parówki w drożdżowym cieście

Składniki:

3 szklanki mąki
sól ziołowa
1/2 kostki masła
1 duże jajko
około 1/2 szklanki mleka
pół kostki drożdży (50 g)
2 łyżki cukru i 500 g parówek
1 żółtko
kolorowy pieprz

Wykonanie:

Mąkę przesiać ze sporą szczyptą soli ziołowej. Obłożyć pokrojonym na plasterki niezbyt twardym masłem i razem posiekać. Dodać jajo i ciepłe mleko rozmieszane z drożdżami oraz cukrem. Ciasto wyrobić, odstawić do wyrośnięcia. Rozwałkować na grubość 1 cm, pokroić na długie paski. Parówki obrać z osłonek, zawinąć w paski ciasta drożdżowego. Ułożyć na wyłożonej pergaminem blasze. Posmarować żółtkiem i posypać kolorowym pieprzem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C. Upiec na rumiano przez około 10 - 15 minut.

Pieczone pierożki z trzema serami

Składniki (na 20 sztuk):

400 g mąki
sól
1 50 g drożdży
1 łyżka cukru
6 łyżek oliwy
farsz:
1 cebula
2-3 ząbki czosnku
2 łyżki oleju
300 g miękkiej fety
100 g mozzarelli
50 g startego parmezanu oregano, tymianek, bazylia
sól, pieprz

Wykonanie:

Przesiać mąkę ze szczyptą soli do dużej miski. Do zagłębienia w mące wsypać pokruszone drożdże oraz 1 łyżkę cukru. Dolać szklankę letniej wody, przykryć i odstawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Gdy rozczyn podwoi swoją objętość, wyrobić gładkie ciasto, dodając pod koniec 3 łyżki oliwy. Ponownie ciasto odstawić do wyrośnięcia. Przygotować nadzienie. Cebulę i czosnek obrać, posiekać, zeszklić na oleju. Dodać fetę, startą mozzarellę oraz parmezan. Przyprawić ziołami, solą i pieprzem. Ciasto drożdżowe cienko rozwałkować na stolnicy oproszonej mąką. Wykroić krążki o średnicy około 10 cm, ułożyć po łyżce farszu. Brzegi ciasta posmarować wodą i mocno zlepić, formując duże pierogi. Ułożyć na wyłożonej pergaminem blasze. Posmarować pozostałą oliwą. Włożyć do piekarnika o temp. 180°C i piec na złoto około 25 minut.

Focaccia z oliwkami, cebulą i rozmarynem

Składniki:

500 g mąki
sól
50 g drożdży
10 łyżek oliwy
3-4 ząbki czosnku
2 małe cebule
100 g czarnych marynowanych oliwek bez pestek
5 - 6 gałązek świeżego rozmarynu

Wykonanie:
W misce wymieszać przesianą mąkę ze szczyptą soli. Drożdże rozpuście w połowie szklanki letniej wody, wlać do mąki. Dodać 6 łyżek oliwy i wszystko razem starannie zagnieść. Odstawić do wyrośnięcia. Następnie dodać obrany i posiekany czosnek i ponownie wyrobić ciasto. Ciasto rozwałkować na placek o grubości około 1 cm, ułożyć na natłuszczonej i oproszonej mąką blasze. Na wierzchu rozłożyć pokrojoną na pierścienie cebulę oraz oliwki i lekko wcisnąć je do środka. Posypać igiełkami rozmarynu oderwanymi z gałązek. Wierzch posmarować resztą oliwy. Odstawić ponownie do wyrośnięcia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st. C i piec około 25 - 30 minut. Wystudzić, pokroić na kawałki.

INFO

Focaccia - potrawa kuchni włoskiej, jest to rodzaj pieczywa, będącego podstawą pizzy (bez sera i sosu pomidorowego - samo ciasto). Każdy region Włoch może się pochwalić inną odmianą focaccia, od suchego, polanego oliwą ciasta do pulchnego z suszonymi pomidorami i oliwkami. Zazwyczaj podawane na ciepło.
Focaccia podawane jest przed posiłkiem dla zaspokojenia pierwszego głodu oraz do innych potraw jako dodatek.

(źródło info: Wikipedia)

Sos do mięs a la Starvin' Marvin

Składniki:

1 średnia cebula (albo 2 małe)
2 średnie jabłka (albo 3 mniejsze
1/2 kostki rosołowej
ząbek czosnku
trochę mąki, pieprz, sól.

Wykonanie:
Posiekać cebulkę dość drobno, zeszklić. Obrać jabłka ze skórki, usunąć środki, pokroić w dość drobną kostkę. Wrzucić do zeszklonej cebulki.Odczekać parę minut aż jabłka puszczą nieco soku. Dolać ok szklankę wrzątku i wrzucić pół kostki rosołowej. Przykryć pokrywką (albo pokryć przykrywką jak kto woli ) i dusić ok. 15 minut, uzupełniając płyny jeśli trzeba (cała woda nie ma prawa zniknąć). W międzyczasie zawsze dodaję zmiażdżony ząbek czosnku, ale jak ktoś nie lubi to ma prawo nie dać... Podczas duszenia masa jabłkowa (jabłeczna) powinna się rozpaść; im drobniej posiekaliśmy jabłka tym szybciej to się stanie... Jakby się za wolno rozpadała można jej w tym pomóc widelcem, nie jest to zabronione. Na koniec: - zagęścić przy pomocy mąki - posolić, (chyba że ktoś solił już wcześniej) - popieprzyć (ja zawsze daje tu duuużo pieprzu, ale nie każdy lubi pikantnie).

Złowione na:
Czarna oliwka

Rolada biszkoptowa z makiem

Składniki:

4 białka
100 g cukru
1 łyżka cukru waniliowego
8 żółtek
100 g mąki pszennej
50 g mąki ziemniaczanej
masa makowa:
250 g maku
50 g rodzynków
1 kieliszek rumu (50 ml)
100 g orzechów włoskich
150 g cukru
2 łyżki miodu
1 łyżka kakao
ok. 1/4 szklanki słodkiej śmietanki
2-3 łyżki powideł śliwkowych
50 g masła
1 łyżeczka skórki startej z pomarańczy
do dekoracji:
lukier, srebrna cukrowa posypka

Wykonanie:


Białka ubić na sztywną pianę, dosypując pod koniec ubijania cukier i cukier waniliowy. Dodać żółtka, po czym delikatnie wymieszać z przesianą mąką pszenną i mąką ziemniaczaną. Ciasto wylać na blachę wyłożoną pergaminem i równomiernie rozprowadzić na prostokąt grubości ok. 1 cm. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°C i piec 10 minut na jasnozłoty kolor. Upieczony biszkopt od razu wyjąć z piekarnika, aby się nie wysuszył, bo wówczas będzie się łamał przy zwijaniu rolady. Przełożyć na posypaną 2 łyżkami cukru pudru ściereczkę, usunąć pergamin i przykryć drugą wilgotną ściereczką. Mak opłukać, zalać wodą i gotować na małym ogniu 30 minut. Rodzynki umyć, skropić rumem, odstawa do napęcznienia. Miękki mak odcedzić, ostudzić i trzykrotnie zemleć w maszynce razem z orzechami włoskimi. Zmiksować z cukrem, miodem, kakao, powidłami oraz kilkoma łyżkami śmietanki na jednolitą masę. Na patelni rozgrzać masło, włożyć masę makową i mieszając smażyć kilka minut Dodać lat rodzynki, wymieszać, ostudzić. Z biszkoptowego blatu zdjąć wilgotną ściereczkę, posmarować masą makową. Zwinąć roladę przy pomocy znajdującej się pod spodem ściereczki. Roladę zawinąć w folię i włożyć na godzinę do lodówki. Ozdobić lukrem i cukrową posypką.

Przekładaniec tygrysek

Składniki:

30 g drożdży
100 g cukru
3/4 szklanki mleka
300 g mąki
szczypta szafranu
1 jajko
1 żółtko
skórka starta z cytryny
sól
100 g masła nadzienie:
300 g maku
200 g cukru
50 g masła
2-3 łyżki miodu
200 g posiekanych bakalii i orzechów
1 białko
do dekoracji:
lukier, kandyzowane owoce

Wykonanie:

Drożdże rozetrzeć z łyżeczką cukru, ciepłym mlekiem i kilkoma łyżkami mąki. Rozczyn odstawić w ciepłym miejscu, aby podwoił i swoją objojętość. Szafran namoczyć w kilku łyżkach wody. Resztę mąki przesiać do miski. Dodać wyrośnięty rozczyn, żółtko i jajko utarte z cukrem, skórkę cytrynową oraz szafran i szczyptę soli. Wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Pod koniec wyrabiania wlać roztopione i ostudzone masło. Ciasto przykryć, odstawić do wyrośnięcia. Mak opłukać, zalać wrzątkiem, gotować na malutkim ogniu przez 30 minut, osaczyć, zemleć 3 razy w maszynce. Dodać cukier, roztopione masło, miód oraz bakalie. Na koniec wymieszać z pianą z białka. Podłużną foremkę natłuścić, oprószyć mąką. Wyrośnięte ciasto ponownie zagnieść, rozwałkować na prostokąt o grubości 1 cm, pokroić na paski o długości i szerokości przygotowanej foremki. Paski ciasta ułożyć w foremce przekładając je masą makową. Ciasto ponownie odstawić do wyrośnięcia. Piec w piekarniku o temp. 180°C ok. 45 - 50 minut. Wyjąć z foremki, polukrować i posypać posiekanymi kandyzowanymi owocami.

Ciasto makowe z jabłkami

Składniki:

kruchy spód:
300 g mąki
200 g masła
100 g cukru
4-5 tyżek zimnej wody
masa makowa:
300 g maku
mleko do zalania maku
250 g masła
2 szklanki cukru (450 g)
1 torebka cukru waniliowego
8 jajek
10 łyżek kaszy manny
żeczki proszku do pieczenia
100 g zmielonych orzechów
50 g rodzynków
skórka pomarańczowa
2 krople olejku migdałowego
6 dużych jabłek
lukier
2 łyżki posiekanej smażonej skórki pomarańczowej płatki migdałowe
rajskie jabłuszka

Wykonanie:


Składniki kruchego ciasta posiekać, szybko zagnieść, zawinąć w folię i schłodzić w lodówce (30 minut). Mak opłukać w zimnej wodzie i zalać mlekiem tak, aby był tylko przykryty, Ugotować do miękkości przez 30 minut na małym ogniu, odsączyć, ostudzić zemleć 2 razy razy w maszynce. Miękkie masło utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę, dodając kolejno żółtka. Do masy maślanej dodać po łyżce zmielony mak, kaszę mannę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, zmielone orzechy, rodzynki, skórkę pomarańczową oraz olejek migdałowy. Następnie dodać obrane i pokrojone w małą kostkę jabłka. Masę połączć z ubitymi na sztywną pianę białkami. Dużą tortownicę lub formę w kształcie gwiazdy wyłożyć kruchym ciastem, nakłuć widelcem, podpiec na złoto w piekarniku nagrzanym do 200°C. Na kruchym spodzie rozłożyć masę makową. Piec ciasto w 180°C przez około 50 minut. Ostudzić, wyjąć z formy, polukrować, posypać płatkami migdałowymi i udekorować rajskimi jabłuszkami i skórką pomarańczową. Piec około 80 minut, podlewając wodą.

sobota, 8 listopada 2008

Zrazy zawijane staropolskie

Składniki:

5- 6 suszonych grzybów
600g wołowiny (zrazówki lub pierwszej krzyżowej)
sól, pieprz
1 kiszony ogórek
1 cebula
2 łyżki musztardy
100 g boczku wędzonego
pół szklanki śmietany 12 %
2-3 łyżki oleju

Wykonanie:

Suszone grzyby namoczyć w szklance wody, ugotować do miękkości. Mięso pokroić w poprzek włókien na 4 plastry, rozbić, oprószyć solą i pieprzem. Ogórek i 2 ugotowane grzyby pokroić na paseczki. Cebulę obrać, pokroić w piórka. Plastry mięsa rozłożyć płasko na desce, posmarować z jednej strony musztardą. Obłożyć plasterkami boczku, paskami i ogórka i grzybów oraz piórkami cebuli. Zwinąć ciasno roladki. Spiąć wykałaczkami lub obwiązać bawełnianą nicią. Rozgrzać olej, zrazy obsmażyć ze wszystkich stron na rumiano. Dodać grzyby z wywarem, wlać śmietanę, zamieszać. Doprawić solą i pieprzem. Dusić na wolnym ogniu pod przykryciem ok. 40 minut. Zrazy wyjąć, ułożyć na talerzach, usunąć szpilki lub nici, polać sosem grzybowym. Podawać ż kaszą gryczaną.

Zrazy z suszonymi owocami

Składniki:

4 suszone śliwki bez pestek i suszone morele
1 szklanka białego wytrawnego wina
600 g wołowiny (zrazówki lub pierwszej krzyżowej)
sól, pieprz i zioła prowansalskie
4 plastry wędzonej szynki
2-3łyżki mąki
2 łyżki oleju
3 - 4 szalotki
pół szklanki bulionu warzywnego (z kostki)
100 ml śmietany

Wykonanie:

Suszone owoce umyć, zalać winem, odstawić na 1 - 2 godziny do namoczenia. Mięso pokroić na 4 plastry, rozbić, posypać solą, pieprzem i ziołami. Na każdym plastrze mięsa ułożyć plaster szynki oraz po śliwce i moreli. Zwinąć zrazy, spiąć wykałaczkami, oprószyć mąką. Obsmażyć na rumiano na oleju. Podlać pozostałym z moczenia owoców winem. Dodać obrane i posiekane szalotki oraz bulion warzywny. Dusić pod przykryciem na wolnym ogniu do miękkości przez około 45 minut. Zrazy wyjąć, usunąć wykałaczki, ułożyć na talerzu. Sos zmiksować, wymieszać ze śmietaną, doprawić do smaku, podgrzać i polać nim zrazy.

Zrazy zawijane

Składniki:

600 g wołowiny (zrazówki lub pierwszej krzyżowej)
po pół strąka kolorowej papryki
1 cebula
4-5 pieczarek
sok z cytryny
2 -3 łyżki mąki
2 łyżki oleju
1 kieliszek czerwonego wytrawnego wina 9
1 szklanka bulionu wołowego (z kostki)
7 - 2 ząbki czosnku
7 łyżeczka koncentratu pomidorowego
tymianek, rozmaryn
słodka i ostra mielona papryka
łyżki kremówki
sól, pieprz

Wykonanie:

Mięso pokroić na 4 plastry, rozbić, oprószyć solą i pieprzem. Paprykę pokroić w paski. Cebulę obrać, pokroić w piórka. Pieczarki pokroić na plasterki, skropić sokiem z cytryny. Na plastrach mięsa ułożyć pokrojone składniki. Zwinąć zrazy, obwiązać nicią, obtoczyć w mące i obsmażyć na oleju. Przełożyć do rondla. Wlać wino oraz bulion. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, koncentrat pomidorowy oraz po sporej szczypcie ziół oraz słodkiej i ostrej mielonej papryki. Dusić pod przykryciem na wolnym ogniu przez około 45 minut, aż będą miękkie. Po koniec do sosu dodać kremówkę. Podawać z makaronem lub kluseczkami kładzionymi.

poniedziałek, 3 listopada 2008

Żeberka w piwie

Składniki:

800 g żeberek wieprzowych
sól pieprz
4 łyżki olejuj
2 szklanki jasnego piwa
50 g moreli suszonych
2-3 winne jabłka
sok z cytryny
200 g cebulek perłowych
2 łyżki musztardy miodowej
2-3 łyżki miodu

Wykonanie:

Żeberka pokroić na porcje, natrzeć solą, pieprzem i kminkiem. W brytfannie rozgrzać dwie łyżki oleju i obsmażyć na rumiano żeberka. Podlać jedną szklanką piwa. Dusić pod przykryciem na małym ogniu przez 30 minut. Morele przekroić na połówki, zalać drugą szklanką piwa, odstawić do namoczenia. Jabłka pokro-,ić na cząstki, wyciąć gniazda nasienne, skropić sokiem cytrynowym. Cebulki perłowe obrać, opłukać. Na patelni rozgrzać resztę oleju, podsmażyć cebulki oraz cząstki jabłek. Żeberka posmarować miodową musztardą wymieszaną z miodem. Obłożyć wokół jabłkami, cebulkami oraz morelami i również posmarować musztardą z miodem. Wlać resztę piwa. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°C i zapiekać pod przykryciem przez 30 minut.

Żeberka w imbirowym sosie

Składniki:

800 g żeberek wieprzowych
liść laurowy
duża cebula
2 winne jabłka
4- 5 cm kawałek imbiru
1 łyżka brązowego cukru
curry, chili, pieprz
sok z dużej pomarańczy
sok z polowy cytryny
jasny sos sojowy
sól
2 łyżki oleju

Wykonanie:

Żeberka pokroić na porcje, włożyć do osobnego wrzątku z liściem laurowym, ugotować pod przykryciem do miękkości. Cebulę, jabłko oraz imbir obrać, posiekać, zeszklić na oleju. Posypać cukrem, chili, pieprzem i curry. Wymieszać i smażyć razem przez minutę. Wlać jedną szklankę wrzątku, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem przez około 8-10 minut. Zmiksować z sokiem pomarańczowym i cytrynowym. Doprawić sosem sojowym. Do sosu a włożyć osaczone żeberka, wymieszać i dusić na wolnym ogniu pod przykryciem przez 10-15 minut.

Żeberka musztardowe

Składniki:

800 g żeberek wieprzowych
4- 5 łyżek musztardy z ziarnami gorczycy
po 2 łyżki sosu sojowego, octu winnego, płynnego miodu, wódki i oleju
1 łyżka mąki ziemniaczanej
2- 3 ząbki czosnku
sól, pieprz
2 łyżki oleju
1 szklanka bulionu warzywnego (z kostki)
1 cebula
1 papryka
2 łodygi selera naciowego
natka pietruszki

Wykonanie:

Żeberka umyć, osuszyć, pokroić na kawałki z dwiema kostkami. Przygotować marynatę, mieszając w miseczce musztardę z sosem sojowym, octem winnym, olejem, miodem i wódką. Do marynaty dodać mąkę ziemniaczaną, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz szczyptę soli i pieprzu. Żeberka posmarować przygotowaną marynatą, przykryć i odstawić w chłodne miejsce na co najmniej godzinę. W czasie marynowania żeberka obrócić, aby równomiernie pokryły się marynatą. W rondlu rozgrzać olej, włożyć zamarynowane żeberka i usmażyć z obu stron na brązowo. Dolać bulion, posiekaną cebulę, pokrojoną w kostkę paprykę oraz seler naciowy. Wlać resztę marynaty i dusić pod przykryciem na wolnym ogniu do miękkości przez około 30 minut. Posypać natką pietruszki.

Schab z sosem grzybowym


Składniki:

1 kg schabu środkowego,
100 ml oleju,
100 g mąki,
sól, pieprz.

Sałata:

1 główka sałaty lodowej lub mieszanka różnych sałat, 50 ml oliwy,
25 ml soku z cytryny,
pół łyżeczki musztardy, pół łyżeczki cukru, sól.

Sos:

500 g pieczarek lub boczniaków,
100 ml wywaru,
30 g masła,
30 g mąki,
1 cebula,
150 ml śmietany 30%, 1 łyżka posiekanej natki pietruszki, sól, pieprz

Wykonanie:

Mięso dzielimy na kotlety. Zbijamy je delikatnie tłuczkiem, przyprawiamy solą i pieprzem, a następnie odstawiamy w chłodne miejsce. Grzyby czyścimy, myjemy i kroimy na kawałki. Cebulę obieramy i kroimy w ósemki. Zalewamy grzyby i cebulę wywarem, gotujemy, aż do miękkości. Wywar przecedzamy i studzimy. Grzyby siekamy. Z mąki i masła robimy białą zasmażkę, dodajemy jednym płynnym ruchem ostudzony wywar grzybowy, gotujemy, ciągle mieszając. Gdy sos zgęstnieje dodajemy posiekane grzyby, śmietanę, pietruszkę oraz przyprawy. Dokładnie mieszamy. Mięso panierujemy w mące, następnie smażymy na rumiano na rozgrzanym oleju. Mięso przekładamy do rondla z sosem i razem kilka minut dusimy. Sałatę rwiemy palcami na mniejsze kawałki. Łączymy ze sobą oliwę, sok z cytryny, musztardę, przyprawy i tak powstałym sosem zalewamy sałatę. Mieszamy. Potrawę serwujemy z ziemniakami lub ryżem. Na deser polecam kiść winogron lub gruszkę.Smacznego!

sobota, 1 listopada 2008

Pierogi nadziewane kaszanką

Złowione na: Ugotuj to
Składniki:

  • Ciasto: 200 g mąki pszennej
  • 50 g żytniej
  • 30 g drożdży
  • 3 łyżki oliwy
  • po 1/2 łyżeczki cukru
  • soli i majeranku
    Nadzienie: 
  • 200 g kaszanki
  • 2 duże cebule
  • 4 wątróbki z drobiu
  • 1 duże kwaśne jabłko
  • łyżeczka pieprzu
  • po 1/2 łyżeczki soli i majeranku oliwa.

Wykonanie:

Składniki na ciasto wymieszać, dodawać powoli letnią wodę do uzyskania zwartej kuli. Chwilę wyrabiać, posypać mąką, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Kaszankę rozdrobnić widelcem. Na oliwie usmażyć wątróbki i pokroić w kostkę. Na tej samej oliwie zeszklić piórka cebuli. Z jabłka usunąć gniazda i bez obierania pokroić w kostkę. Składniki nadzienia wymieszać, doprawić. Kiedy ciasto podwoi objętość, wałkować na stolnicy posypanej mąką na grubość 3 mm i wykrawać krążki o średnicy 15 cm. Pierogi ułożyć na blasze, nakłuć w kilku miejscach, posmarować rozmąconym jajem i piec ok. 20 minut w temp. 200 st. C.

Przysmak rybacki

Składniki:

1/2 ryby słodkowodnej (płoć, okoń, leszcz, karaś), 
20 dag sera szwajcarskiego, 
1 szklanka mąki, 
1 jajko, 1/2 szklanki śmietany, 
sól, pieprz,
papryka, olej do smażenia.

Wykonanie:

Rybę sprawić, opłukać, natrzeć solą i pozostawić na kilkanaście minut w lodówce. Włożyć do gorącej wody. Gotować na małym ogniu pod przykryciem przez 20-25 minut. Wyjąć odsączyć na sicie lub przetaku. Usunąć ości i przekręcić rybę przez maszynkę do mięsa. Do masy rybnej dodać starty na tarce do ziemniaków ser, jajko, mąkę i śmietanę. Przyprawić do smaku solą i pieprzem i ewentualnie papryką. Wymieszać dokładnie. Jeśli ciasto jest zbyt rzadkie dodać jeszcze mąki. Formować z ciasta małe placuszki. Piec w większej ilości bardzo gorącego oleju, tak jak racuchy. Podawać jako gorącą przystawkę z kapustą kiszoną lub z surówkami warzywnymi.

(propozycja pana Jerzego z Nieszawy)

Kotlety z jaj

Składniki:

8 jaj ugotowanych na twardo, 
2 jaja surowe, 
2 czerstwe bułki, 
10 dag kiełbasy serdelowej lub serdelków, 
15 dag twardego żółtego sera, 
sól, pieprz, 4 łyżki posiekanej natki pietruszki, 
5 łyżek tartej bułki do panierowania, 
masło do smażenia, 
2 szklanki mleka.

Wykonanie:

Jajka ugotować, włożyć do zimnej wody, ostudzić, obrać ze skorupek. Bułki namoczyć w mleku, odcisnąć. Jajka i bułki przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa. Kiełbasę pokrajać w cienkie paseczki, ser utrzeć na tarce do ziemniaków, natkę pietruszki umyć, osączyć i drobno posiekać. Wszystkie składniki połączyć ze sobą, wyrabiać masę i doprawić do smaku solą i pieprzem, wbić dwa surowe jajka. Z przygotowanej masy formować kotleciki, panierować je w tartej bułce i smażyć w rozgrzanym maśle. Podawać z ziemniakami puree i surówkami z warzyw.

(przepis pana Franciszka z Łodzi)

Babka (tort) ziemniaczano-fasolowa

Składniki:

10 ziemniaków, 
40 dag fasoli, 
2 jajka, 
1 cebula, 
15 dag kiełbasy, 
15 dag boczku wędzonego, 
15 dag słoniny,
 pieprz, sól, 
2 łyżki smalcu.

Wykonanie:

Fasolę opłukać, zalać w rondelku przegotowaną letnią wodą, dodać sól, zagotować i odstawić z ognia. Po upływie 2 godzin ponownie zagotować i ugotować do miękkości na słabym ogniu, Odcedzić, wystudzić i przepuścić przez maszynkę. Ziemniaki obrać, umyć, zetrzeć na tarce do ziemniaków. Do startych surowych ziemniaków dodać przemieloną fasolę, pokrajane w drobną kostkę: słoninę, boczek i kiełbasę, wymieszać dodając 2 jajka. Cebulę drobno posiekać, zrumienić na tłuszczu, dodać do masy fasolowo-ziemniaczanej.
Przyprawić wszystko pieprzem i solą. Wysmarować blaszkę smalcem i wlać do niej masę ziemniaczaną. Zapiekać w piekarniku, aż na babce utworzy się rumiana skórka. Wspaniała z wiejską śmietaną, kiszoną kapustą, żurawinami lub borówkami. Następnego dnia można krajać na plastry o grubości 2 cm i odsmażać.

(propozycja pana Jerzego z Nieszawy)

Ziemniaczane paluszki

Składniki:

1 kg ziemniaków, 
2 jajka, 
20 dag mąki, 
sól, majeranek,   gałka   muszkatołowa,  
tłuszcz  do smażenia, 
5 łyżek żółtego tartego sera.

Wykonanie:

Ziemniaki obrać, umyć, ugotować, wystudzić, przepuścić przez maszynkę do mięsa, dodać jajka, mąkę, przyprawy, sól. Wszystkie składniki dobrze wymieszać. Szybko wyrabiać. Z powstałego ciasta formować wałeczek grubości około 1 cm, krajać go na kawałki długości około 8 cm i piec jak pączki, w dość dużej ilości, dobrze nagrzanego tłuszczu. Podawać gorące posypane żółtym, tartym serem. 
Od autorów:
Tak przyrządzone paluszki ziemniaczane smażone (nie pieczone) na maśle, podawane z wiórkami świeżego masła, jedliśmy. Bardzo smaczne. Nasze zamiast majeranku i gałki muszkatołowej były z dodatkiem posiekanej natki pietruszki. Na tę ilość składników należy jej wziąć 4 łyżki.

(przepis pani Edyty z Wałbrzycha)


Kotlety z kalafiora

Składniki:

2 duże kalafiory, 
3 jaja, 
2 suche kajzerki, 
1 szklanka mleka, 
1 cebula, 
sól, pieprz, cukier, 
tłuszcz do smażenia (smalec, olej, masło), 
5 łyżek tartej bułki.

Wykonanie:

Kalafiory namoczyć na 1 /2 godziny w wodzie z dodatkiem octu. aby w ten sposób, jeśli są, usunąć liszki, opłukać, włożyć do osolonej i lekko ocukrzonej, wrzącej wody i ugotować. Wyjąć z wody, osaczyć na przetaku lub sitku, rozetrzeć na jednolitą masę. Wbić do niej żółtka, włożyć namoczone w mleku, odciśnięte i przepuszczone przez maszynkę do mięsa kajzerki oraz lekko podsmażoną posiekaną cebulę. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Ubić białko na pianę, dodać do masy i wyrobić. Formować z masy nieduże kotleciki, panierować w tartej bułce i smażyć, na rozgrzanym tłuszczu.

(przepis pani Bożeny z Bytomia)

Jajecznica z fasolką szparagową

Składniki:

10 jaj, 
1 kg fasolki szparagowej, 
15 dag masła (margaryny, masła roślinnego), 
sól, pieprz, cukier, 
3 łyżki posiekanej zielonej pietruszki.

Wykonanie:

Fasolkę opłukać, pokrajać ukośnie'na około 4 cm kawałki, zalać niewielką ilością wrzącej wody, ocukrzyć, gotować na silnym ogniu pod przykryciem. Ugotowaną fasolkę odcedzić, osaczyć, wyłożyć do rondelka. Roztopić na patelni tłuszcz i zalać nim fasolkę. Jajka wybić do miseczki, roztrzepać widelcem, doprawić solą i pieprzem do smaku, włożyć posiekaną pietruszkę. Masą jajeczną zalać fasolkę, wymieszać wstawić do rozgrzanego piekarnika i zapiec. Podawać z pieczywem.

(przepis pana Władysława z Warszawy)

Zapiekanka jajeczna

Składniki:

8 jaj, 
40 dag mięsa (wołowe, wieprzowe, cielęce), 
1 duża cebula, 
7-8 łyżek tłuszczu (smalec, margaryna),
pieprz, sól, 
4 łyżki posiekanej zielonej pietruszki.

Wykonanie:

Mięso oddzielić od kości, opłukać, osaczyć, obrać z błon, pokrajać na kawałki. Cebulę obrać, opłukać. Mięso i cebulę przepuścić przez maszynkę. Do mięsa dodać sól, pieprz i trochę wody. Usmażyć na patelni na rozgrzanym tłuszczu. Wyłożyć do rondelka. Jajka rozbić widelcem w miseczce, dodać posiekaną drobno pietruszkę. Masę jajeczną zalać usmażone mięso, wymieszać, wstawić do nagrzanego piekarnika i zapiec. Podawać z kromkami ciemnego pieczywa. Zapiekankę można potraktować jako danie obiadowe. Wówczas podawać z ziemniakami puree i surówkami z warzyw.

(przepis pana Jana z Białegostoku)

Grzyby świeże duszone z ziemniakami

Składniki:

30 dag świeżych grzybów, 
1 kg ziemniaków, 
2 cebu!e, 
15 dag smalcu, 
1 łyżeczka mąki, 
2 łyżki przecieru pomidorowego, 
2 listki bobkowe, sól, pieprz.

Wykonanie:

Grzyby świeże oczyścić, umyć, ugotować w osolonej wodzie z dodatkiem listków bobkowych. Ziemniaki obrać, opłukać, pokrajać na dość grube plastry i usmażyć na półmiękko. Z wywaru grzybowego, cebuli i przecieru pomidorowego przyrządzić sos: cebulę obrać, opłukać, drobno posiekać, zeszklić na gorącym tłuszczu, oprószyć mąką i zarumienić, dodać wywar z grzybów (około 3/4 szklanki) wymieszać z przecierem pomidorowym, zagotować, przyprawić do smaku , solą i pieprzem. Ziemniaki i grzyby ułożyć warstwami w żaroodpornym naczyniu, zalać sosem i udusić.

(przepis pani Janiny z Bielska Podlaskiego)

Faszerowane pomidory

Składniki:

12 pomidorów równej wielkości, 
5 dag suszonych grzybów,
1 cebula, 
6 dag (4 łyżki) masła, 
3 łyżki tartej bułki, 
3 łyżki smalcu, 
sok z 1 cytryny, 
sól, pieprz.

Wykonanie:

Przyrządzić nadzienie: namoczyć grzyby, ugotować je, posiekać i usmażyć na smalcu z drobno posiekaną cebulą, dodać soli i pieprzu do smaku. Dojrzałe, jędrne pomidory opłukać, ściąć wierzch, wydrążyć łyżeczką. Wydrążone pomidory skropić sokiem z cytryny i posolić, nałożyć farsz. Ułożyć na półmisku ogniotrwałym, na wierzch każdego pomidora położyć kawałek masła i posypać tartą bułką. Wstawić do gorącego piekarnika i piec 15 minut. Podawać z białym pieczywem posmarowanym masłem.

(przepis pani Małgorzaty z Gryfowa Śląskiego)