piątek, 22 lutego 2008

Wątróbka na ostro

Składniki:

  • 1 kg watróbki wieprzowej,
  • 2 duże cebule,
  • 1 puszka lub słoik papryki konserwowej,
  • 2-3 lyzki koncentratu pomidorowego, sól, pieprz, zielona pietruszka.

Wykonanie:

Watróbke obtoczyć w mące i obsmażyć na tłuszczu. Ułożyć w rondlu lub w innym naczyniu. Cebule podrumienić na tłuszczu, dodać paprykę pokrojoną w paski, koncentrat, sól, pieprz, i dusić jeszcze ok. 10 minut. Całość wyłożyć na obsmażoną wątróbkę i dusić jeszcze ok. 8 minut. Na koniec posypać pokrojoną natkę pietruszki.

Złowione na:
o2.pl

sobota, 9 lutego 2008

Śledź w śmietanie

Składniki:


50 dkg śledzi ,

150 ml śmietany,

5 dkg tartego chrzanu,

5 dkg rodzynków,

natka pietruszki,

żółtko gotowane,

sól, cukier, pieprz i sok z cytryny do smaku.


Wykonanie:


Śledzie przygotowywać jak śledzie w oliwie. Śmietanę wymieszać z chrzanem, opłukanymi rodzynkami i posiekaną natką pietruszki oraz przetartym przez sito żółtkiem, doprawić do smaku. Śledzie ułożyć na półmisku, polać przygotowaną śmietaną.

Pasztet z drobiu po ułańsku

Składniki:

  • kura,
  • 15 dkg słoniny,
  • 20 dkg cebuli,
  • 20 dkg pieczarek,
  • 25 dkg mózgu cielęcego lub wieprzowego,
  • 6-8 dkg bułki czerstwej,
  • 25 dkg włoszczyzny bez kapusty,
  • 2 jaja,
  • sól,
  • pieprz,
  • gałka muszkatołowa do smaku,
  • tłuszcz i bułka tarta do formy.

Wykonanie:

Oczyszczoną kurę umyć, oddzielić mięso od kości. Kości zalać wrzącą osoloną wodą, ugotować, dodając pod koniec gotowania oczyszczoną i opłukaną włoszczyznę. Cebulę i pieczarki oczyścić, opłukać, pokrajać w kostkę razem ze słoniną, podsmażyć, dodać do mięsa, dusić do miękkości skrapiając rosołem. Mózg obrać z błon, opłukać, dodać do mięsa pod koniec duszenia z rozdrobnioną bułką. Przygtowane mięso wystudzić, zemleć dwa razy używając sita pasztetowego, wymieszać z jajami, doprawić do smaku, przełożyć do wysmarowanej tłuszczem i posypanej tartą bułką formy, wyrównać powierzchnię, przykryć natłuszczonym pergaminem i upiec w średnio nagrzanym piekarniku lub ugotować na parze. Po upieczeniu wystudzić, wyłożyć na półmisek, udekorować.

Boczek, żeberka wieprzowe duszone z cebulą

Składniki:

  • 50 dkg chudego boczku lub
    60 dkg żeberek wieprzowych,
    8 dkg cebuli,
    3 dkg tłuszczu,
    1 dkg kminku,
    sól,
    2 dkg mąki.

Wykonanie:

Żeberka opłukać, osączyć, oprószyć solą i mąką, osmażyć na silnie rozgrzanym tłuszczu z 2 stron, przełożyć do rondla, posypać kminkiem, podlać 1/8 l wody, dusić do miękkości pod przykryciem. W połowie gotowania włożyć cebulę obraną, pokrajaną w krążki i zrumienioną na tłuszczu pozostałym ze smażenia, dusić razem. Wyparowany sos często uzupełniać wodą. Miękkie żeberka podzielić na porcje, licząc po 2 kawałki na każdą osobę. Ułożyć na ogrzanym półmisku, z wierzchu polać sosem z cebulą. Podawać z ziemniakami i kapustą kwaszoną lub słodką zasmażaną. Boczek można dusić bez osmażania z cebulą, często podlewać wodą.

Wątróbka

Składniki:

  • 50 dkg wątróbki wieprzowej,
    4 dkg słoniny,
    2 dkg tłuszczu,
    3 dkg mąki,
    1/8 l śmietany,
    sól,
    pieprz,
    1 łyżeczka siekanej zielonej pietruszki.

Wykonanie:

Wątróbkę starannie opłukać, obrać z błony i grubszych żył, osączyć. Słoninę pokrajać w słupki (długości 6 cm, średnicy ½ cm), oprószyć pieprzem. Wątróbkę naszpikować słoniną, oprószyć mąką, zrumienić na silnie rozgrzanym tłuszczu z 2 stron. Przełożyć do rondla odpowiedniej wielkości, wlać 1/8 l wody, dusić powoli około 25 minut pod przykryciem. Odsunąć na bok płyty, sos oprószyć resztą mąki, osolić, zagotować, połączyć ze śmietaną. Wątróbka powinna być wewnątrz lekko różowa. Wydać pokrajaną w dość grube plastry ułożone na podłużnym półmisku, oblaną sosem i posypaną siekaną zieloną pietruszką. Podawać z ziemniakami, gotowaną jarzyną lub surówką z warzyw. (W ten sposób przyrządzoną wątróbkę można podawać na zimno bez śmietany. Smaczna jest również do chleba).

Klopsiki

Składniki:

  • 20 dkg mięsa wołowego bez kości,
    20 dkg mięsa wieprzowego bez kości,
    10 dkg śledzia solonego,
    8 dkg czerstwej bułki,
    5 dkg cebuli,
    2 dkg musztardy,
    1 jajo,
    sól,
    pieprz, 1/3 l sosu korniszonowego.

Wykonanie

Mięso opłukać, odcisnąć z wody. Bułkę namoczyć w wodzie lub mleku. Śledzie wymoczyć, sprawić, odfiletować i obrać z ości. Cebulę obrać i drobno posiekać. Mięso, śledzia, odciśniętą bułkę i cebulę przepuścić przez maszynkę, dodać jajo i musztardę, wyrobić dokładnie na jednolitą masę, przyprawić do smaku solą, pieprzem, uformować z niej 10 - 12 okrągłych klopsików, wkładać je do wrzącej wody, gotować powoli 10 - 15 minut. Wywar z gotowania klopsików odparować do ½ l i na nim przyrządzić sos korniszonowy z zasmażką. Klopsy w sosie korniszonowym podawać z ziemniakami lub kaszą jęczmienną i surówką z warzyw.

Indyk faszerowany bobem

Składniki:


  • 1 szklanka kuskusu,
    2 szklanki bulionu warzywnego (z kostki),
    1 opakowanie mrożonego bobu (400g),
    2 cebule,
    po pół strąka zielonej i czerwonej papryki,
    4 łyżki oliwy,
    100 g startego parmezanu,
    1 kg filetu z piersi indyka,
    sok z cytryny,
    1 puszka pornjdorówpez skórki,
    1 łyżka posiekanej bazylii, tymianek,
    2-3 ząbki czosnku,
    sól, pieprz.

Wykonanie:


Kuskus zalać gorącym bulionem, odstawić do napęcznienia. Bób wsypać do wrzątku, gotować 15 min. odcedzić, ostudzić, obrać. Obraną cebulę i papryki posiekać, podsmażyć na oliwie. Dodać do kuskusu razem z bobem. Ostudzić, dodać parmezan i doprawić, Filet umyć, osuszyć, natrzeć solą, skropić sokiem z cytryny. Naciąć w środku głęboką kieszeń, Włożyć nadzienie i dokładnie spiąć lub zaszyć otwór. Pieczeń obsmażyć na oliwie, przełożyć do brytfanny, podlać kilkoma łyżkami wody. Wstawić do piekarnika o temp. 180°C i upiec na rumiano około 50 min. W tym czasie pomidory wraz z zalewą rozgnieść widelcem, doprawić bazylią, tymiankiem, czosnkiem, solą i pieprzem. Sos gotować kilka minut, aż nieco zgęstnieje. Pieczeń pokroić w plastry i podawać z sosem pomidorowym.

Karkówka z fasolą

Składniki:


  • 300 g białej fasoli,
    1 marchew,
    3 cebule,
    5-6 ząbków czosnku,
    3 goździki,
    2 liście laurowe,
    200 g boczku wędzonego,
    2 bukiety aromatyczne,
    700 g karkówki wieprzowej 4 łyżki oliwy,
    300 g mięsa z udek kurczaka 1-2 łodygi selera naciowego 3-4 pomidory,
    0,51 bulionu wołowego (z kostki).

Wykonanie:


Umytą fasolę namoczyć na noc w zimnej wodzie, następnego dnia osaczyć. Marchew, cebulę i czosnek obrać i opłukać. W jedną cebulę wbić goździki oraz listki laurowe, Marchew i połowę wędzonego boczku pokroić w kostkę. Do garnka włożyć osaczoną fasolę, marchew, naszpikowaną cebulę, 3 ząbki czosnku i jeden bukiet aromatyczny. Zalać zimną wodą. posolić i gotować l godzinę na bardzo małym ogniu. W tym czasie wieprzowinę umyć, pokroić w grubą kostkę, W dużym rondlu rozgrzać oliwę. Kolejno obsmażyć na rumiano kawałki mięsa z udek kurczaka i wieprzowinę. Do podsmażonego mięsa dodać 2 posiekane cebule, pokrojone na plasterki łodygi selera naciowego, obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory oraz 2-3 rozgniecione ząbki czosnku i drugi bukiet aromatyczny. Podlać bulionem wołowym, doprawić solą i pieprzem. Dusić pod przykryciem około 40 minut, dolewając od czasu do czasu trochę bulionu. Dodać pokrojoną na kawałki kiełbasę czosnkową i dusić jeszcze 10 minut. Ugotowaną fasolę odcedzić, dodać do potrawy. Całość przełożyć do natłuszczonej żaroodpornej formy kamionkowej. Wierzch przykryć pozostałym boczkiem pokrojonym na plasterki. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C i zapiekać ok, 45 minut.

wtorek, 5 lutego 2008

Śledzie solone z duszonymi jabłkami

Składniki:


  • 50 dkg śledzi solonych,
    30 dkg jabłek (antonówki),
    10 dkg cebuli,
    4 łyżki drobno posiekanego szczypiorku,
    4 łyżki oliwy lub oleju,
    2 łyżki cukru,
    sok z cytryny lub ocet owocowy,
    przyprawa chilli lub ostra sproszkowana papryka,
    pieprz,
    sól,
    goździki.

Wykonanie:

Wymoczone śledzie solone umyć. Sprawić, usuwając wnętrzności, opłukać, odkrajać łebki. Ostrożnie zdjąć skórkę, uważając, żeby nie uszkodzić mięsa. Z przygotowanych w ten sposób śledzi wykroić filety, usunąć z nich kręgosłup wraz z częścią ości. Filety oczyścić z pozostałych ości, wyrównać i pokrajać w poprzek na połówki lub części - w zależności od długości, ułożyć w postaci całych tuszek na półmisku. Jabłka umyć, obrać, skropić sokiem z cytryny lub octem owocowym. Pokrajać w cienkie cząstki, usuwając gniazda nasienne, włożyć do rondla, posypać cukrem, podlać 2 łyżkami wrzącej wody, udusić. W trakcie duszenia jabłka powinny się całkowicie porozpadać. W miarę potrzeby należy podlewać wrzącą wodą. Mieszać podczas duszenia, uważając, żeby się jabłka nie przepaliły. Odstawić, pozostawić do ostygnięcia. Cebulę obrać, opłukać, pokrajać w jak najdrobniejszą kostkę lub utrzeć na tarce z dużymi otworami. Rozdrobnioną cebulę oprószyć solą i cukrem, pozostawić na kilka minut, żeby zmiękła, a następnie połączyć do smaku solą, cukrem, papryką i pieprzem. Dodać utłuczone goździki. Ułożone na półmisku śledzie lekko skropić octem owocowym lub sokiem z cytryny i obłożyć przygotowanym dodatkiem, polać oliwą lub olejem. Ozdobić listkami pietruszki i pomidorami. Podawać z pieczywem.

Śledzie w sosie z jaj

Składniki:


  • 50 dkg solonych śledzi,
    2 ugotowane na twardo żółtka,
    1 jako ugotowane na twardo,
    1 łyżka musztardy,
    10 dkg jabłek,
    10 dkg cebuli,
    6 łyżek oleju lub oliwy,
    sok z cytryny lub ocet owocowy,
    4 łyżki drobno posiekanego szczypiorku.

Wykonanie:

Z wymoczonych i oczyszczonych śledzi skroić filety, oczyścić ze skórki. Ułożyć filety po dwa na kształt tuszki, pokroić w poprzek w dzwonka, ułożyć na półmisku. Zalać sosem przygotowanym w następujący sposób: ugotowane jajko przekroić i wyjąc żółtko. Żółtka rozetrzeć na masę, wymieszać z musztardą, ucierając połączyć z olejem, dodać utarte na tarce jabłko i cebulę, przyprawić sokiem cytrynowym, rozprowadzając sos 2-3 łyżkami wody. Białko posiekać. Zalane sosem śledzie posypać posiekanym białkiem i szczypiorkiem. Podawać z dodatkiem pieczywa.

Śledzie po wileńsku

Składniki:


  • 1 kg śledzi,
    1 kg cebuli,
    3 dag grzybów suszonych,
    1 korniszon,
    2 wędzone szproty,
    25 dag ketchupu,
    łyżka oleju.

Wykonanie:

Śledzie wymoczyć przez całą noc. Na oleju przysmażyć na biało posiekaną cebulę. Namoczone i ugotowane grzyby posiekać i zmiksować razem z korniszonem, szprotami, cebulą, pieprzem oraz ketchupem. Ta zaprawa zalać pokrojone w kostki i obrane z ości filety śledziowe. Wszystko wymieszać, włożyć do słoików, ubić i przechowywać w chłodnym miejscu

Śledzie po królewsku

Składniki:


  • 5 śledzi solonych,
    sok z połowy cytryny,
    3 łyżki oleju słonecznikowego,
    5 jajek,
    3-4 łyżki gęstego majonezu,
    strąk czerwonej marynowanej papryki,
    2 łyżki posiekanej natki pietruszki.

Wykonanie:

Wymoczone i oczyszczone śledzie podzielić na połówki, skropić sokiem z cytryny i olejem, pozostawić na 30 minut w chłodnym miejscu. Ugotowane na twardo i obrane jajka przekrawać na pół, każdą połówkę owinąć filetem śledziowym i spiąć wykałaczką. Na owalny lub prostokątny półmisek wyłożyć majonez. Ułożyć na nim zawinięte w filety jajka, na każdej porcji położyć pasek czerwonej papryki, wszystko otoczyć zielonym wiankiem natki pietruszki.

Śledzie po gdańsku

Składniki:


  • 50 dag śledzi solonych,
    1/2 l mleka,
    15 dag jabłek,
    150 ml białego wytrawnego wina,
    2 żółtka,
    sól.

Wykonanie:

Śledzie przygotować jak śledzie w oliwie, namoczyć w mleku. Jabłka umyć, obrać, przekroić na pół, wydrążyć gniazda nasienne, zetrzeć na tarce o dużych otworach, skropić sokiem z cytryny. Wino zagotować, wlewać powoli do roztartych z przyprawami żółtek szybko mieszając trzepaczką. Następnie połączyć z jabłkami, doprawić do smaku. Śledzie zwinąć w ruloniki, ułożyć na półmisku i polać przygotowanym sosem.

Śledzie po egipsku

Składniki:


  • 80 dag śledzi
    80 dag pomidorów
    10 dag cebuli
    5 łyżek oliwy lub oleju sojowego
    2 łyżki mąki
    koperek
    tymianek
    liść laurowy
    sól.

Wykonanie:

Filety śledziowe panierować w mące. Drobno pokrojoną cebulę lekko podsmażyć na oliwie, włożyć filety i obsmażyć z obu stron. Dodać wymyte i pokrajane w kostkę pomidory, posiekany koperek, szczyptę tymianku i pokruszony liść laurowy, dusić kilka minut. Podawać z ryżem ugotowanym na sypko i surówką z pomidorów

Botwina - specjał ze śledziem

Składniki:


  • 1/2 pęczka botwiny z buraczkami,
    cebula,
    jabłko,
    sól,
    2 łyżeczki octu,
    łyżka oleju,
    3 łyżki gęstej śmietany,
    pęczek rzodkiewek,
    4 duże liście sałaty,
    2 jajka na twardo,
    4 połówki śledzi w zalewie,

  • przygotowanie - 1 godzina,
    gotowanie 20 minut,
    dla 4 osób.

Wykonanie:

Botwinę oczyścić, umyć, pokroić w kawałki. Buraczki obrać, opłukać, pokroić w plasterki. Cebulę obrać, pokroić w kostkę. Jabłko umyć, wyciąć gniazdo nasienne, miąższ pokroić w słupki. W rondlu zagotować 3 szklanki wody, posolić, zakwasić łyżeczką octu, wrzucić buraczki. Buraczki gotować 15 minut. Dodać botwinę, gotować jeszcze kilka minut. Warzywa odcedzić, ostudzić, wrzucić do salaterki, dodać cebulę i jabłko. Do miseczki wlać olej, pozostały ocet, przyprawić pieprzem, solą, cukrem, dobrze wymieszać, wlać śmietankę, ponownie wymieszać. Sosem polać warzywa Odstawić na 30 minut. Liście sałaty opłukać, osuszyć. Rzodkiewki umyć, odciąć listki, pozostawić krótkie łodyżki. Śledzie opłukać zimną wodą, osuszyć, pokroić na dzwonka. Jajka obrać, pokroić na ćwiartki. Na półmisku ułożyć liście sałaty. na każdym śledzie, botwinę i buraczki w śmietanie, rzodkiewki i jajka. Podawać z pieczywem.

Śledzie po cygańsku 2

Składniki:


  • 50 dag śledzi solonych,
    15 dag cebuli,
    10 dag korniszonów,
    natka pietruszki,
    10 dag ketchupu,
    50 ml oliwy,
    czosnek,
    musztarda.

Wykonanie:

Śledzie przygotować jak śledzie w oliwie. Cebulę obrać, opłukać, pokroić w pół plasterki, wymieszać z pokrajanymi w paseczki korniszonami, posiekaną natką pietruszki, ketchupem, oliwą i przyprawami. Śledzie ułożyć w rondlu, zalać przygotowanym sosem i pozostawić w chłodnym miejscu na kilka godzin

Śledzie po cygańsku 1

Składniki:


  • 6 śledzi,
    500 ml. śmietany,
    mały słoik grzybków marynowanych,
    cebula,
    2-3 jajka na twardo,
    2-3 jabłka,
    kilka ogórków kiszonych lub konserwowych,
    sól,
    pieprz.

Wykonanie:

Wymoczone śledzie rozciąć, wyfiletować i pokroić w małe dzwonki. Grzybki, jajka, ogórki, cebulę posiekać. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę. Wszystkie składniki wymieszać ze śmietaną, posolić, popieprzyć. Polać śledzie, część dzwonków można ułożyć na wierzchu.

Śledzie w zalewie miodowej

Składniki:


  • 7-8 filetów śledziowych (matijasy),
    2-3 łyżki octu,
    3 spore cebule,
    1 łyżka miodu,
    3/4 szklanki oleju,
    listek laurowy,
  • 3 ziarenka ziela angielskiego,
    3/4 l wody.

Wykonanie:
Śledzie wymoczyć ok 1 godziny, osączyć, pokroić na niewielkie kawałki.
ZALEWA : do wrzącej wody wrzucić listek, ziele, miód, drobniutko pokrojone cebule - gotować ok. 3 minut. Dodać ocet, gotować 2 minuty, odstawić, dolać olej, ostudzić. Śledzie zalać zimną zalewą, odstawić na 2-3 godziny w chłodne miejsce.

Śledź po żydowsku

Składniki:


  • 7 - 8 solonych filetów śledziowych,
    3/4 szklanki mleka,
    1 pomarańcza lub 2-3 mandarynki,
    winne jabłko,
    kiszony ogórek,
    1 cebula,
    3-4 łyżki majonezu,
    1 łyżka soku z cytryny,
    cukier,
    pieprz,
    sól.

Wykonanie:

Filety zalać mlekiem i odstawić na 2-3 godziny. Następnie wyjąć, pokroić w dzwonka. Mandarynki, jabłko, cebulę i ogórek obrać i pokroić w drobną kostkę. Majonez wymieszać z sokiem z cytryny, przyprawić solą, pieprzem, cukrem, połączyć z owocami, ogórkiem i cebulą. Dzwonka śledzia ułożyć na półmisku, polać równomiernie sosem, przykryć folią i wstawić do lodówki na 2 - 3 godziny.

Śledź w sosie pomarańczowym

Składniki:


  • 60 dkg solonych filetów śledziowych (matijasy)
    3/4 szklanki mleka
    1 pomarańcza
    1 winne jabłko
    kiszony ogórek
    3 - 4 łyżki majonezu
    łyżka soku z cytryny
    cukier
    sól
    pieprz.

Wykonanie:

Filety zalać mlekiem i odstawić na 2 - 3 godziny. Następnie wyjąć, osuszyć i pokroić w dzwonka. Pomarańczę, jabłko, ogórek i cebulę obrać i pokroić w drobną kostkę. Majonez wymieszać z sokiem z cytryny, przyprawić solą, pieprzem, cukrem, połączyć z owocami, ogórkiem i cebulą.Dzwonka śledzia ułożyć na półmisku, polać sosem, przykryć folią i odstawić na 1-2 godz. do lodówki.

Sałatka polska

Składniki:


  • 2 solone śledzie
    1 1/2 szklanki ugotowanej drobnej fasolki
    2 jaja ugotowane na twardo
    duże winne jabłko
    1 - 2 korniszony
    2 - 4 marynowane grzybki
    2 - 3 marynowane śliwki
    pół szklanki majonezu
    łyżeczka soku z cytryny
    natka pietruszki
    szczypta cukru
    sól
    pieprz.

Wykonanie:

Dobrze wymoczone śledzie odfiletować i pokroić w drobną kostkę, skropić sokiem z cytryny. Jabłko pokroić w kostkę, połączyć ze śledziem i fasolką. Drobno pokrojone grzybki, śliwki i korniszony dodać do śledzi, polać majonezem, doprawić cukrem, solą i pieprzem, wymieszać, przykryć i lekko ochłodzić.Przed podaniem posypać posiekaną natką pietruszki oraz jednym jajem, a ćwiartkami drugiego przybrać sałatkę.

Śledzie na słodko 3

Składniki:


  • 4 płaty śledziowe,
    pokrojone na drobno,
    2 jabłka,
    5 deka rodzynek (wcześniej namoczonych w wodzie,
    żeby zmiękły),
    śmietana lub kefir,
    pieprz,
    papryka czerwona słodka..

Wykonanie:

Rozgrzać patelnię z niewielką ilością tłuszczu. Włożyć na nią pokrojone na drobno rodzynki na kilka chwil, a następnie do nich dołożyć pokrojone drobno śledzie. Wymieszać. Dosypać pieprz i paprykę. Wymieszać. Przełożyć do salaterki, zmieszać z pokrojonymi w kostkę jabłkami a następnie zalać śmietaną lub kefirem. Ostudzić i podawać na drugi dzień.

Śledzie na słodko 2 (z ananasami)

Składniki:


  • 1/2 kg płatów śledziowych,
    2-3 duże czerwone cebule,
    puszka ananasów,
    3-4 jabłka,
    1 jogurt ananasowy,
    1 majonez,
    curry.

Wykonanie:

Płaty śledziowe (matiasy) trzeba wymoczyć. Nie za długo, niech tylko stracą trochę soli. Kroję je w paseczki o grubości 1 cm i układam w głębokiej misce. Na to idzie pokrojona w plasterki, sparzona cebula i ananasy pokrojone w kostkę 1x1 cm. Następnie pora na sos. Mieszam jogurt z majonezem i dodaję 1-1,5 łyżki stołowej curry (trzeba spróbować i dobrać indywidualnie). Całość należy dobrze wymieszać i na chwilę odstawić. Jabłka obieramy ze skórki i ścieramy na grubej tarce na wierzch śledzi z cebulą. Całość polewamy sosem zanim jabłka ściemnieją. Po 2-3 godzinach w lodówce można podawać.

Śledzie na słodko 1

Składniki:


  • 1 kg śledzi (matijasy),
    4 cebule,
    1 szklanka oleju,
    15 dkg koncentratu pomidorowego,
    10 dkg rodzynków,
    10 dkg suszony moreli (nie przesuszonych),
    2 łyżki cukru,
    szczypta kwasku cytrynowego lub sok z cytryny.

Wykonanie:

Rozgrzać olej, na nim zeszklić cebule. Następnie dodać koncentrat, cukier, sok z cytryny, na końcu zaś umyte rodzynki i pokrojone w paski morele. Zagotować, cały czas mieszając. Po tym wszystkim odstawić z płyty i ostudzić. Śledzie układać w pojemniku (u mnie to zawsze jest słoik) na przeminą z przyrządzoną pasta. Wykonać CO NAJMNIEJ na dobę przed spożyciem.

Śledź w musztardzie

Składniki:


  • 4-6 wymoczonych filetów śledzia solonego,
    4-5 łyżek słodkiej musztardy,
    1 łyżka cukru,
    1 łyżka ostrej musztardy,
    1 łyżka oleju,
    1 łyżka majonezu,
    1 łyżka wody,
    pieprz.

Wykonanie:

Pokroić filety na 2 cm paski. Wymieszać cukier i musztardę. Wlewać powoli olej, stale mieszając. Wmieszać pozostałe składniki i zalać tym śledzie. Jeść najwcześniej na drugi dzień.

Śledzie w sosie musztardowym

Składniki:

8 filetów śledziowych,
litr mleka,
2 żółtka,
1 łyżka musztardy,
2 łyżki octu,
5 łyżek oleju,
1 ogórek konserwowy,
sól,
czarny pieprz,
cayenne,
4-5 cebul.

Wykonanie:

Filety śledziowe włożyć do mleka na 3-4 godziny. Żółtka ubić z musztardą, solą i pieprzem. Dodać ocet i powoli ubijając olej. Pokroić drobno ogórek. Posiekać cebulę. Połączyć z ubitą masą i dodać szczyptę pieprzu cayenne. Śledzie pokroić na kawałki. Posiekać cebulę w kostkę. Ułożyć w naczyniu i polać sosem musztardowym. Dobrze jak tak przygotowane śledzie kilka godzin poleżą w lodówce.

Śledzie marynowane z cytryną

Składniki:

  • 5 kg filetów śledziowych,
    2 cytryny,
    sok z jednej cytryny,
    1 szklanka oliwy,
  • kilka ziarenek pieprzu,
    kilka ziarenek ziela angielskiego,
    cebula.

Wykonanie:

Opłukać śledzie. Pokroić na kawałki. Posiekać cebulę w kostkę. Śledzie ułożyć w słoiku na przemian z plastrami obranej ze skóry cytryny i posiekanej cebuli. Gdy słój jest pełen dolać marynatę przyrządzoną z soku z cytryny, oliwy oraz pieprzu i ziela angielskiego. Śledzie są dobre już następnego dnia. Podawać z plasterkami cytryny ze słoja.

Śledzie w koszulkach

Składniki:

  • 3 płaty śledziowe solone (15 dag),
  • średnia cebula (5 dag),
  • mały ogórek kiszony (5 dag),
  • pół małego jabłka (5 dag),
  • 1 jajo,
  • ser żółty najlepiej półtłusty lub tłusty (5 dag),
  • 4 łyżeczki majonezu niskotłuszczowego (3 dag),
  • 4 łyżeczki jogurtu naturalnego, najwyżej 2% tłuszczu (3 dag),
  • 4-5 gałązek natki pietruszki, pieprz mielony.

Wykonanie:

Śledzie wymoczyć, każdy płat przekroić poprzecznie na 2 kawałki, poukładać na półmisku. Jajo ugotować na twardo, po obraniu wykorzystać tylko białko. Przygotować sos mieszając majonez z jogurtem i pieprzem. Ogórek, cebulę, jabłko, białko jaja i natkę pietruszki drobno pokrajać. Ser zetrzeć na drobnej tarce. Na każdy kawałek śledzia kłaść kolejno warstwę ogórka, cebuli, jabłka, białka jaja oraz warstwę sosu, posypać serem i natką. Przyrządzić na co najmniej 1 godz. przed spożyciem. Cała potrawa = 6 porcji.

Śledzie w czerwonym winie

Składniki:

  • 10 filetów matijasów,
    5 czerwonych cebul,
    1/4 litra wody,
    1/4 litra czerwonego wytrawnego wina,
    1/4 litra octu,
    1 szklanka cukru,
    2 listki laurowe,
    1 łyżka ziarenek czarnego pieprzu,
    1 łyżeczka gorczycy,
    5 goździków.

Wykonanie:

Cebule obrać i pokroić w plasterki. Wymieszać wodę, ocet i wino oraz cukier. Dodać przyprawy, a potem cebulę. Całość podgrzać, ale nie gotować. Odstawić do ostygnięcia. Matiasy przełożyć do miski. Zalać marynatą i wstawić na noc do lodówki. Przed podaniem na stół osączyć z marynaty i ułożyć na półmisku. Udekorować krążkami cebuli z marynaty.

sobota, 2 lutego 2008

Deser z czerwonym winem

Składniki:

  • 50 dag świeżych brzoskwiń lub 1 puszka brzoskwiń,
    10 dag migdałów.



SOS :


  • 1 kieliszek czerwonego wytrawnego wina (100 ml),
    2 żółtka,
    2 łyżki cukru.

Wykonanie:

Świeże brzoskwinie sparzyć wrzątkiem, obrać, przepołowić i wyjąć pestki. Brzoskwinie z puszki osączyć. Owoce pokroić na cząstki i ułożyć w salaterce. Migdały sparzyć, obrać, niezbyt drobno pokroić.

PRZYGOTOWANIE SOSU :

Żółtka utrzeć z cukrem na puch, dodać wino i wymieszać. Brzoskwinie polać sosem i posypać migdałami.

Góry lodowe

Składniki:

  • 0,5 l soku lub kompotu owocowego,
    4 mandarynki,
    4 plasterki ananasa z puszki,
    1/2 szklanki wiśni z kompotu lub innych owoców (mogą być
    świeże, np. truskawki),
    1 owoc kiwi.

Wykonanie:

Swieże owoce należy dokładnie umyć i obrać ze skórki. Plasterki ananasa wyjąć z kompotu i pokroić na mniejsze cząstki. Kiwi i inne większe owoce pokroić na plasterki, a umyte i osączone truskawki na ćwiartki. W plastykowych kubeczkach układać owoce warstwami. Na koniec wstawić w środek drewniane łopatki (takie jak do lodów), tak aby wystawały ponad brzeg kubeczka, i zalać sokiem owocowym lub kompotem. Pozostawić do zamarznięcia w zamrażalniku. Gdy po kilku godzinach "lodowa góra" jest gotowa, wstawić kubeczek na chwilę do miseczki z letnią wodą i wyciągnąć "górę" z kubeczka. Dzieciom, które nie mogą jeść lodów, proponujemy "szklane góry" z galaretki.

Banana Split

Składniki:

  • 2 banany,
    lody czekoladowe,
    2 łyżki konfitury lub galaretki porzeczkowej,
    1/4 l mleka,
    opakowanie bitej śmietany w proszku.

Wykonanie:

Śmietanę w proszku rozprowadzić mlekiem i ubić mikserem według przepisu na opakowaniu. Wstawić do lodówki. Banany obrać, przekroić wzdłuż. Na talerzykach ułożyć po 2 połówki. Lody uformować w kulki dwiema zamoczonymi w zimnej wodzie łyżkami, ułożyć między bananami. Deser przybrać bitą śmietaną i galaretką lub konfiturą.

Słoneczny deser

Składniki:

  • 2 grejpfruty,
    25 dag ananasów z puszki,
    3 banany,
    5 dag cukru pudru,
    1 kieliszek likieru pomarańczowego (40ml),
    6 długich biszkoptów (tzw. szampanek),
    kilka plasterków cytryny ze skórką.

Wykonanie:

Wszystkie owoce pokroić w kostkę, posypać cukrem, polać likierem i wstawić do lodówki na 40 min. Następnie przełożyć do pucharków lub "miseczek" ze skórki grejpfruta, ozdobić biszkoptami i plasterkami cytryny.

Zimny koktajl

Składniki:

  • 25 dag lodów czekoladowych,
    3 łyżeczki kakao,
    1 szklanka mleka,
    1/2 łyżeczki cynamonu,
    1/2 torebki cukru waniliowego,
    2 łyżki rumu.


PRZYBRANIE :


  • owoce świerze lub z puszki,
    wiśnie koktajlowe,
    listki melisy, mięty lub szałwi.

Wykonanie:

Wszystkie składniki dokładnie wymieszać w mikserze. Przełożyć do pucharków. Przybrać owocami i listkami melisy.

Pieczone banany

Składniki:

  • 4 banany,
    1 tabliczka czekolady mlecznej lub gorzkiej,
    2 łyżki rumu.

Wykonanie:

Banany opłukać, skórki naciąć wzdłuż i lekko rozchylić. W nacięcia wcisnąć po kilka kawałków czekolady skropionej rumem.Każdy banan zawinąć w folię aluminiową, ułożyć na blasze lub w naczyniu żaroodpornym i wstawić na 10 min do piekarnika nagrzanego do temp.180 st.C. Po upieczeniu zdjąć folię i z brzegów nacięcia usunąć część skórki. Podawać na gorąco.

Czekoladowy mus

Składniki:

  • 5 jajek,
    1/2 szklanki cukru,
    1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej,
    1 łyżka masła,
    1 tabliczka czekolady gorzkiej (10 dag),
    1 szklanka śmietanki 30-procentowej,
    2 łyżeczki cukru pudru,
    1/2 torebki cukru waniliowego,
    kilka orzechów włoskich do przybrania.

Wykonanie:

Żółtka ubić na parze z cukrem. W oddzielnym naczyniu roztopić masło, czekoladę (1/4 czekolady zostawić do przybrania) i dodać kawę. Połączyć, dodając porcjami, z ubitymi żółtkami i ostudzić. Białka ubić na sztywną pianę. Wymieszać delikatnie z masą. Przełożyć do pucharków i wstawić do lodówki. Ubić śmietankę, pod koniec ubijania dodając cukier puder i cukier waniliowy. Przed podaniem przybrać mus bitą śmietaną, wiórkami gorzkiej czekolady i orzechami.

Angielski deser

Składniki:

  • 4 białka,
    1 szklanka śmietany kremówki,
    3 łyżki cukru,
    3/4 szklanki szampana,
    3/4 szklanki likieru kawowego.



PRZYBRANIE :


  • 4 łyżki rozdrobnionych orzechów włoskich,
    4 łyżki pokruszonych kruchych ciastek.

Wykonanie:

Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier i ubijać nadal, tak długo, aż rozpuści się cukier. Następnie pianę wymieszać z szampanem. Śmietanę ubić na krem, wymieszać z likierem i również połączyć z pianą. Deser nakładać od razu do pucharków, dekorować orzechami i ciastkami.

Sorbet z mango

Składniki:

  • 2 owoce mango(60 dag),
    10 łyżek (100 ml) Campari,
    6 łyżek (60 ml) likieru pomarańczowego(np.Curacao Triple
    Sec),
    1 łyżka skórki pomarańczowej.


PRZYBRANIE :

  • kilka cząstek mango lub pomarańczy.

Wykonanie:

Mango umyć, obrać, przekroić na pół i usunąć pestki. Miąższ zmiksować ze skórką pomarańczową, wlać Campari oraz likier pomarańczowy i jeszcze raz zmiksować. Sorbet przelać do metalowego pojemnika i zamrażać 3-4 godz. Podawać w pucharkach, udekorowany cząstkami mango.

Galaretka na białym winie

Składniki:

  • 2 opakowania galaretki cytrynowej,
    1 butelka białego wina(0,7l),
    20 dag mandarynek.



PRZYBRANIE:

  • 8 wiśni koktajlowych.
Wykonanie:


Wino podgrzać do temp. 60 st.C i rozpuścić w nim galaretkę, stale mieszając. Następnie ostudzić ją w lodówce. Mandarynki umyć, obrać i podzielić na cząstki. Przed podaniem galaretkę posiekać, przełożyć do pucharków razem z mandarynkami i udekorować wiśniami.

Powidłowy zefir

Składniki:

  • 1 szklanka gęstych powideł śliwkowych,
  • 4 białka,
    10 łyżek śliwowicy(100ml.),
  • 12 biszkoptów.

PRZYBRANIE :

  • po 4 śliwki z jasną i ciemną skórką (np.mirabelki i węgierki)

Wykonanie:

Białka ubić na sztywną pianę. Powidła dokładnie zmiksować ze śliwowicą, dodać białka i miksować tak długo, aż wytworzy się puszysty krem. Każdy pucharek wyłożyć 3 biszkoptami, zalać częścią kremu i wstawić do lodówki. Deser podawać ozdobiony cząstkami śliwek i resztą kremu.

Smażone banany

Składniki:

  • 4 banany,
    50 g masła,
    1/4 l wina deserowego,
    1/2 łyżeczki cynamonu.

Wykonanie:

Obrane i pokrojone wzdłuż banany posypać cukrem, smażyć na maśle na złoty kolor. Dodać cynamonu, odrobinę wina i gotować ok. 5 minut na małym ogniu.
Podawać polane gorącym winem.

Rogi obfitości

Składniki:

  • 125 g. mąki, 2 jajka,
    1 łyżka oleju lub oliwy,
    2 łyżki masła,
    2 łyżki cukru pudru,
    szklanka mleka,
    sól,
    pół szklanki śmietany kremówki,
    owoce kandyzowane lub z konfitur,
    cytryna.

Wykonanie:

Mąkę wsypać do miski, dodać ubite jajka i olej. Wszystkie składniki wymieszać, dolewając powoli mleko. Gdy ciasto będzie gładkie, dodać szczyptę soli i drobno utartą skórkę z cytryny.
Odrobinę masła roztopić na patelni. Usmażyć naleśniki na złoty kolor.
Śmietanę ubić, w trakcie ubijania dodając cukier. Owoce pokroić w kostkę. 2/3 wymieszać ze śmietaną.
Naleśniki zrolować w rożki i napełnić je śmietanowym kremem. Przybrać pozostałymi owocami, posypać cukrem.

Deser ze śliwkami

Składniki:

  • 500 g. suszonych śliwek,
  • 2 łyżki masła,
    75 g. ryżu,
    laska wanilii, 1/2 l. mleka,
  • 3 białka,
    150 g. cukru,
  • wiśniówka.

Wykonanie:

Ryż opłukać, gotować przez 3 minuty w wodzie bez soli. Odcedzić, przelać zimną wodą.
Podgrzać mleko, wrzucając do niego miąższ z przeciętej na pół wanilii. Gdy zacznie wrzeć, wsypać ryż. Gotować pod przykryciem, na małym ogniu przez 35 minut. Kiedy ryż się ugotuje, dodać do niego połowę cukru, łyżkę masła i wymieszać.
Ze śliwek usunąć pestki. Naczynie do zapiekania posmarować lekko masłem i przełożyć do niego ryż; na środku ułożyć śliwki i polać niewielką ilością wiśniówki. Białka ubić na sztywną pianę, dodając pozostałą część cukru. Wyłożyć pianę na śliwki. Zapiekać na złotawy kolor w niezbyt gorącym piekarniku przez 15 minut. Deser podawać ciepły.
RADA :
Aby deser nabrał bardziej wykwintnego charakteru, do piany można dodać łyżeczkę wiórków kokosowych.

Ryba w jarzynach

Składniki:
  • 1,2 kg filetów z dorsza, morszczuka lub halibuta,
    3-4 łyżki mąki przennej,
    2 marchewki,
    1 pietruszka,
    15 dag selera,
    10 dag pora,
    2 cebule,
    1 szklanka oleju,
    1 puszka przecieru pomidorowego,
    kilka gałązek natki pietruszki,
    1 łyżka cukru,
    1 łyżeczka białego pieprzu,
    1 łyżka soli.

Wykonanie:

Filety opłukać, osączyć, podzielić na porcje, lekko posolić i odstawić na 20 minut. Następnie obtaczać je w mące i smażyć na połowie oleju na złoty kolor. Warzywa korzeniowe oczyścić, umyć i zetrzeć na tarce do jarzyn. Por i cebulę obrać i drobno pokroić. Na patelni rozgrzać 2 łyżki oleju i podsmażyć cebulę i por. Warzywa poddusić na pozostałym oleju, następnie wlać 1 szklankę wody i dalej dusić na małym ogniu. Po 20 minutach dodać przecier pomidorowy, cebulę i por, doprawić solą, pieprzem i cukrem. Rybę wyłożyć do salaterki lub na głęboki półmisek, przykryć gorącymi warzywami i przybrać natką pietruszki.

Szczupak pieczony

Składniki:

  • 1 szczupak (ok.1,7 kg),
    1 szklanka gęstej śmietany,
    2 łyżki masła,
    2 łyżki bułki tartej,
    1 łyżka mieszanych ziół (bazylia, majeranek, estragon,
    cząber),
    sok z 1/2 cytryny,
    sól,
    pieprz,
    4 łyżki oliwy lub oleju,
    gałązki pietruszki do dekoracji.

Wykonanie:

Rybę oskrobać, odciąć płetwy, usunąć oczy, dokładnie umyć i skropić sokiem z cytryny. Zioła zmieszać z pieprzem i solą, a następnie natrzeć nimi rybę w środku i na zewnątrz. Oliwę wlać do brytfanny. Rybę ułożyć do brytfanny i wstawić do piekarnika nagrzanego do temp. 170 - 180 st.C. Gdy szczupak zacznie się rumienić,posypać go bułką tartą i piec jeszcze 20 - 30 min. Masło roztopić i wymieszać ze śmietaną. Kilka minut przed końcem pieczenia polać rybę śmietaną. Gorącą przełożyć na półmisek wyłożony sałatą, pokroić na porcje, polać sosem od pieczenia i przybrać gałązkami pietruszki. Podawać z ziemniakami.

Krokiety z dorsza

Składniki:

  • 50 dag gotowanego lub pieczonego dorsza,
    2 ziemniaki,
    1 szklanka mąki,
    3 jajka,
    1 szklanka mleka,
    1 łyżka oleju,
    2 cebule,
    2 łyżki startego selera,
    1 łyżeczka soli,
    1/4 łyżeczki pieprzu,
    olej do smażenia.

Wykonanie:

Ziemniaki obrać, umyć, ugotować, odcedzić, ostudzić i pokroić w grubą kostkę. Z mąki, jajek, mleka i 1 łyżki oleju sporządzić ciasto. Cebulę obrać, opłukać, drobno pokroić i dodać do ciasta wraz z selerem, ziemniakami, solą i pieprzem. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Dodać podzielonego na małe kawałki dorsza i jeszcze raz wymieszać. Do mocno rozgrzanego oleju wkładać łyżką masę rybną i smażyć 5 min na złoty kolor. Krokiety osączyć z oleju i podawać polane keczupem, z frytkami i surówką sezonową.

Dorsz po grecku

Składniki:

  • 6 kostek filetów z dorsza (70 dag),
    8 cebul (60 dag),
    1/2 szklanki oliwy,
    2 pomidory,
    2 cytryny,
    2 łyżki masła,
    2 ząbki czosnku,
    2 łyżeczki soli,
    1 łyżeczka pieprzu.

Wykonanie:

Cebulę i czosnek obrać, pokroić w plasterki i usmażyć na oliwie na złoty kolor. Żaroodporne naczynie lub blachę do pieczenia wysmarować masłem. Włożyć umyte,osączone posolone filety. Obłożyć je usmażoną cebulą i czosnkiem. Na każdej porcji położyć plasterki pomidora i cytryny. Skropić potrawę wodą ( ok. 1/2 szklanki) i wstawić do piekarnika nagrzanego do temp. 190 st.C. Piec 30 min. Podawać polane sosem wytworzonym podczas pieczenia, ze świeżym białym pieczywem.

Karp ze śliwkami

Składniki:

  • 1 kg karpia,
    25 dag mrożonych śliwek,
    pół szklanki czerwonego wytrawnego wina,
    3 - 4 łyżki oliwy,
    łyżka mąki,
    cynamon,
    goździki,
    imbir,
    sok z cytryny,
    sól,
    pieprz.

Wykonanie:

Oczyszczonego i sprawionego karpia umyć, pokroić na dzwonka, posolić, odstawić na pół godziny w chłodne miejsce. Śliwki opłukać, wydrylować i zmiksować z winem i przyprawami. Rybę obtoczyć w mące, zrumienić na oliwie z obu stron. Ułożyć w żaroodpornym naczyniu, polać sosem i zapiec. Podawać z ziemniakami z wody i surówką z cykorii.

Mintaj zapiekany

Składniki:

  • 80 dag mintaja (morszczuka, halibuta),
    2 duże cebule czerwone,
    2łyżki mąki,
    łyżka soku z cytryny,
    3 -4 łyżki oleju,
    łyżka masła,
    szklanka śmietany,
    jajo,
    po ćwierć łyżeczki suszonej bazylii, tymianku, i startego
    rozmarynu,
    natka pietruszki lub koperek,
    szczypta cukru,
    sól,
    pieprz.

Wykonanie:

Filety skropić sokiem z cytryny, lekko posypać solą i zostawić na pół godziny w chłodnym miejscu. Drobno posiekane cebule zeszklić na oleju. Filety obtoczyć w mące, usmażyć na dobrze rozgrzanym oleju na złoty kolor. Żaroodporny półmisek wysmarować masłem, wyłożyć warstwą cebuli, na niej ułożyć filety, opruszyć solą i pieprzem. Śmietanę dokładnie rozmieszać z jajem, dodać zioła, cukier, wymieszać, zalać rybę. Wstawić do nagrzanego piekarnika na 15 - 20 min. Zapieczoną rybę posypać posiekaną zieleniną. Podawać z pieczarkami ziemniakami i surówką z marchwi i selera.

Ryba w chrzanie

Składniki:

  • 80 dag filetów rybnych (z mintaja lub dorsza),
    łyżka soku z cytryny,
    łyżka mąki,
    3 łyżki oleju,
    10 dag chrzanu,
    kieliszek białego wytrawnego wina,
    łyżeczka masła roślinnego,
    szklanka śmietany,
    1,5 łyżeczki mielonego imbiru,
    natka pietruszki,
    pieprz,
    sól.

Wykonanie:

Filety skropić sokiem z cytryny, posypać solą i pieprzem, zostawić na pół godziny w chłodnym miejscu, po czym obtoczyć w mące i obsmażyć z obu stron na oleju. Żaroodporny półmisek wysmarować masłem, ułożyć filety, posypać grubymi wiórkami chrzanu, skropić winem i dusić pod przykryciem 20 - 25 min. Śmietanę dokładnie wymieszać z imbirem, solą i pieprzem. Pod koniec duszenia zalać rybę śmietaną i zagotować. Przed podaniem posypać natką pietruszki. Podawać z ziemniakami z wody lub piure i surówką, np. z białej kapusty.

Karp w piwie

Składniki:

  • 1,2 - 1,5 kg karpia,
    10 małych cebulek,
    2 pory,
    0,5 l jasnego piwa,
    2 łyżki pikantnej musztardy,
    3 ząbki czosnku,
    1 szklanka śmietany,
    sól.

Wykonanie:

Karpia sprawić, pokroić na dzwonka, posolić, popieprzyć i obsmażyć. Ułożyć na żaroodpornym półmisku, posypać drobno posiekanym czosnkiem i obłożyć małymi cebulkami na przemian z pokrojonymi w talarki porami. Całość zalać piwem zmieszanym z musztardą. Dusić ok. 1 godz., pilnując, aby ryba się nie rozpadła. Pod koniec duszenia zalać ją szklanką śmietany

Kotlety ze śledzi

Składniki:

  • 1 kg świeżych śledzi,
    20 dag tartej bułki,
    2 jajka,
    2 cebule,
    2 łyżki śmietany,
    1/2 szklanki oleju,
    sól.

Wykonanie:

Śledzie oczyścić, dokładnie wypłukać, usunąć ości. Ryby zemleć w maszynce. Cebulę umyć, drobno posiekać, podsmażyć na tłuszczu, nie rumieniąc. W miseczce wymieszać zmielone śledzie, cebulę, 1 łyżkę tartej bułki, śmietanę, wbić jajka i posolić. Jeszcze raz dobrze wymieszać i formować małe kotleciki. Obtaczać je w tartej bułce i smażyć na rumiano, na mocno rozgrzanym oleju. Podawać z ziemniakami ugotowanymi na sypko i surówką sezonową.

Śledź ''Oslo''

Składniki:

  • 50 dag świeżych śledzi,
    1 łyżka octu winnego,
    1 pęczek zielonego koperku,
    6-7 ziaren pieprzu,
    1 listek laurowy,

Wykonanie:

Śledzie oczyścić, odciąć głowy, korpusy umyć, odfiletować, przeciąć wzdłuż, zwinąć jak rolmopsy i spiąć wykałaczką. Zagotować 2 szklanki wody z octem, listkiem laurowym, pieprzem i połową umytego koperku (nie pokrojonego). Posolić do smaku, włożyć śledzie i gotować 15 minut.
Przygotowac sos:
W drugim garnku stopić masło, dodać mleko, wmieszać po kropelce sok z cytryny, posolić i dobrze wymieszać. Ugotowane śledzie przełożyć na półmisek, zalać sosem i posypać posiekanym koperkiem. Podawać z pieczywem.

Dorsz w sosie musztardowym

Składniki:

  • 100g dorsza,
    suszony estragon,
    szczypta soli,
    olej,
    1/2 łyżki musztardy,
    pieprz,
    łyżka śmietany,
    łyżka rzeżuchy,
    1/10 l wywaru z warzyw.

Wykonanie:

Dorsz posypać solą i estragonem, usmażyć w małej ilości oleju, odstawić w ciepłe miejsce. Musztardę rozmieszać na tej samej patelni ze śmietaną, wlać wywar, zagotować, doprawić. Rybę polać sosem, posypać posiekaną rzeżuchą. Podawać z ziemniakami z wody.

Ryba po marynarsku

Składniki:

  • 50 dag filetów z dorsza lub morszczuka,
    4 ziemniaki,
    marchewka,
    pół selera,
    2 cebule,
    10 dag śmietanki,
    pół szklanki soku pomidorowego,
    ząbek czosnku,
    sok z cytryny,
    mąka,
    olej,
    natka pietruszki,
    sól i pieprz.

Wykonanie:

Filety rozmrozić, umyć, osuszyć w ściereczce, skropić sokiem z cytryny, posypać solą i pieprzem, obtoczyć w mące i obsmażyć na tłuszczu. Cebulę i ziemniaki pokroić w plastry, marchewkę i seler zetrzeć na tarce z dużymi otworami i wzystko podsmażyc na oleju. Wyłożyć jarzyny na żaroodporny półmisek, ułożyć porcje ryby, zalać śmietaną zmieszaną z sokiem pomidorowym, posypać posiekanym ząbkiem czosnku, doprawić solą i pieprzem. Piec około 20 minut w dobrze nagrzanym piekarniku. Przed podaniem posypać natką pietruszki

Ryba po gdańsku

Składniki:

  • 60 dag ryby (karpia lub sandacza)
    8 dag słoniny lub wędzonego boczku,
    3 dag masła,
    60 dag ziemniaków,
    cebula,
    strąk marynowanej papryki,
    pomidor,
    pół szklanki śmietany,
    łyżka mąki,
    sól i pieprz.

Wykonanie:

Rybę umyć, odfiletować, ponacinać i naszpikować plasterkami słoniny lub boczku. Rondel lub naczynie żaroodporne wysmarować masłem, wyłożyć plastrami ugotowanych ziemniaków, ułożyć rybę, obrany ze skórki i pokrojony w ósemki pomidor oraz paseczki papryki, przyprawić solą i pieprzem, polać lekko roztopionym masłem i wstawić do gorącego piekarnika na 40 minut. W połowie pieczenia potrawę zalać kwaśną śmietaną rozmieszaną z mąką. Podawać z pikantną surówką.

Sos szary z piernikiem

Składniki:

  • 1 szklanka ciemnego piwa,
    1/2 szklanki wywaru ryby,
    5 dag. migdałów,
    3 dag. rodzynek,
    1 1/2 łyżki masła,
    sól,
    cukier lub miód,
    2-3 łyżki soku z cytryny lub 1/2 kieliszka czerwonego wina,
    5 dag. piernika.

Wykonanie:

Migdały sparzyć, obrać ze skórki (zostawić kilka do przybrania) i zemleć lub drobno posiekać. Rodzynki opłukać, namoczyć w małej ilości przegotowanej wody. Piernik namoczyć w piwie, a gdy rozmięknie, dodać migdały, wywar z ryby i wymieszać. Masło rozpuścić w rondelku, wlać piwo i zagotować, stale mieszając, aby sos nie przywarł do dna. Dodać rodzynki, doprawić do smaku solą, cukrem, sokiem z cytryny lub winem.

Karp w szarym sosie

Składniki:

  • 1 karp(2,5 kg.),
    2 marchewki,
    1 pietruszka,
    20 dag. selera,
    3-4 cebule,
    1/2 łyżeczki imbiru,
    10 ziaren pieprzu,
    gałązki natki pietruszki do przybrania.

Wykonanie:

Karpia oskrobać z łusek, sprawić i umyć. Odciąć głowę, płetwy i ogon. Z głowy usunąć skrzela i oczy. Rybę pokroić na dzwonka. Warzywa oskrobać i umyć. Pokroić na mniejsze kawałki i włożyć do garnka. Wlać 2 l. wrzątku, dodać łeb ryby i obrane cebule. Gotować ok.20 min., a następnie dodać imbir i pieprz oraz dzwonka ryby i gotować jeszcze 40 min. na bardzo małym ogniu. Przecedzony wywar z karpia można również podać jako czystą zupę rybną. Gorącą rybę wyjąć z wywaru, osączyć, przełożyć na półmisek. Polać szarym sosem (przepisy - sosy). Przybrać migdałami i natką pietruszki.

Filety w śmietanie

Składniki:

  • 50 dag filetów w oliwie,
    1 jabłko,
    2-3 cebule (15-20 dag),
    2 ogórki kiszone lub konserwowe,
    1 szklanka śmietany,
    cukier, sól, pieprz.

Wykonanie:

Jabłko umyć, obrać, oczyścić z gniazda nasiennego i pokroić w kosteczkę. Cebulę obrać, opłukać i pokroić tak jak jabłko. Ogórki obrać i pokroić w kostkę. Wszystkie składniki wymieszać ze śmietaną i doprawić cukrem, pieprzem i solą. Filety umyć, pokroić na paski o szer. 2 cm i połączyć ze śmietaną. Jeżeli ma to być danie obiadowe, podawać z gorącymi ziemniakami. Jeżeli zakąska , ułożyć paseczki śledzi na półmisku i zalać śmietaną z dodatkami. Podawać z pieczywem.

Śledzie siekane

Składniki:

  • 30 dag solonych śledzi,
    1 cebula(15 dag),
    2 jajka,
    1 cytryna,
    1 łyżeczka oliwy,
    pieprz.

Wykonanie:

Śledzie moczyć 3-4 godziny, a następnie oczyścić, zdjąć skórę, odfiletować i drobno posiekać. Cebulę obrać, bardzo drobno pokroić, wymieszać ze śledziami. Doprawić sokiem z cytryny, oliwą i pieprzem. Jajka ugotować na twardo, obrać, pokroić na ćwiartki. Śledzie przybrać cząstkami jajek i plasterkami cytryny. Podawać jako przystawkę.

Krem norweski

Składniki:

  • 25-30 dag solonych śledzi,
    10 dag wędzonego boczku,
    1 cebula (15 dag),
    pieprz.

Wykonanie:

Śledzie moczyć 5-6 godzin, oczyścić, odfiletować i drobno posiekać. Tak samo posiekać boczek oraz obraną cebulę. Składniki połączyć, dodać pieprz i wymieszać. Krem norweski doskonale nadaje się do kanapek z razowego chleba

Śledzie z rusztu

Składniki:

  • 50 dag świeżych śledzi,
    sok z 1/2 cytryny,
    3-4 łyżki oliwy,
    sól i pieprz.

Wykonanie:

Śledzie oczyścić, odfiletować i wypłukać. Skropić sokiem z cytryny, posolić, popieprzyć i posmarować oliwą. Ułożyć na ruszcie w gorącym piekarniku i piec około 20 minut. Podawać z pieczywem lub pieczonymi ziemniakami.

Piklingi w majonezie

Składniki:

  • 2 piklingi (około 40 dag)

SOS:

  • 2/3 szklanki majonezu,
    1/2 pęczka koperku,
    2 jajka,
    1/2 łyżeczki cukru,
    sól,
Wykonanie:

Piklingi obrać ze skóry, przepołowić, oczyścić z ości i ułożyć na półmisku.

SOS:
Koperek umyć, jajka ugotować na twardo, ostudzić i obrać. Oba składniki drobno posiekać, wymieszać z majonezem, doprawić solą i cukrem. Ryby polać sosem. Podawać z białym pieczywem.

Śledzie po cygańsku

Składniki:

  • 6 śledzi,
    500 ml. śmietany,
    mały słoik grzybków marynowanych,
    cebula,
    2-3 jajka na twardo,
    2-3 jabłka,
    kilka ogórków kiszonych lub konserwowych,
    sól,
    pieprz.

Wykonanie:

Wymoczone śledzie rozciąć, wyfiletować i pokroić w małe dzwonki. Grzybki, jajka, ogórki, cebulę posiekać. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę. Wszystkie składniki wymieszać ze śmietaną, posolić, popieprzyć. Polać śledzie, część dzwonków można ułożyć na wierzchu

Karp z pieczarkami

Składniki:

  • karp o wadze ok. 2 kg.,
    łyżka soku z cytryny,
    łyżeczka sosu worcester,
    50 g. mąki,
    30 g. słoniny,
    20 g. cebuli,
    10 dag. pieczarek,
    łyżka posiekanej natki,
    2 łyżki białego, wytrawnego wina (niekoniecznie),
    1/4 l. bulionu z kostki,
    biały pieprz,
    sól,
    łyżka mąki (do zagęszczenia sosu),
    2 łyżki śmietany,
    50 g. masła do smażenia.

Wykonanie:

Karpia oczyścić, wypatroszyć, umyć. Odkroić głowę i ogon. Pokroić na dzwonki. Każdy posolić i obtoczyć w mące. Kawałki ryby usmażyć na maśle z jednej strony.Następnie przewrócić je na drugą stronę i wstawić do piekarnika nagrzanego do temp.150 st. C. Piec 10-15 minut. Słoninę i obraną cebulę pokroić w kostkę. Pieczarki oczyścić. Wyjąć rybę, przełożyć ją na nagrzany półmisek, przykryć. W sosie pozostałym po pieczeniu ryby podsmażyć słoninę i cebulę. Dodać posiekaną natkę i pieczarki. Zalać białym winem, dodać bulion i chwilę pogotować. Przyprawić sokiem z cytryny, pieprzem i sosem worcester, dusić ok. 5 minut. Sos zagęścić mąką. Zagotować. Na końcu dodać śmietanę.

Dorsz zapiekany z boczkiem

Składniki:

  • 4 filety z dorsza ( każdy o wadze 200 g. ),
    cebula,
    50 g. pieczarek,
    pęczek natki,
    2 łyżki masła,
    2 szczypty pieprzu,
    1/2 łyżeczki soli,
    2 szczypty suszonego tymianku,
    2 łyżki mąki ziemniaczanej,
    listek laurowy,
    1/2 litra mleka,
    4 cienkie plastry boczku,
    3 łyżki bułki tartej.

Wykonanie:

Cebulę obrać i drobno pokroić. Pieczarki oczyścić i pokroić w plasterki. Umytą natkę drobno posiekać. Cebulę i grzyby podsmażyć na maśle przez 5 minut. Przełożyć do żaroodpornej formy. Filety umyć w zimnej wodzie, osuszyć na ściereczce i ułożyć na pieczarkach. Posypać natką. Przyprawić solą, pieprzem i tymiankiem, dodać listek laurowy. Mleko zagotować. Mąkę ziemniaczaną wymieszać z 3 łyżkami wody i wlać do gotującego się mleka. Mieszać, aż powstanie gęsty sos. Sosem polać ryby, przykryć i zapiekać przez 10 minut w rozgrzanym do 175 st. C piekarniku. Boczek podsmażyć. Ryby opruszyć tartą bułką, obłożyć plastrami boczku i wszystko zapiekać w piekarniku jeszcze przez 10 minut.

Rolada orzechowa

Składniki:
  • 4 jaja,
    7 dag mielonych orzechów włoskich,
    7 dag cukru,
    25 dag bitej śmietany.

Wykonanie:

Żółtka utrzeć z cukrem dodając orzechy i pianę z białek. Na blachę położyć papier pergaminowy lub folię aluminiową posmarowaną tłuszczem i rozprowadzić masę. W ciepłym piekarniku piec nie dłużej niż 10 min,
bo w przeciwnym razie rolada może się łamać. Po ostygnięciu zdjąć ciasto z papieru, posmarować bitą śmietaną i zwinąć w roladę. Wierzch ciasta ozdobić również bitą śmietaną i kawałkami orzechów.

Placek truskawkowy

Składniki:



  • 50 dag truskawek,
    20 dag mąki pszennej,
    4 jajka,
    10 dag margaryny,
    20 dag cukru pudru,
    3/4 szklanki śmietany,
    1 łyżeczka proszku do pieczenia,
    4 dag cukru do posypania,
    3 łyżki tłuszczu do wysmarowania formy,
    3 łyżki tartej bułki.



Wykonanie:



Truskawki przebrać, umyć i usunąć szypułki. Żółtka utrzeć z cukrem na białą pulchną masę, dodać śmietanę. Stopniowo wsypywać mąkę i proszek do pieczenia, stale ucierając. Stopić tłuszcz i dodać do ciasta. Z białek ubić pianę i delikatnie połączyć z ciastem. Do formy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką wyłożyć ciasto, ułożyć na nim truskawki i posypać cukrem. Piec w piekarniku 35 - 40 min, w temperaturze 180 st.C. Po ostudzeniu pokroić na kawałki.

Najszybszy torcik

Składniki:

  • 50 dag truskawek,
    35 dag gotowych małych bez,
    1 szklanka śmietany kremówki,
    1 torebka cukru waniliowego,
    1 łyżeczka żelatyny, 15 dag cukru.

Wykonanie:

Truskawki przebrać, umyć i usunąć szypułki. Kilka dorodnych, jednakowej wielkości owoców odłożyć do dekoracji. Żelatynę namoczyć w 2 łyżkach zimnej wody, a gdy spęcznieje dodać 2 łyżki wody i podgrzać, aż się rozpuści. Śmietankę ochłodzić, dodać połowę cukru, cukier waniliowy i ubić. Pod koniec ubijania dodać żelatynę. Tortownicę wyłożyć bezami, nałożyć truskawki i posypać je resztą cukru. Przykryć bitą śmietaną, a wierzch przybrać odłożonymi owocami. Wstawić do lodówki na 1 godzinę do stężenia.

Placek serowo-jagodowy

Składniki:

  • 40 dag czarnych jagód,
    15 dag cukru,2 łyżki cukru pudru.

CIASTO:

  • 50 dag mąki krupczatki,
    25 dag margaryny,
    2 łyżki cukru pudru,
    1 łyżka gęstej kwaśnej śmietany,
    sól.


MASA SEROWA:


  • 40 dag tłustego twarogu,
    1 szklanka cukru pudru,
    2 żółtka,
    1 szklanka śmietany kremówki,
    5 łyżeczek żelatyny,
    1 torebka cukru waniliowego,
    40 dag czarnych jagód,
    15 dag cukru,
    2 łyżki cukru pudru.

Wykonanie:

PRZYGOTOWANIE CIASTA:
Mąką z margaryną posiekać na stolnicy, dodać pozostałe składniki i szczyptę soli. Szybko zagnieść ciasto i włożyć je do lodówki na 1 godz. Następnie uformować z ciasta dwa jednakowe prostokątne placki grubości 2 cm i piec na blasze 10 - 12 min w piekarniku, w temperaturze 180st.C. Jagody opłukać, osączyć, trochę owoców zostawić do dekoracji ciasta, a resztę poddusić z cukrem (5 min).

PRZYGOTOWANIE MASY SEROWEJ:
Twaróg zmiksować z żółtkami, cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Żelatynę zalać 5 łyżkami zimnej wody, a gdy spęcznieje, podgrzać, stale mieszając, aż się rozpuści. Kremówkę ubić i delikatnie wymieszać z serem i przestudzoną żelatyną.
Na kruchy spód nałożyć masę serową, a na nią - jagody.
Przykryć tę warstwę drugim kruchym plackiem. Ciasto posypać cukrem pudrem lub polukrować, przybrać jagodami i wstawić do lodówki na 1 godzinę.

Przysmak tropikalny

Składniki:

CIASTO:

  • 10 dag mąki,
    2 jajka,
    10 dag cukru,
    2 łyżeczki rumu,
    2 łyżki masła lub margaryny,
    2 owoce kiwi,
    4 daktyle do przybrania.

NADZIENIE:


  • 1 puszka ananasów,
    25 dag daktyli,
    10 dag wiórków kokosowych,
    1 łyżeczka rumu,
    1 łyżeczka cukru,
    1 szklanka śmietany kremówki,
    2 łyżeczki żelatyny,
    1 łyżka cukru pudru.

Wykonanie:

PRZYGOTOWANIE CIASTA:
Jajka utrzeć z cukrem na puszystą masę. Dodać przesianą mąkę, pokropić rumem i delikatnie wymieszać. Formę do pieczenia wysmarować masłem i wyłożyć pergaminem. Masę przełożyć do formy i piec 40 min w piekarniku, w temperaturze 160 st.C. Z upieczonego, jeszcze ciepłego ciasta zdjąć pergamin, a ciasto ostudzić.

PRZYGOTOWANIE NADZIENIA:
W 2 łyżkach zimnej wody namoczyć żelatynę, a gdy spęcznieje, dodać 2 -3 łyżki syropu od ananasów i podgrzewać, stale mieszając, aż żelatyna całkowicie się rozpuści. Trzy całe plastry ananasa pozostawić do dekoracji, a resztę drobno pokroić, dodać posiekane daktyle, rum oraz cukier i zmiksować. Następnie wlać żelatynę, wymieszać i odstawić masę owocową w chłodne miejsce na 30 min.
Ciasto przekroić na dwie równe warstwy, nasączyć syropem od ananasów rozcieńczonym 2 -3 łyżkami zimnej przegotowanej wody i przełożyć stężałą masą owocową.
Kremówkę ubić z cukrem pudrem. Wierzch i boki ciasta posmarować bitą śmietaną i posypać wiórkami kokosowymi. Następnie ciasto udekorować resztą bitej śmietany, przystroić plastrami ananasa, owoców kiwi i pokrojonymi w paski daktylami. Ciasto wstawić do lodówki na 2 -3 godziny.

Sernik brzoskwiniowy

Składniki:

1 puszka brzoskwiń,
50 dag sera twarogowego tłustego lub półtłustego,
3 jajka,
5 dag rodzynek,
1 1/2 szklanki cukru pudru,
2 łyżki masła,
1 torebka galaretki owocowej,
30 dag biszkoptów.

Wykonanie:

Przygotować galaretkę według przepisu na opakowaniu. Masło utrzeć z cukrem i żółtkami, dodać zmielony ser i utrzeć na gładką masę. Do masy serowej dodać połowę galaretki

Sernik malinowy

Składniki:

  • 50 dag sera twarogowego tłustego lub półtłustego,
    25 dag malin lub truskawek,
    1 torebka galaretki malinowej lub truskawkowej,
    1 1/2 szklanki śmietany kremówki,
    1 torebka cukru waniliowego,
    10 dag cukru,
    1/2 cytryny,
    30 dag biszkoptów.

Wykonanie:

Galaretkę rozpuścić w gorącej wodzie (wziąć o połowę mniej wody niż podano w przepisie) i ostudzić. Ser zemleć i utrzeć z cukrem, cukrem waniliowym oraz częścią śmietany (1 szklanka) na kremową masę. Maliny opłukać lub rozmrozić, zmiksować i dodać do masy serowej. Sok i skórkę startą z 1/2 cytryny wymieszać z ostudzoną galaretką. Następnie połączyć z masą. Tortownicę wyłożyć biszkoptami. Przełożyć do niej masę i wstawić do lodówki na 6 - 8 godz. Pozostałą śmietanę ubić na sztywno i przybrać nią sernik tuż przed podaniem.

Trójniak

Składniki:

  • 2 szklanki i łyżka mąki,
    25 dag masła roślinnego,
    8 łyżek oleju,
    5 jaj,
    szklanka cukru,
    łyżeczka octu,
    2 łyżeczki proszku do pieczenia,
    łyżka kakao,
    pół szklanki maku,zapach waniliowy.

Wykonanie:

Masło roślinne utrzeć z żółtkami i cukrem na puszystą masę. Następnie dodać proszek do pieczenia, ocet, olej i zapach waniliowy. Znowu utrzeć. Wsypać dwie szklanki mąki, wyłożyć pianę ubitą z białek i starannie wymieszać. Podzielić ciasto na 3 części. Do jednej dodać łyżkę mąki, do drugiej łyżkę kakao, do trzeciej pół szklanki maku. Do wysmarowanej tłuszczem blachy wyłożyć ciasto białe, potem ciasto z kakao, na wierzch ciasto z makiem. Po upieczeniu polać polewą kakaową.

Rożki z masą orzechową

Składniki:

CIASTO:

  • 20 dag mąki,
    20 dag masła,
    3 żółtka,
    2 łyżki gęstej śmietany,

    MASA:

  • 20 dag drobno pokruszonych orzechów,
    20 dag cukru pudru,
    4 białka,
    cukier waniliowy.


Wykonanie:

Mąkę, masło, żółtka i śmietanę wymieszać, zagnieść. Uformować z ciasta kuleczki wielkości orzecha włoskiego i wstawić do lodówki na 3-4 godziny. Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier puder i cukier waniliowy, razem ubijać jeszcze 10 minut, po czym wsypać orzechy i delikatnie wymieszać. Kulki ciasta bardzo cienko rozwałkować, przekroić na dwie części, na każdą część nałożyć trochę masy i zwinąć rożek. Upiec na jasnozłoty kolor w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni C.

Makowiec cytrynowy

Składniki:

CIASTO:

  • 30 dag mąki,
    30 dag cukru,
    18 dag masła lub margaryny,
    6 jaj,
    skórka i sok z jednej cytryny,
    2 łyżeczki proszku do pieczenia,

MASA:

  • 30 dag maku,
    3 jaja,
    szklanka cukru pudru,
    cukier waniliowy,
    olejek migdałowy.

Wykonanie:

Mak opłukać, sparzyć i 2-3 razy przepuścić przez maszynkę do mięsa. Utrzeć żółtka z cukrem, dodać aromaty, pianę ubitą z białek i lekko wymieszać. Utrzeć masło z cukrem i żółtkami do białości. Dodać startą skórkę i sok z cytryny, mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i na końcu sztywno ubitą pianę.Połowę ciasta wylać do wysmarowanej tłuszczem i wysypanej tartą bułką tortownicy, ułożyć warstwę maku, a na nią drugą część ciasta. Piec około 40 minut w średnio nagrzanym piekarniku.

Murzynek z gruszkami

Składniki:

  • 2 szklanki mąki,
    półtorej szklanki cukru,
    5 jaj,
    pół kostki masła lub margaryny,
    3 łyżki oleju,
    4 łyżki kakao,
    łyżka proszku do pieczenia,
    cukier waniliowy,gruszki surowe lub z kompotu.

Wykonanie:

Masło, cukier, kakao rozpuścić w rondelku, wlać olej i 1/3 szklanki wody, ostudzić. Do masy dodać kolejno (cały czas mieszając) żółtka, mąkę z proszkiem do pieczenia oraz pianę z białek. Ciasto przełożyć do podłużnej blachy, na wierzchu położyć obrane i pokrojone owoce. Piec około godziny. Ostudzone ciasto można polać polewą.

Ciasto orzechowe

Składniki:
  • 6 jaj,
    szklanka cukru,
    szklanka mielonych orzechów,
    łyżka mielonej kawy naturalnej,
    pół łyżeczki proszku do pieczenia,
    łyżka tartej bułki,

Wykonanie:

Ubić sztywną pianę z białek, pod koniec ubijania dodać łyżkę cukru. Utrzeć żółtka z resztą cukru, połączyć z orzechami, kawą tartą bułką oraz proszkiem, ostrożnie wymieszać z pianą. Wyłożyć ciasto do tortownicy i upiec w niezbyt mocno nagrzanym piekarniku.

Tort bezowy

Składniki:

  • 40 dag bezów,
    2 szklanki słodkiej śmietanki (18-procentowej),
    2 torebki cukru waniliowego,
    2 łyżki cukru pudru,
    4 łyżeczki żelatyny,
    sok z 1/4 cytryny,
    1 puszka ananasa,
    2 pomarańcze,
    6 mandarynek,
    1 kiwi,
    1/2 tabliczki gorzkiej czekolady.

Wykonanie:

Pomarańcze i mandarynki umyć, obrać ze skórki i podzielić na cząstki. Kiwi umyć, obrać i pokroić w plasterki. Ananasy osączyć na sitku. Żelatynę namoczyć w 3 łyżkach zimnej wody, a gdy napęcznieje, podgrzać na małym ogniu stale mieszając, aż się całkowicie rozpuści.
Śmietanę ubić, dodając pod koniec ubijania cukier puder i cukier waniliowy oraz po kropelce rozpuszczoną żelatynę i sok z cytryny. Na paterze lub dużym talerzu układać warstwami: bezy, owoce i bitą śmietanę. Udekorować startą na tarce czekoladą i kiwi. Schłodzić 2-3 godz. w lodówce.

piątek, 1 lutego 2008

Ciasteczka serowe

Składniki:

  • 50 dag sera ementalera,
    20 dag mąki pszennej,
    2 żółtka,
    1 łyżeczka proszku do pieczenia,
    sól.

Wykonanie:

Ser zetrzeć na tarce o małych oczkach. Dodać mąkę z proszkiem, żółtka, szczyptę soli i wyrobić na gładką masę. Następnie rozwałkować ciasto na placek grubości 2 cm, wycinać foremką drobne ciasteczka, układać je na blasze do pieczenia, posypanej mąką, i piec 12-15 min w piekarniku, w temp.180 st.C.

Ciasto z gruszkami

Składniki:

CIASTO :


  • 1 szklanka mąki pszennej,
    4 jajka,
    15 dag miodu,
    2 łyżki kakao,
    1 łyżeczka proszku do pieczenia,
    1/4 łyżeczki cynamonu,
    sól,
    1 łyżka masła,
    1 łyżka bułki tartej do przygotowania formy.



GRUSZKI:



  • 6 gruszek (80 dag) lub 12 połówek gruszek z syropu,
    1 łyżka soku z cytryny,
    1 łyżka miodu.


KREM:


  • 1 1/2 szklanki mleka,
    2 łyżki kakao,
    2 łyżki miodu,
    2 płaskie łyżki mąki pszennej,
    2 łyżki wódki,
    1 łyżeczka olejku rumowego.


PRZYBRANIE:


  • 2 szklanki bitej śmietany,3 łyżki płatków migdałowy

Wykonanie:

CIASTO:
Oddzielić żółtka od białek. Żółtka, 4 łyżki wody i miodu utrzeć na gładką masę. Mąkę, proszek do pieczenia, kakao i cynamon przesiać, wsypać do masy i wymieszać. Z białek i szczypty soli ubić pianę, dodać do ciasta i lekko wymieszać.
Formę do pieczenia wysmarować masłem i wysypać bułką tartą. Ciasto wlać do formy i wygładzić zwilżoną łyżką. Piec 30-40 min w piekarniku nagrzanym do temp. 180 st.C. Po upieczeniu wyjąć z formy.

GRUSZKI:
Świeże owoce obrać, dokładnie oczyścić z gniazd nasiennych (gruszki z syropu osączyć) i pokroić w plasterki. Do garnuszka wlać 1 szklankę wody, dodać sok z cytryny, miód i gruszki. Ugotować gruszki do miękkości (5-7 min), a następnie ostudzić i osączyć.

KREM:
Odlać 2 łyżki mleka i wymieszać z mąką. Pozostałe mleko podgrzewać z miodem. Kakao rozpuścić w 2 łyżkach ciepłego mleka i wlać do gotującego się mleka z miodem. Następnie dodać mąkę rozprowadzoną zimnym mlekiem i ponownie zagotować, stale mieszając. Otrzymaną masę przestudzić, wlać olejek zapachowy, wódkę i wymieszać. Ciasto posmarować ciepłym kremem, ułożyć na nim gruszki i odstawić do ostygnięcia. Przed podaniem pokryć wierzch ciasta bitą śmietaną i posypać płatkami migdałowymi.

Strucla z makiem i migdałami

Składniki:

  • 250 g. zmielonego maku,
    1/2 l. mleka,
    opakowanie budyniu waniliowego,
    łyżka miękkiego masła,
    żółtko,



LUKIER :


  • białko,
    100 g. cukru,
    200 g. cukru pudru,
    2 łyżki prażonych płatków migdałowych,
    sok z jednej cytryny.


CIASTO DROŻDŻOWE :



  • 500 g. mąki,
    30 g. drożdży,
    50 g. cukru,
    1/4 l. mleka,
    2 jajka,
    150 g. masła,
    sól,
    35 g. słodkich i 15 g. gorzkich, obranych migdałów,
    skórka otarta z 1 cytryny,
  • masło do posmarowania blachy.

Wykonanie:

Mąkę przesiać do miski i zrobić w niej dołek. Przygotować rozczyn: do dołka włożyć pokruszone drożdże, łyżkę cukru, wlać letnie mleko i zmieszać z niewielką ilością mąki. Posypać mąką, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po 15 min. dodać 2 jajka, resztę cukru, masło, pokrojone słodkie i gorzkie migdały, skórkę cytrynową, szczyptę soli i wyrabiać ciasto, aż powstaną w nim pęcherzyki powietrza. Przykryć, odstawić w ciepłe miejsce na 40 min. do wyrośnięcia.
Mak gotować z 400 ml. mleka przez 10 min. na małym ogniu, aby napęczniał. Budyń wymieszać z pozostałym mlekiem, masłem, żółtkiem i cukrem. Dodać do masy makowej i mieszając zagotować, po czym ostudzić.
Ciasto drożdżowe wyłożyć na oprószoną mąką stolnicę i rozwałkować na grubość 1 cm. Masę makową równomiernie rozsmarować na cieście. Dłuższe boki ciasta zwinąć od zewnątrz do środka, formując struclę.
Ułożyć struclę na posmarowanej masłem blasze i zostawić na 20 min. do wyrośnięcia.
Nagrzać piekarnik do 200 st. C i piec struclę 35-45 minut.
Utrzeć przesiany cukier puder z białkiem i sokiem z cytrynowym. Ciepłą struclę posmarować lukrem i posypać płatkami migdałowymi.

Murzynek w koszulce

Składniki:

  • 185 g. twardej czekolady,
    3 jajka,
    185 g. masła,
    250 g. śmietany kremówki,
    90 g. cukru pudru,olej do smarowania formy.

Wykonanie:

Połamaną w niewielkie kawałki czekoladę włożyć do garnka. Garnek wstawić do innego garnka wypełnionego ciepłą wodą i postawić na ogniu. Do rozpuszczonej czekolady dodać rozdrobnione masło. Wymieszać. Czekoladę z masłem ostudzić. Białka oddzielić od żółtek. Białka odstawić. Żółtka dodać do czekolady z masłem i za pomocą trzepaczki lub miksera starannie wymieszać. Uzyskana masa powinna być gładka i gęsta.
Białka ubić na sztywną pianę. Po jednej łyżce dodawać do masy czekoladowej, delikatnie mieszając. Przełożyć do wysmarowanej formy (najlepiej o kształcie babki) i odstawić na noc w zimne miejsce.
Śmietanę ubić, stopniowo dodając cukier. Zastygłą masę czekoladową wyjąć z formy (w razie potrzeby zanurzyć formę na kilka sekund w ciepłej wodzie) i szprycą do kremu udekorować całą powierzchnię śmietaną.
RADY :
* Wnętrze murzynka nie jest zbyt słodkie, można więc do masy dodać nieco cukru pudru, pamiętając jednak, że wierzch deseru pokrywa bardzo słodka bita śmietana. I odwrotnie, jeśli kontrasty smakowe mają być duże, można użyć czekolady gorzkiej.
* Zamiast surowych żółtek, można dodać ubite na parze. Robimy to podobnie jak przy rozpuszczaniu czekolady z pomocą dwóch garnków. Ciepłą masę jajeczną, rozbitą trzepaczką, łączymy z rozpuszczoną czekoladą. Pianę, tak jak w przepisie, dodajemy po schłodzeniu kremu. Na parze można ubijać również całe jajka.

Morelowy suflet

Składniki:

  • 75 dag moreli ( z puszki ),
    4 jajka,
    12,5 dag cukru,
    łyżka cukru waniliowego,
    15 dag mąki,
    łyżeczka proszku do pieczenia,
    cukier puder,
    tłuszcz do smarowania formy,

    SOS WANILIOWY

  • 2 - 3 żółtka,
    6 dag cukru,
    cukier waniliowy,
    1/4 l. mleka lub słodkiej śmietany.

Wykonanie:

Morele wyjąć z puszki, osączyć. Żaroodporną formę wysmarować tłuszczem i poukładać na niej połówki moreli. Białka oddzielić od żółtek. Żółtka, cukier i cukier waniliowy utrzeć na gładką masę. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Białka ubić na sztywną pianę i połączyć z masą. Przykryć nią morele, wierzch sufletu starannie wyrównać.
Piekarnik nagrzać do temperatury 220 st. C , wstawić suflet i piec przez około 30 minut.
Żółtka utrzeć z cukrem na gładką masę, dolewać stopniowo wrzące mleko lub śmietanę, cały czas mieszając, by sos się nie zważył. Naczynie z sosem wstawić do drugiego - z gorącą wodą, ubijać dalej na parze. Gdy zgęstnieje, dodać cukier waniliowy. Schłodzić.
Suflet wyjąć z piekarnika, posypać cukrem pudrem. Podawać ciepły polany sosem waniliowym.

Pieczeń rzymska. ( Klops )

Składniki:

  • 300 g. mielonego mięsa,
    2 czerstwe bułki,
    2-3 łyżki mleka,
    białko,
    200 g. pieczarek,
    2 jajka ugotowane na twardo,
    szklanka 12-proc. śmietany,
    średnia cebula,
    2 szklanki wywaru mięsnego lub bulionu z kostki,
    sok z cytryny,
    1/2 łyżeczki białego i czarnego pieprzu,
    sól,
    łyżeczka ostrej, mielonej papryki,
    5 łyżek oleju,
    tłuszcz do smarowania blachy.

Wykonanie:

Bułki namoczyć w zimnej wodzie. Cebulę obrać i drobno posiekać. Zmielone mięso wymieszać z odciśniętymi bułkami, cebulą, białkiem, przyprawami i mlekiem. Jajka obrać. Obłożyć je mięsną masą i uformować podłużny klops. Wyłożyć na brytfankę z olejem. Piec ok. 60-70 minut w nagrzanym do temp. 220 st. C piekarniku. Co pewien czas polewać mięso gorącym bulionem. Pieczarki obrać i pokroić w grube plastry. Klops wyjąć z piekarnika. Sos z pieczeni przelać do garnka i przez 5 minut gotować w nim pieczarki. Dodać śmietanę, sok z cytryny, sól i pieprz. Pieczeń pokroić w niezbyt grube plastry. Podawać z ziemniakami, sosem, zieloną sałatą i pomidorami.

Kaczka w pomarańczach

Składniki:

  • kaczka o wadze ok. 1 kg.,
    0,2 l. soku z pomarańczy,
    2 duże pomarańcze,
    3 świeże liście szałwi,
    gałązka tymianku,
    50 g. masła,
    sól,
    pieprz.

Wykonanie:

Kaczkę umyć, osuszyć, natrzeć solą i pieprzem z zewnątrz i od środka. Pomarańczę obrać, pokroić w plastry i razem z ziołami włożyć do kaczki. Otwór zszyć lub spiąć wykałaczką. Piekarnik nagrzać do temperatury 220 st. C. Kaczkę wstawić do piekarnika, piec przez 15 minut pod przykryciem. Potem odwrócić, polać sokiem pomarańczy i bez przykrycia piec ok. 50 minut, od czasu do czasu polewając. Kaczkę wyjąć, przykryć folią aluminiową i odstawić na nagrzaną płytę, żeby nie wystygła. Sos wygotować na syrop. Dodać resztę masła, przyprzwić do smaku pieprzem i ewentualnie solą. Kaczkę poporcjować, przybrać pomarańczą obraną ze kórki i pokrojoną w plastry. Podawać razem z sosem

Gołąbki z pieczarkami

Składniki:

  • mała główka kapusty,
    40 dag pieczarek,
    łyżka oleju,
    25 dag wędzonego boczku ze skórą,
    2 łyżki kaszy manny,
    1/2 l. rosołu ( z kostki ).



SOS:


  • 2 cebule,
    2 łyżki przecieru pomidorowego,
    1/2 szklanki rosołu ( z kostki ),
    2łyżki oleju,
    sól,
    pieprz.

Wykonanie:

Pieczarki obrać, pokroić. Z boczku odciąć skórę, pokroić w paseczki. Podsmażyć, dodać pieczarki, chwilę dusić. Przyprawić. Dodać kaszę mannę. Kapustę spażyć, wyciąć głąb, wybrać najmniejsze liście. Na każdy nałożyć farsz, zwinąć. Na dno garnka położyć skórę z boczku, wyłożyć pozostałymi liśćmi i ciasno układać kapustę. Zalać rosołem, przykryć, gotować na małym ogniu. Cebule obrać, pokroić, zeszklić na gorącym oleju, dodać przecier pomidorowy, przyprawy, zalać rosołem. Dusić do miękkości. Gołąbki podawać z duszoną cebulą i pieczywem.

Sałatka warzywno-owocowa

Składniki:

  • 20 dag zielonego groszku lub 1 puszka groszku konserwowego,
    6 mandarynek,
    4 plasterki szynki,
    4 łyżki majonezu,
    cukier,
    sól.

Wykonanie:

Mandarynki umyć, obrać ze skórki i podzielić na cząstki. Każdą cząstkę przekroić na pół. Świerzy zielony groszek ugotować w osolonej i lekko ocukrzonej wodzie, osączyć na sitku (groszek konserwowy tylko osączyć). Szynkę pokroić w kostkę. Składniki te połączyć w misce. Dodać majonez, szczyptę cukru, posolić do smaku i dokładnie wymieszać.

Surówka z cykorii

Składniki:

  • 4 cykorie,
    2 owoce kiwi,
    8 dag orzechów włoskich,
    2 pojemniki jogurtu naturalnego,
    2 łyżki soku z cytryny,
    cukier,
    sól,
    pieprz.

Wykonanie:

Cykorię oczyścić, opłukać, osączyć i pokroić na dwucentymetrowe kawałki. Kiwi umyć, obrać i pokroić w półplasterki. Orzechy grubo posiekać. Jogurt przyprawić sokiem z cytryny, pieprzem, solą i cukrem. Cykorię polać jogurtem i ułożyć na niej półplasterki kiwi. Surówkę posypać orzechami.

Sałatka owocowa

Składniki:

  • 3 czerwone jabłka (50 dag),
    1 gruszka z kompotu,
    1 duża brzoskwinia z syropu,
    3 mandarynki,
    3 łyżki rodzynek,
    3 łyżki posiekanych orzechów laskowych,
    1 łyżka cukru,
    3 łyżki soku z cytryny,
    szczypta soli.

Wykonanie:

Rodzynki opłukać, namoczyć w 2 - 3 łyżkach ciepłej wody. Jabłka umyć, przekroić, oczyścić z gniazd nasiennych i wraz z gruszką i brzoskwinią pokroić w kostkę Mandarynki umyć, obrać, podzielić na cząstki i każdą z nich przekroić na pół. Owoce skropić sokiem z cytryny, dodać osączone rodzynki, orzechy i szczyptę soli, posypać cukrem i wymieszać. Sałatkę schłodzić w lodówce.

Sałatka prowansalska

Składniki:

  • 100 g zielonej fasolki szparagowej,
    sól,
    2 - 3 liście sałaty,
    4 rzodkiewki,
    jajko na twardo,
    pomidor,
    plaster wędzonej szynki.


SOS :



  • 3 łyżki majonezu,
    łyżka zmielonej gorczycy,
    łyżka śmietany kremówki.

Wykonanie:

Fasolkę ugotować w osolonej wodzie, odcedzić, odstawić. Szynkę pokroić w paseczki. Sałatę, pomidora i rzodkiewki umyć. Sałatę i pomidora pokroić w paseczki, rzodkiewki drobno posiekać, jedną zostawić do dekoracji. Jajko pokroić w plasterki. Warzywa ułożyć na półmisku, delikatnie wymieszać. Śmietanę połączyć z majonezem, dodać gorczycę. Sos dokładnie wymieszać, polać nim sałatkę lub podać osobno, w sosjerce. Wierzch sałatki posypać szynką, udekorować plasterkami jajka, na środku umieścić ozdobnie wyciętą rzodkiewkę.

Sałataka z bobu

Składniki:

  • 30 dag młodego bobu,
    6 pieczarek (20 dag),
    1 cytryna,
    1/2 szklanki majonezu lub 3 łyżki oleju,
    2 łyżki natki pietruszki,
    2 łyżki wytrawnego wina,
    2 łyżki świeżej bazylii,
    1 łyżka sosu sojowego,
    pieprz,
    sól.

Wykonanie:

Bób opłukać, ugotować w osolonej wodzie, ostudzić i zdjąć skórkę. Pieczarki oczyścić, umyć, osączyć i pokroić na plasterki. Cytrynę wyszorować, umyć mydłem, sparzyć i pokroić na cienkie plasterki, a następnie każdyplasterek na ćwiartki. Składniki wymieszać. Dodać pietruszkę i bazylię. Majonez połączyć z sosem sojowym i winem. Polać sałatkę i wymieszać. Doprawić solą i pieprzem.

Biała sałatka

Składniki:

  • 2 białe rzodkwie (30 dag),
    2 jabłka,
    10 dag truskawek.


SOS :


  • 1/2 szklanki jogurtu naturalnego,
    1/4 szklanki śmietany kremówki,
    2 łyżki soku z cytryny,
    cukier,
    szczypta imbiru.

Wykonanie:

Rzodkiew umyć, obrać i pokroić na cienkie plasterki. Jabłka umyć, usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę Truskawki umyć, osączyć i poprzekrawać na pół. Wszystkie składniki wymieszać.

SOS :

Śmietanę ubić, wymieszać z jogurtem, cukrem i imbirem. Sałatkę skropić sokiem z ctryny i polać sosem.

Sałatka ananasowo-selerowa

Składniki:

  • 40 dag selera naciowego,
    2 torebki ryżu (25 dag),
    10 dag łuskanych orzechów włoskich,
    1 puszka ananasa,
    4 czubate łyżki majonezu,
    2 łyżki śmietany,
    sok z 1/3 cytryny,
    sól i pieprz,

Wykonanie:

Seler opłukać, osączyć i pokroić na drobne kawałki. Ryż ugotować w lekko osolonej wodzie, osączyć i ostudzić. Orzechy posiekać, ananasa osączyć z zalewy i pokroić na drobne kawałki. Wszystkie składniki wymieszać. W osobnym naczyniu połączyć majonez z sokiem z cytryny i śmietaną, doprawić solą i pieprzem. Sałatkę wymieszać z otrzymanym sosem, wstawić do lodówki, a następnie przełożyć do plastykowego pojemnika lub słoja.

Sałatka grecka

Składniki:

  • ogórek,
    2-3 pomidory,
    cebula,
    zielona papryka,
    6 łyżek oliwy,
    2 łyżki octu winnego,
    1/2 łyżeczki soli,
    pieprz,
    czarne oliwki z puszki,
    ser feta.

Wykonanie:

Ogórek umyć, nie obierać, pokroić w kostkę. Umyte, osuszone i również nie obrane pomidory pokroić w ósemki. Cebulę obrać, pokroić w krążki. Paprykę oczyścić z pestek, pociąć na paski. Ser pokroić w kostkę. Ocet utrzeć z solą i pieprzem. Dodać oliwę, wymieszać. Warzywa ułożyć w salaterce, posypać oliwkami i serem. Zalać sosem i wymieszać tuż przed podaniem.
Grecki owczy ser feta można zastąpić polską bryndzą lub słonym białym twarogiem.

Sałatka meksykańska

Składniki:

  • awokado,
    2-3 pomidory,
    cebula,
    musztarda,
    sok z cytryny,
    pieprz i sól.

Wykonanie:

Awokado obrać, przekroić na połówki i (po usunięciu pestki) skropić sokiem z cytryny, pokroić w plasterki. Pomidory obrać ze skórki, pokroić na ćwiartki. Obraną cebulę pokroić w kostkę. Wszystkie składniki połączyć, wymieszać, doprawić solą, pieprzem i musztardą. Przed podaniem sałatkę schłodzić w lodówce.

Sałatka z kurczaka II

Składniki:

  • kurczak wędzony (ok. 80 dag),
    1 puszka kukurydzy,
    1 puszka ananasa w plastrach,
    3 łodygi selera naciowego,
    1 jabło,
    5 łyżek majonezu,
    1 strąk czerwonej papryki,
    cukier,
    sól,
    pieprz.

Wykonanie:

Z kurczaka wytrybować kości, a mięso pokroić w drobną kostkę. Kukurydzę odcedzić z zalewy. Plastry ananasa wyjąć z syropu na małe kawałki. Seler umyć, obciąć większe liście, a łodygi drobno pokroić. Jabłko umyć, obrać, oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić w kostkę. Połączyć wszystkie składniki, jeśli trzeba - posolić, i zalać majonezem, doprawionym cukrem i pieprzem. Dobrze wymieszać i schłodzić w lodówce 1-2 godz. Paprykę umyć oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić w cienkie paski. Tuż przed podaniem przybrać sałatkę papryką.

Sałatka Lukullusa

Składniki:

  • 25 dag sera edamskiego,
    1 szklanka drobnej fasoli ( może być kolorowa),
    2 filety śledzi korzennych lub matiesów (20-25 dag),
    2 cebule,
    10 śliwek z octu,
    2 łyżki posiekanego szczypiorku,
    6 łyżek posiekanej natki pietruszki,
    10 szklanka sosu tatarskiego,
    pieprz,
    3-4 ząbki czosnku,
    sól.

Wykonanie:

Ser pokroić w drobną kostkę. Śledzie (wymoczone i oczyszczone) drobno posiekać. Cebulę obrać, opłukać i pokroić w drobną kostkę. Śliwki pokroić w cienkie paseczki. Czosnek obrać, zmiażdżyć i dodać do sosu tatarskiego. Fasolkę namoczyć, gotować do miękkości, odcedzić i ostudzić. Wszystkie składniki połaczyć i zalać sosem, dobrze wymieszać, posypać zieleniną, odstawić do lodówki na 30 min. Podawać z pieczywem

Surówka z patisonów

Składniki:

  • 2 młode patisony (30-40 dag),
    2 pomidory,
    1 cebula (10 dag),
    2 łyżki oleju słonecznikowego,
    2 łyżki soku z cytryny,
    cukier i sól,

Wykonanie:

Cebulę obrać, pokroic w kostkę. Pomidory umyć, osączyć i pokroić w ósemki. Patisony umyć i zetrzeć na tarce do jarzyn. Warzywa wymieszać. Olej połączyć z sokiem z cytryny, posolić i posłodzić. Warzywa polać sosem i jeszcze raz wymieszać.

Sałatka ziemniaczana

Składniki:

  • 40 dag ziemniaków,
    1 czerwona cebula (10 dag),
    25 dag kiełków soi,
    1/2 łyżeczki kminku,
    sól,


SOS:


  • 1 łyżka musztardy,
    1/2 łyżeczki sproszkowanego imbiru,
    1 łyżka soku z cytryny,
    1 łyżka mleka skondensowanego,6 łyżek jogurtu naturalnego.

Wykonanie:

Ziemniaki umyć, ugotowac (w łupinach) z kminkiem, ostudzić, obrać i pokroić na cienkie plasterki. Cebulę obrać i pokroić w drobną kostkę. Kiełki opłukać, osączyć na sitku. Dodać razem z cebulą do ziemniaków. Posolić i wymieszać. Musztardę zmieszać z sokiem cytrynowym, mlekiem, jogurtem i imbirem. Sałatkę polać sosem i ostrożnie wymieszać.

Sałatka z porów 2

Składniki:


  • 3 pory (40-50 dag),
    12 czarnych oliwek bez pestek,
    pieprz i sól,

Wykonanie:

Pory opłukać pod bieżącą wodą, odciąć korzenie oraz jedną trzecią zielonych liści. Następnie przepołowić pory wzdłuż i jeszcze raz dokładnie opłukać. Każdą połówkę przekroić wzdłuż.Pory włożyć do garnka z wrzącą osoloną wodą i gotować pod przykryciem na małym ogniu 3-4 min., następnie dokładnie osączyć na sitku i ułożyć na podłużnym półmisku.

SOS:


  • 4 łyżki oliwy,
    sok z 1/2 cytryny,
    cukier i sól,

Wykonanie:


Oliwę wymieszać z sokiem z cytryny, doprawić solą i cukrem. Pory polać sosem i obficie posypać pieprzem. Sałatkę przybrać oliwkami i schłodzić w lodówce.

Sałatka warzywna z orzechami

Składniki:

  • 400 g. ryżu,
    3 marchewki,
    3 pory,
    400 g. selera,
    100 g. siekanych orzechów włoskich,
    łyżka octu ziołowego,
    2 łyżki soku z cytryny,
    sól,
    pieprz,
    3 łyżki natki,
    1/2 łyżeczki cukru,
    5 łyżek oleju słonecznikowego.

Wykonanie:

Ryż opłukać, gotować 15 minut w dużej ilości osolonej wody. Odcedzić. Marchewki i seler obrać, umyć, pokroić w słupki. Pory umyć, pokroić w krążki. Wymieszać, połączyć z ryżem, dodać orzechy, sól i pieprz. Z octu, soku z cytryny, cukru i oleju ukręcić sos. Polać nim warzywa i ryż. Wymieszać. Posypać drobno posiekaną natką

Sałatka z szynką i pieczarkami

Składniki:

  • 400 g. ryżu,
    400 g. pieczarek,
    świeży ogórek,
    2 cebule,
    200 g. szynki,
    2 łyżki kaparów (niekoniecznie ),
    3 łyżki octu winnego,
    7 łyżek oliwy,
    sól,
    pieprz,
    szczypta cukru,
    świeże lub suszone zioła - szczypiorek, estragon, bazylia.

Wykonanie:

Ryż opłukać, gotować przez 17 minut w dużej ilości osolonej wody. Odcedzić. Pieczarki i ogórek obrać, umyć, pokroić w plasterki.Cebulę pokroić w kostkę, szynkę w paseczki. Kapary posiekać. Składniki połączyć dodać ryż, posolić i popieprzyć. Z oliwy, octu winnego i cukru zrobić sos. Polać ryż z warzywami, delikatnie wymieszać. Posypać posiekanymi ziołami.

Przekąska z serem

Składniki:

  • główka sałaty,
    2 dymki,
    2 jajka ugotowane na twardo,
    2 pomidory,
    20 czarnych oliwek,
    zielona papryka,
    100 g. chudej szynki lub piersi z kurczaka,
    150 g. sera camembert lub rokpol.

SOS


  • 2 łyżki oleju,
    sól,
    sok z 1/2 cytryny,
    ząbek czosnku.

Wykonanie:

Liście sałaty rozdzielić, umyć, osączyć. Dymkę obrać, pokroić w cienkie krążki. Pomidory umyć, razem z jajkami pokroić na ćwiartki. Paprykę umyć, wyjąć gniazda nasienne, pokroić w krążki, oliwki osączyć. Ser pokroić w drobną kostkę. Szynkę pokroić w cienkie słupki. Sałatę rozłożyć na salaterce. Dodać warzywa, ser, wędlinę i jajka. Wierzch posypać oliwkami. Z oleju i soku z cytryny ukręcić sos. Dodać zmiażdżony ząbek czosnku, posolić do smaku. Sałatkę polać sosem.

Sałatka z kalarepką

Składniki:

  • pół główki sałaty,
    6 rzodkiewek,
    młoda kalarepka,
    sól,
    4 łyżki śmietany,
    pieprz,
    garść rzeżuchy.

Wykonanie:

Sałatę i rzodkiewki przebrać, umyć, osączyć. Kalarepkę
obrać. Z rzodkiewek usunąć liście i łodygi. Razem z
kalarepką pokroić na plasterki.
Liście sałaty porozrywać na części, włożyć do miski. Na
wierzchu położyć plasterki rzodkiewki i kalarepki.
Śmietanę doprawić solą i pieprzem, polać warzywa.
Wierzch sałatki posypać rzeżuchą.